| Lovinggirl a întrebat:

Vreau sa ma apuc de muzica. Voce am dar vreau sa cant la un instrument. Care vi se pare mai simplu Chitara sau Pianul?
fundita

Răspuns Câştigător
| ioana996 a răspuns:

Depinde la ce te-ar place mai mult! nu ce este mai usor ca mai usor nu este nici una nici alta! uite de exemplu la mine:eu unaimi place mai mult pianul pentru ca ma descurc mai bine la el spre deosebire de chitara care nu prea ma pricep decat la cea acustica asa la pian ma simt si mai in largul meu si reusesc si mai multe melodii!

8 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu știu ce ziceți voi că mie mi se pare mai ușor de cântat la pian decât la chitară, chiar dacă iubesc chitara ca instrument și mi-ar plăcea să știu să când la ea și în plus mai fac și cursuri.
La pian m-am decurcat direct cu partitura și clipuri pe youtube cu chitara dabia mă descurc cu cursuri.

| Ecea a răspuns (pentru FucktheSystem):

Da,este foarte adevarat ceea ce spui, insa chitara pe viitor nu o sa se complice foarte mult cum se complica pianul.
La chitara nu o sa canti 32 de note in 4 timpi si sa aiba partitura 20 de pagini.
La chitara nu ai pedale, nu trebuie sa stii sa iti coordonezi mainile si picioarele.
La chitara nu ai nevoie de 10 degete, folosesti 4 la stanga si 3 la dreapta, iar la dreapta nu prea se complica.
La pian se canta cu dreapta in cheia Sol si la stanga in Cheia Fa, deci trebuie sa iti mearga mintea sa citesti 2 chestii diferite dar sa le canti in acelasi timp.
Eu cred ca pianul este unul din cele mai complexe instrumente.
Desigur, toate intrumentele au dificultatea lor, eu sunt clarinetist si pot spune ca nici mie nu imi este usor sa suflu 2 ore continu si sa transpun si sa imi imbarlig degetele in fel si fel de pozitii,dar tot pianul mi se pare mai greu.
Chitara de asemenea este foarte grea,dar asta depinde si de genul de muzica pe care vrei sa il faci.
De exemplu rock-ul este destul de simplu, are parti complicate mai ales in solo-uri(sweet child of mine de ex.) dar incearca sa canti muzica clasica sau flamenco.
Cel putin la flamenco trebuie sa iti mearga bine ambele maini, insa la pian orice gen de muzica se canta cu 2 maini si cu 10 degete si 2-3 pedale.
Am si eu chitara acustica si electrica, ma chinui din cand in cand sa mai cant,am vazut ca este foarte dificil sa iti sune bine si sa schimbi pozitii cand iei anumite acorduri bare, etc dar cu timpul iti dai drumul usor usor, insa in schimb am facut 6 ani pian(secundar) si abia citesc o partitura pentru incepatori de clasa a 3 a.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Ecea):

Așa este, dar la nivel de începător personal mi s-a părut mai ușor pianul, poate pentru că la chitară este mai greu să ți anumite acorduri dar la pian să cânți după o partitură scurtă/ușoară am reușit imediat.
Poate pentru că mi se portivește mie mai mult pianul, nu știu și poate că la un nivel mai avansat se schimă lucrurile, aici nu mă bag, poate în viitor o să-mi dau cu părerea.

| HeiligKreuzAchtAcht a răspuns:

Cea mai usoara este cea care-ti place tie!

| NoNameo a răspuns:

Chitara electrica este perfecta doar ca vad ca esti fata si e cam greahappy

| GregHouse a răspuns:

Eu cant la chitara si cred ca e mai usor. Cea acustica este putin mai grea decat electrica, deoarece trebuie sa apesi mai tare pe corzi. In ambele cazuri, te inveti cu timpul. La pian mi se pare dificil. Asta pentru ca nu am incercat, nu stiu cum e. Eu as merge pentru chitara, pianul nu prea poti sa-l iei in spate si sa mergi la un gratar happy

| STRINCKS a răspuns:

Chitara nu e usoara...dar e Mai usoara ...si gasesti tabulaturi peste tot laughing

| Lovinggirl explică:

Avand in vedere faptul ca tatal meu mi-a spus ca daca vreau chitara sa invat pian... Insa el stie sa cante la foarte multe instrumente, stie care sunt mai grele. Dar deh pian pentru chitara