Întrebare recomandată | ピンク a întrebat:

Vreau sa incep de la 0 chitara (nu sunt chiar la 0, dar nici departe nu sunt). Stiind ca pe viitor vreau sa cant la bass (si nu ma voi razgandi), ce imi recomandati: sa incep pe acustica/clasica sau sa incep direct pe bass? Stiu ca tehnica este alta, chiar si numarul de corzi difera, de aceea intreb. Si inca ceva: cati ani de exersat 1-3 ore in fiecare zi imi trebuie pentru a-mi perfectiona tehnica? (nici sa cant la fel de bine ca si Flea, dar macar sa pot face cover-uri bunicele)

Răspuns Câştigător
| Blagandrey a răspuns:

Eu zic sa incepi cu bass vezi daca iti place sa nu renunti ca la inceput or ce este greu si ai sa vezi in cativa ani daca te ti de treaba o sa faci niste piese extraordinare.Si daca nu esti sigur/a uite aici un video cu Flea si cum a inceput el sa cante la bass e pe mai multe pari asta e numai partea 1 http://www.youtube.com/watch?v=_Ac9DpeB-xM

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Blagandrey a răspuns:

Eu nu cred ca ar trebui sa renunte la bass acodajul e la fel ca la chitara clasica numai ca ai 4 corzi sau 5 depinde de bass G D A E si are griful mai lung si are un pic de umblat cu mana pe grif. Eu zic sa inceapa direct cu o chitara bass nu foarte scumpa. Nu este o lege care spune sa incepi prima data cu clasica apoi acustica si asa mai departe incepi exact cu ce vrei tu. Eu am inceput cu elctrica din prima data una ieftina mo durut degetele am vrut sa o arunc dar n-am renuntat si acum cant de ceva vreme si cant si la bass.

| deejaykrysty a răspuns:

Eu cant la bass, intre bass si acustica este o diferenta nu numai de corzi asa cum ai spus tu, ci si de note, pe cea clasica vei canta mai mult pe loc, pe cand pe bass vei avea de alergat, sfatul meu, lasa bass-ul si ia orga. La chitare bass ai formule, trebuie facuta "umplutura" asta daca ai auzit de ea, necesita auz foarte dezvoltat, si mult mai multa munca decat la cea clasica.