| Mihaela2914 a întrebat:

E normal, ca părinții să nu mă lase afară seara (de la 18:00 la 21 să fiu acasă) având în vedere că sunt aproape majoră?
(Nu prea mă lasă să ies decât dimineața pe la 12-13 până la 17 să fiu acasă)

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Depinde unde mergi, s au inmultit actele de violență violuri, si este normal ca părintii sa i ti stabileasca programul, ai zis ca esti aproape majoră deci inca nu esti majoră nu ai implinit 18 ani? Si seara unde vrei sa mergi? Acum ai nevoie de declaratie intre orele 23 si 05 dimineata deci este bine ca părintii se ocupă de tine.

| Mihaela2914 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da încă nu am împlinit 18 ani, de aceea am menționat, ideea e că nici nu-s genul de copil care să ceară voie afară zilnic sau la ore exagerate mai ales că vor intra în vigoare declarațiile pe propria răspundere și că totul se închide la ora 21 (de luni )?‍♀️

| Werrich a răspuns:

După orele 23 dacă te prinde Miliția pe străzi iti da amendă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Personal nu mi se pare normal, ar trebui sa ai o oarecare libertate si ei sa aiba incredere in tine mai ales daca spui ca esti aproape majora. Ei sunt stricti de fel si cu alte lucruri in afara cu orele de iesit afara? Le-ai dat un motiv pentru care sa iti limiteaze accesul afara?

| Mihaela2914 explică (pentru anonim_4396):

Sunt stricți doar atunci când vine vorba să ies afară, nu-s un copil care să ceară voie afară zilnic, câteodată chiar refuz să-mi mai bat capul cu întrebarea" pot să ies în oraș" pentru că răspunsul este mereu același

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihaela2914):

Incearca sa discuti cu ei, poate le este teama ca ai sa patesti ceva sau sunt alte motive, dar ca parinte mereu o sa te ingrijorezi pentru copilul tau (asa este mama si mama). Totusi 9 nu mi se pare o ora tarziu sau poate am trait eu alte vremuri sau am avut mai multa libertate. Sa fie oare stricti din cauza pandemiei? Cum iti spuneam, comunicarea rezolva tot!

| Cksihja a răspuns:

E normal ei sunt îngrijorați pentru sănătatea ta în plus noaptea e periculos să umbli pe afară căci nu știi peste cine poți să dai.

| Cosmin89321 a răspuns:

Nu e normal, asa era si la mine pana cand am negociat o gramada si ma lasa pana la 11 noapte cu conditia sa le zic unde merg, cu cine stau.

| Vash96 a răspuns:

Da

| 33lasuta a răspuns:

Buna! nu mi se pare normal pentru ca esti aproape majora! Dar poti sa te gandesti ca ei iti vor binele. Poate se ingrijoreaza desi cred ca la varsta ta stii sa iti porti singura de grija! Spre exemplu ai putea vorbi cu ei despre tine si despre prietenii tai cu care ti ar placea sa iesi. Ca la varsta asta e normal sa vrei sa iesi.