| IonutSxz a întrebat:

Salutare.
Am un subwoofer cu tot cu statie Alpine de 300 RMS.
As vrea sa stiu si eu care e treaba cu Ohm, statia mea spune ca are 2 ohm x 50 w si 4 ohm x 70 W si 1 ohm 130 w si nu inteleg ce inseamna. Funda!

Răspuns Câştigător
| Alpha00 a răspuns:

Am un subwoofer cu tot cu statie Alpine de 300 RMS
As vrea sa stiu si eu care e treaba cu Ohm, statia mea spune ca are 2 ohm x 50 w si 4 ohm x 70 W si 1 ohm 130 w si nu inteleg ce inseamna.
https://soundrating.com/2-ohm-vs-4-ohm-which-is-better-for-a-subwoofer/
Acest curent electric produce sunetul, iar rezistența pe care subwooferul o oferă împotriva lui determină calitatea sunetului.
https://soundrating.com/2-ohm-vs-4-ohm-which-is-better-for-a-subwoofer/
Statia dumneavoastră are diferite puteri în funcție de impedanța (rezistența) subwooferului conectat la ea. Cu cât impedanța este mai mică, cu atât statia poate furniza mai multă putere subwooferului fără prea multă rezistență.
https://hookeaudio.com/2-ohm-vs-4-ohm-subwoofer/
De exemplu, dacă conectați un subwoofer de 2 ohmi la statia dumneavoastră, aceasta va oferi 50 W de putere. Dacă conectați un subwoofer de 4 ohmi, aceasta va oferi 70 W de putere. Dacă conectați un subwoofer de 1 ohm, aceasta va oferi 130 W de putere.
Subwooferele pot avea și bobine vocale duale (DVC), care vă permit să schimbați impedanța totală a sistemului prin diferite moduri de conectare
https://www.crutchfield.com/S-WxuIo5Hs3kb/learn/wiring-subwoofers-ohms.html
De exemplu, un subwoofer DVC de 4 ohmi poate fi conectat ca un sistem de 2 ohmi sau ca un sistem de 8 ohmi. Un subwoofer DVC de 2 ohmi poate avea o impedanță totală de 1 ohm sau 4 ohmi.

| sierra1 a răspuns (pentru Alpha00):

" Alpha00: Acest curent electric produce sunetul, iar rezistența ...lui determină calitatea sunetului"

ăăăăă, o intrebare - sigur nu ia foc?

| IonutSxz explică (pentru Alpha00):

Pai si conectarea cum o fac? Am doar 1 bobina
Daca vreau sa folosesc rezistenta de 2 ohm cum fac? Desi subw meu are 4 ohm sau nu merge sa fac schimbarea asta?

17 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"statia mea spune ca are 2 ohm x 50 w si 4 ohm x 70 W si 1 ohm 130 w"

de fapt stația spune că are : 2 ohm x 50 w SAU 4 ohm x 70 W SAU 1 ohm 130 w. Adică depinde de sarcină

| Frank51 a răspuns:

Stația nu are, ci debitează.

Ohm este unitatea de măsură pentru rezistivitate.

Rezistivitatea este o proprietate a fiecărui material, care definește cat de ușor trece un curent prin el

Rezistivitate mică = trece curentul ușor prin el

Amplificatorul tău lucrează pe o plajă largă de impedanțe ( impedanța = rezistivitate doar că în AC), cu cât e mai mică rezistivitatea cu atât mai mult curent va debita.

In cazul unei tensiuni de ieșire de 20V
pe o sarcină de 4Ohm puterea este de U^2/R
400/4 = 100W

Sarcină de 2 Ohm
400/2 = 200W

Sarcină de 1 Ohm
400/1 = 400W

Pentru puterile acestea amplificatorul trebuie să aibă o alimentare corespunzătoare.

| IonutSxz explică (pentru Frank51):

Am inteles. Multumesc

Răspuns utilizator avertizat