| dorin1995 a întrebat:

Salutari. am urmatoarea configuratie la boxe
1 boxa rms =500 impendanta 8ohm
Statia - 2x500 rms in 4 ohmi

Problema e. cand dau la maxim baraie boxele..

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Pai desigur ca nu la orice melodie. Unele sint encodate/inregistrate mai mizerabil ca altele.

15 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ghinion. Ce boxe, ce statie? Ce sursa audio ai?

| dorin1995 explică (pentru KodrutZ):

Boxe malone statie skytech sursa audio? fi m ai explicit.

| KodrutZ a răspuns:

Da link exact la boxe si amplificator. Din ce am vazut eu, sunt prostii bum-bum pentru nunti, nu ca sa sune bine si clar. Poate ca ma insel, dar slabe sanse. Un amplificator decent de 2X100 W@8 phm trece lejer de 2000-2500 RON, de incinte nu mai zic. Legat de sursa... DIN CE ITI INTRA SUNETUL IN AMPLIFICATOR? Geez, ce vrei mai clar de atat?winking
Daca ii dai sunet din laptop sau PC cu sunet onboard si eventual si chinuit cu EQ in player, ai raspunsul. Lasa sunetul sursei curat, cu EQ flat si fara nici un efect, volumul maxim 75% pe sursa, amp level 0 sau chiar pe minus, si dupa aia o sa mai vezi. Ideea e ca nu dai nimic la maxim daca esti normal la dibla. La maxim si sa mai si reziste merge cu scule profi de varf, nu cu toate petardele. Plus de asta, depinde mult si ce ziceam mai sus - calitatea sunetului venit din sursa. Poti sa ai ampliful si boxele celor de la Manowar, ca daca tu le dai sunet varza din sursa, tot o sa faca aiurea la volum mare.

| dorin1995 explică (pentru KodrutZ):

Sincer. nu s prea normal laughing ca mi e imi place sa se auda totul foarte foarte tare

| KodrutZ a răspuns (pentru dorin1995):

Daca se aude o bubuiala fara noima, degeaba se aude tare. Nu mi-ai raspuns legat de sursa pe care o folosesti. Eu cred ca in special de acolo e buba. Daca mai pui si mp3-uri, atunci e clar.

| dorin1995 explică (pentru KodrutZ):

... nu ma stiu prea bine. explica mi ce sursa cum? straight face

| KodrutZ a răspuns (pentru dorin1995):

Sa ma citez... :Legat de sursa... DIN CE ITI INTRA SUNETUL IN AMPLIFICATOR? Geez, ce vrei mai clar de atat? winking:

| dorin1995 explică (pentru KodrutZ):

Pai din mixer happy

| KodrutZ a răspuns (pentru dorin1995):

Si in mixer de unde vine? CD player? Calculator cu placa de sunet? Laptop? Pe device-ul respectiv ce suport pentru muzica ai? CD audio? CD cu mp3-uri? Mp3-uri pe hard?

| dorin1995 explică (pentru KodrutZ):

Pai din pc. de la placa de sunet normal. si suport pentru muzica? fi m ai explicit. ce program folosesc?

| KodrutZ a răspuns (pentru dorin1995):

OK, deci mp3-uri de pe calculator, in format digital. De pe hard. Sunet onboard? Winamp cu egalizorul activat?

| dorin1995 explică (pentru KodrutZ):

De pe hard winamp cu egalizator pe large hall

| dorin1995 explică (pentru KodrutZ):

Zi mi un program de redare si cu m ai multe reglaje sonore

| KodrutZ a răspuns (pentru dorin1995):

Ai boxe stereo si amplificator extern, nu mai fa timpenii de-astea cu eq-uri in sursa. Toate egalizoarele din PC sa fie pe flat sau dezactivate. Oricum daca nu ai placa de sunet dedicata cit de cit ok tot o sa distorsioneze/bage zgomot de fond. Volum in Windows/aplicatia placii/player la 70%. In amplificator cred ca ai un bass/treble. Nu e nevoie de mai mult. Oricum mp3-urile pe boxe cit de cit se aud praf.

AIMP - http://www.aimp.ru/
Daca nu iti place cum arata de la mama lui (e oribil, dupa parerea mea, seamana foarte mult cu rahatul de Windows Media Player), vezi ca ai j'de mii de skinuri.

Ca sa iti faci idee ce inseamna o sursa cum trebuie fata de petardele de placi de sunet integrate. Am un Xonar DS (nu e vreo racheta, dar e o placa de sunet foarte buna in pretul ei) si in AIMP la volum de 1% ascult confortabil. Deja pe la 7% incepe sa sune cam tare. Pot sa trec de 50% daca vreau sa dau petrecere in scara... si asta cu volumul 60% in softul placii de sunet/driver si boxele la 75%. Boxele fiind niste panarame de Logitech X-230.

| dorin1995 explică (pentru KodrutZ):

Si nu la orice melodie distorsioneaza. aia e problema.