| Frank51 a întrebat:

Am auzit ca daca folosesc boxe de 4ohm dar amplificatorul are iesiri pe minim 8ohm se va strica ampliful, este adevarat? Folosesc deja boxele de vreo 2 saptamani chiar si la volum maxim, si nu sunt probleme. Trebuie sa imi iau neaparat boxe pe minim 8ohm?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu e nici o problema daca folosesti ce ai acum.Sa nu folosesti boxe mai mari de 80 ohm.

| K0sti a răspuns:

Chestie elementara de fizica! Fugi la scoala, pana nu prajesti amplificatorul!

| Utilizator1234 a răspuns:

Normal ca-i adevarat. Daca amplificatorul nu lucreaza SI in 4ohmi, o sa-i prajesti finalii. E de mirare ca n-ai facut-o pana acum. Uita-te mai bine in ce gama de impedanta lucreaza ampul ca nici unul nu va lucra numai in x ohmi nominali.

| Frank51 explică (pentru Utilizator1234):

Pe spatele amplifului scrie : Caution, speaker impedance: 8-16Ohm. Ampliful este un sansui r-610 japonez, cu 2x60W rms. Boxele pe care le folosesc sunt, un dibeisi 8'' 90W 4ohm, si un noname 60W 6ohm. Am observat ca ampliful se incalzeste cam tare, si mi-am dat seama ca ceva nu este in regula.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Frank51):

Pai daca producatorul scrie clar in ce impedanta lucreaza amplitunerul si mai observi si tu ca se incalzeste cam tare, nu crezi ca ar trebui sa incetezi sa mai folosesti boxele alea?

| Frank51 explică (pentru Utilizator1234):

Deocamdata nu as vrea sa schimb boxele... nu stiu ce sa fac. Daca as lega ambele boxe pe un canal, nu s-ar aduna impedantele, adica 4+6=10? Oare ar fi mai bine asa? nu stiu ce sa fac...

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Frank51):

Nu te gandi sa faci prostii fara sa stii o boaba de fizica. Si nici nu te apuca sa scrii aberatii cu aceleasi lacune. Singura varianta e sa schimbi boxele ca oricum sunt niste acareturi. Vinde-le, asculta la casti cateva luni si strange bani pentru doua boxe decente pe 8ohmi.