| Themis a întrebat:

Unde pot gasi lectii calumea de chitara pe net?

8 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Eu am reusit sa invat de aici, fara sa mai fi pus vreodata mana pe o chitara:
http://www.justinguitar.com/
Am ramas doar la nivel incepator, fiindca nu m-am mai ocupat atat de mult, insa sunt de parere ca poti invata si folosind exclusiv lectii si videoclipuri de pe Internet, daca esti determinat si atent la ceea ce faci. Si daca exersezi cat mai des, desigur.

| OOOLEOOO a răspuns:

Eu am invatat flamenco, prin tutoriale de pe youtube.

| trusk a răspuns:

Nu merita sa inveti chitara de pe net. Daca gresesti, nu ai cine sa te corecteze, si o sa faci degeaba.

| Duucu a răspuns (pentru trusk):

Ba nu, merită.

Poți încerca de la giure, eu de la el am învățat.

| Thunderstruck a răspuns (pentru trusk):

Eu zic ca merita, sa-ti zic de cazul meu. Si eu am inceput sa invat chitara pe internet, iar dupa 2 ani si 15 zile am avut primul concert. Stiu persoane care fac de 7 ani cu profesor si n-au avut niciodata vreo performanta.

| Themis explică (pentru Thunderstruck):

Si de unde ai invatat? big grin

| Thunderstruck a răspuns (pentru Themis):

thinking am invatat in primele 2-3 luni de pe youtube, sau ceva in genul, si dupa am inceput sa invat melodii, din ce in ce mai complicate. M-am si fortat putin (stand si cate 12 ore pe zi cateodata), pentru a avansa mai repede, dar a meritat cu siguranta, n-as da nimic pentru chitara. Ma rog, mie imi pare rau ca in primele 2 luni nu m-a dus capu sa intreb pe cineva care canta la chitara cum sta treaba si ma chinuiam sa invat de pe youtube cate ceva. Ma rog, o faza amuzanta e ca in trupa mea (fiind 5), iar eu fiind chitarist, sunt singurul care n-a facut chitara cu un profesor, restul au facut toti chitara la un moment dat, ironia asta.