| katoki a întrebat:

Salutare.
Șeful m-a invitat la cumatrie (o va face într-un restaurant din Chișinău). Eu am refuzat invitatia, însă stau cu întrebarea, dacă ar trebui să-i ofer ceva bani și dacă da, ce suma ar fi ok?
PS. Nu am fost niciodată la cumătrii și nu cunosc obiceiurile.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intreaba si tu parintii si prietenii din R.Moldova, ca noi nu stim ce moneda este in chisinau si cat se da pe la voi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu te duci nu vad de ce sa ii dai bani.
poti sa ii cumperi un cadou ceva,

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fata sau baiat?

| relian a răspuns:

Sai oferi bani pentru ce? Astea is obiceiuri timpite? nu-i oferi nimic. Daca mergeai, atunci duceai ceva un cadou ceva, desi nici acolo nu-i obligat sa duci ceva.Cind cineva te invita la o petrecere, o face din placere, nu sai duci tu ceva.Cel putin asa ar trebuie sa fie.Asa is romanii,vai sa-i dau ceva, uite ca nu-i dau nimic, nu vad pentru ce? obiceiurile astea, cam ar trebuie sa dispara, eu asa consider, is niste cacaturi

| Dragobeta a răspuns:

In Basarabia ai indraznit sa refuzi seful?
Mare greseala.
Noi aici in Romania nu cunoastem obiceiurile voastre. Intreaba pe un forum de acolo.