| FearOfTheDark a întrebat:

Vreau sa achizitionez o chitara electrica si nu stiu ce ar fi mai potrivit.
M-am uitat pe site-ul asta http://esound.ro/ si ma gandeam sa-mi cumpar Jackson sau Ibanez.Fiind prima chitara electrica nu vreau ceva foarte scump(sa zic pana in 2000 de lei) pentru ca nu stiu cum voi evolua,nu ma pot lauda ca stiu sa cant orice, nu am idee nici ce efecte sa imi cumpar si cu amplificatorul am aceeasi problema.
Eu vreau sa cant rock/metal.Cant de aproximativ 2 ani la chitara.
Cum eu nu stiu mare lucru in domeniul asta ma gandeam ca voi stiti mai multe si ca imi puteti da un sfat.

4 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Eu cu bani aia mi-as cumpara:
http://guitarshop.ro/......g_p22.html
Sare putin peste dar...ii doar putin :)).
Pana acum ai cantat pe acustica?
Iar despre efecte,ca sa stii ce sa cumperi, trebuie mai intai sa testezi, si sa vezi ce iti place.
Nu are cum sa iti recomande nimeni, ce pedala sa iti cumperi, pentru ca nimeni nu are de unde sa stie ce sunet vrei tu sa folosesti.
Iar daca 2000 era buget si pentru chitara si amp, atunci...
http://guitarshop.ro/......p1334.html
Cu doza asta de bridge
http://www.emgpickups.com/products/index/164/201

http://mcmusic.ro/......10g-u.html
Si iti mai raman si bani de o bere. :))
Eu am de gand sa investesc mai mult, si ma gandeam sa imi cumpar un Line 6 de 30W, care este ceva mai scump, ti-as recomand si tie acelasi amp, dar doar daca ai de gand sa investesti mai mult.

| FearOfTheDark explică (pentru RockNbeer):

Raspund cam tarziu, dar in fine(am uitat ca am pus intrebarea asta straight face ).

Da, am cantat pe acustica.

Vreau sa investesc mai mult dar nici foarte mult fiind prima chitara, pe urmatoarea o voi lua cand voi fi buna pe chitara(asta e partea a doua).
Dar vroiam sa intreb:Ce este o doza de bridge si la ce ajuta?
(am zis ca nu stiu mare lucru despre asta)

| RockNbeer a răspuns (pentru FearOfTheDark):

Doza bridge este cea care se aseaza mai aproape de sistemul de prindere a corzilor care poarta acelasi nume...bridge,acestea sunt de mai multe feluri,tremolo,bridge fix(adica nu are aceea pedala Whammy),floyd roses.
Dozele sunt microfoanele chitari,care capteaza sunetul si il trimit spre amplificatie,cu cat ai o doza cu configurati mai pe gustul tau,cu atat mai mult sunetul va fi cel pe care il astepti,aceea doza pe care ti-am recomandat-o are din "fabrica" un sunet agresiv, mult mai buna decat cea oferita de cei de la Jackson, cealalta (doza neck)o poti folosi pentru un sunet acoustic, nu prea are rost sa o schimbi.
Iar despre chitara...o poti folosi multa vreme de acum inainte, este o chitara foarte buna pentru metale.

| Wøodenpints a răspuns:

Http://esound.ro/......trica.html aşa ceva eu zic că ar fi mai mult decâţ suficient.
Dacă vrei să te axezi în special pe metal, poţi încerca şi un BC Rich.