| Ellaa20 a întrebat:

Buna,
Am 20 de ani și sunt graviduta in 3 lunite (se fac 4 pe 20)... anul trecut am terminat liceul și m ar interesa sa știu (toate că multe persoane mi au adus la cunoștință) că aș avea drepturi de la stat pentru că sunt gravida cu școala terminată, are cineva vreo idee despre ce este vorba?
Mulțumesc enorm ❤️❤️

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Drepturi de la stat?
Numai daca ai fost angajata in ultimile 6 sau 12 luni.
poti sa te interesezi la camera de munca daca angajatorul ti-a platit contributia la sanatate si cand poti sa intri in prenatal.

PS Ca ai terminat scoala, liceul sau facultatea, chiar nu are importanta.

| Ellaa20 explică (pentru Violleta2022):

Am cred că peste un an lucrat, nu numai 6 luni, altfel nu intrebam

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ellaa20):

Cred ca poti intreba si la tine la servici, cand poti intra in pre-natal si care este procentajul de salariu de care poti beneficia.
Pana la prenatal nu ai de unde sa primesti bani sau alte avantaje, fiindca nu te plateste nimeni sa ramai gravida.
Oricum nu poti abandona acum serviciul fiindca nu ai cum samai ajungi la prenatal si nici la postnatal, trebuind sa lucrezi pana in luna a 7-a cand poti intra in prenatal si abia aunci vei fii platita.

| Ellaa20 explică (pentru Violleta2022):

De la stat mi au dat niste vouchere materna in val de 1000 de lei pentru spitalizare sau tot ce tine de sănătate până la naștere. Am folosit câteva pentru analize și morfologie.
Dar mă gândeam că poate mai ai dreptul și la altceva in afara de acelea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ellaa20):

Asta-i neasteptat si foarte frumos din partea companiei pentru care lucrezi, fiindca nu am auzit de asa ceva.
In cazul asta cei de la contabilitate iti pot spune cu exactitate ce ai de primit si cand.

| Ellaa20 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc enorm. ❤️

| dullcat a răspuns:

Exista alocatie de maternitate plus alocatie pentru copil.Trebuie sa te informezi tu.

https://dgaspc3.ro/......-insertie/

https://dgaspc3.ro/......tru-copii/

| Hyperion7 a răspuns:

Mi se pare că ai fi avut drepturi daca deveneai mama in timpul liceului,din cate am auzit, recent s-a discutat în minister despre o sumă data tinerelor mame, însă mai mult nu știu să îți spun.
Mai mult, cred că puteai primi un ajutor și dacă nășteai in perioada de șomaj de după absolvirea liceului, însă nu știu sigur.

| Ellaa20 explică (pentru Hyperion7):

Crede mă că pe timpul când eram la liceu nu mi doream un copil, bine. poate in viitorul apropiat dar nici decum cu un copil pe cap căci nu aveam când sa mai învățlaughing imi era drag de ei dar nu în așa fel sa l cresc ca pe propriu-mi copii, înțelegi?

| adryang78 a răspuns:

Indemnizația pentru creșterea copilului în vârstă de până la doi ai se acordă dacă ai cotizat minim 12 luni în ultimii doi ani. Dacă zici că mai ai trei luni și faci un an în câmpul muncii, poți beneficia de indemnizație.

| Ellaa20 explică (pentru adryang78):

Știu de indemnizație, m-am interesat de ea și mă incadrez dar cică in afara de aia ai mai avea alte drepturi tot de la statlaughing) ehh, asta e.

| vlllaaddd a răspuns:

Off. saracuta de tine sad

sa iti traiasca copilul happy

| Ellaa20 explică (pentru vlllaaddd):

Dar doamne, n am zis ceva că vezi doamne sunt sărăcuța sau sa cer cuiva milă, doamne ferește... Eu mă bucur de copilul meu și mă mai bucur că mi am întemeiat o familie. Nu spun că nu este prea devreme, dar sa fim sinceri că sunt copii ce fac alți copii, eu fiind majoră... mă gândesc să i acord toată atenția de care va avea nevoie și să mă asigur că nu i va lipsii nimic❤️

| nevermind1234 a răspuns:

Dacă ai fi fost încă elevă /studentă, sincer nu știu, dar e posibil sa fi primit ceva. (repet, habar n-am). Altfel, fara sa fi cotizat sub nicio formă la stat în ultimele 6-12 luni, nicio șansă.

| Ellaa20 explică (pentru nevermind1234):

Buna, am lucrat înainte și până în prezent. As avea peste un an dacă mai lucrez încă 3 luni. Doamne ajuta!

| Ellaa20 explică:

Am desfăcut piciorușele dar am muncit până să le desfac dar aminte că am decis sa fac un copil! Țin cont de responsabilități și mă gândesc să ii ofer eu cât și tatal lui ce este mai bun pentru copilul nostru. Nu ai nici un drept sa mă faci proasta!