| jj7700 a întrebat:

Greșim dacă alegem să facem circumcizie? Am discutat cu soția despre posiblitatea circumciziei în cazul băiatului nostru la scurt timp după naștere și ea este decisă categoric în favoarea intervenției și nu știu cât aș fi dispus să o contrazic sau dacă se mă opune.

Motivul principal este legat de sănătate. Atât eu cât și soția am avut cazuri de fimoză și infecții în familie și printre prieteni apropiați care au dus în cele din urmă la circumcizie sau alte operații de prepuț cu complicațiile aferente acestei intervenții la vârste mai mari (internări, anestezie, timp de recuperare etc.) și am dori să evităm să fie nevoie ca cel mic să treacă prin asta mai târziu, mai ales că intervenția este banală și foarte sigură la naștere.

Eu sunt circumcis de la vârsta de 21 de ani (motive non-medicale; eram la studii în afară în perioada respectivă și printr-o conjunctură mi-a fost recomandată intervenția la momentul respectiv din mai multe părți), sunt foarte mulțumit de rezultat și, din punct de vedere strict fiziologic și medical cred că fiul meu ar beneficia să fie circumcis și el (risc mai scăzut de infecție cu anumite boli sexuale, risc zero de fimoză, igiena mai ușoară a penisului etc.), mai ales că nu văd niciun dezavantaj sexual și am testat-o, la propriu, și pe pielea mea.

Singurul lucru care mă pune un pic pe gânduri este cum va percepe el acest lucru mai târziu din perspectiva etică/morală, că până la urmă acest demers înseamnă ca noi, ca părinți, să luam o decizie în locul lui ce nu poate fi întoarsă pe viitor. Soția spune că părinții iau oricum o sumedenie de decizii pentru copii lor cu impact pe termen lung și fără consultul sau acordul lor explicit, inclusiv la ce școală să-i dea, cât de mult să se implice în creșterea lor, dacă să-i vaccineze sau nu (suntem pentru) etc. și, în fond, este și această o decizie ca toate celelalte.

Există părinți pe aici care au luat sau cunosc oameni care au luat această decizie în privința circumciziei și au vreo recomandare?

Sau dacă nu, pentru cei de sex masculin - vă simțiți sau v-ați simți în vreun fel nedreptățiți dacă părinții au ales sau ar fi ales să vă facă circumcizie la naștere?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Vasile2003 a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu cred ca este alegerea voastră. Dacă băiatul vostru va decide în viitor că nu asta își dorește va da vina pe voi, chiar dacă probabil nu vă va spune...e alegerea lui ...fimoza nu se moștenește genetic și oricum nu e ceva complicat, adică se poate rezolva cu o operație ușoară sau în unele cazuri cu cremă, dar repet nu se moștenește!

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu mi se pare corect sa alegeti pentru el.
Circumcizia are niste avantaje, dar si dezavantaje. Pielea aia se simte placut pentru ambii parteneri, e ceva in plus.
Daca tot vrei sa-l faceti mai usor, poate ii taiati si alte membre, cine stie.

| dinaprilie a răspuns:

Eu am facut-o pentru cel mijlociu..era necesar si pain free happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îl circumcideti și îl faceți evreu.

Răspuns utilizator avertizat
| Petre1987 a răspuns:

Dacă și tu și soția sunteți de acord nu vad nici un motiv sa nu ii faceti. Ii va prinde bine in adolescenta cand nu va avea nicio problema cu decalotarea. Va intelege motivele pentru care ati ales sa faceti aceasta alegere daca ii veti explica beneficiile circumciziei cand va fi mai mare.