| paulneamtu a întrebat:

Salutare. Eu am un var mic de 14 anisori care citeste lucruri urate si vulgare pe net. Ce as putea sa fac ca sa nu mai faca asta? Varianta sa le spun parintilor nu e prea buna ca tatal ei e politist si da pedepse f dure

Răspuns Câştigător
| Lukasssz a răspuns:

Pai vrei sa il opresti sau nu? spune-le parintilor, ei il vor pedepsi si data viitoare nu va mai face asta! daca nu vrei sa il opresti ...nu le spui si varul tau va continua sa se uite la lucruri vulgare! Deci ce alegi?

| mi25 a răspuns (pentru Lukasssz):

Si chiar crezi ca nu o va mai face daca parintii il pedepsesc? Stii ca fructul oprit este cel mai ravnit. Cel mai rau lucru sa-ti opresti copilul prin pedeapsa. Asta este educatia?
Oricata pedeapsa i-ar da, el tot va cauta sa vada. E in firea adolescentilor. Trebuie ca parintii sa poarte discutii cu copiii despre racilele pornografiei, in special ca poate crea dependenta. Pedeapsa, astazi cau tehnica existenta nu sporeste.

| doctorandus a răspuns (pentru mi25):

Nu exista adictie de pornografie. DSM-5-TR va da tonul in acest sens pentru urmatorul deceniu, incepand cu martie 2022.

| mi25 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu cred ca exista adictie de pornografie. Cat despre DSM-5-TR ma indoiesc ca va avea succes.

| doctorandus a răspuns (pentru mi25):

Te indoiesti ca va avea succes? Este standardul de facto din SUA si multe alte tari dupa care lucreaza medicii psihiatri si companiile de asigurari medicale. Este manualul care are-n mana painea si cutitul din psihiatria mondiala. Asa ca n-are nicio nevoie ca tu sa fii de acord cu el, nu-i pasa nimanui daca tu insuti esti de acord cu diagnosticele din psihiatria mondiala.

Tine-ti credintele pentru tine, aici discutam fapte obiective (stiintifice), nu credinte subiective.

| doctorandus a răspuns (pentru mi25):

Si nici macar in ICD-10 sau ICD-11 nu exista adictie de pornografie.

Deci dublu zbarci: de la Asociatia Americana de Psihiatrie si de la Organizatia Mondiala a Sanatatii.

| doctorandus a răspuns (pentru mi25):

Pentru a nu lua in calcul si a pune pe aceeasi treapta tot felul de teorii filosofice, avem la dispozitie anumite instrumente, precum:
- briciul lui Occam: explicatiile simple sunt mai probabile a fi corecte, decat cele care au presupuneri suplimentare
- briciul lui Hitchens: ce poate fi afirmat fara dovezi, poate fi infirmat fara dovezi
- sabia laser inflacarata a lui Newton: ce nu poate fi dovedit experimental sau pe baza observatiei nu merita a fi dezbatut.

| mi25 a răspuns (pentru doctorandus):

Stii ce a zis conationalul nostru: Teoria ca teoria, dar praftica te omoara.
Toti suntem b uni la teorie, dar cand sa punem in practica mai va.

| doctorandus a răspuns (pentru mi25):

Ce incercam sa-ti comunic: adictie de pornografie nu este un diagnostic real. Niciun medic nu-ti poate pune un astfel de diagnostic, la fel cum nu-ti poate pune diagnostic "morgellons" sau "hipersensibilitate electromagnetica". Astea nu sunt diagnostice reale si niciun medic in deplinatatea facultatilor mintale nu le recunoaste.

| doctorandus a răspuns (pentru mi25):

Dupa cum i-am raspuns altcuiva:

Ce psihiatru ti-a pus asemenea diagnostic? Nimeni? Stiam eu: diagnostic de adictie de onanie/pornografie nu se poate pune, pentru ca nu exista nici in DSM-5, nici in ICD-10, nici in ICD-11. E in aceeasi oala cu morgellons si hipersensiblitate electromagnetica.

Vezi tu: oamenii care cersesc bani pe internet ofera mai multe dovezi ca sunt bolnavi decat ai oferit tu ca ai fost bolnav. Iar ei nu inventeaza nume de boli care nu exista (diagnostice nerecunoscute de breasla medicala).

| mi25 a răspuns (pentru doctorandus):

Ce zic eu si ce-mi raspunzi tu. Discutam ca doua babe surde. S-o lasam asa cum e.

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Singura varianta care va da rezultate bune si imediate este sa o spui parintilor ei.
De altfel cred ca-i un lucru foarte bun asta, fiindca i se poate face educatie si corectie, inainte sa o ia razna, sa sa se apuce de golaneala.

| Mosotti a răspuns:

Lasa-l in pace, ca nu traieste pe luna, la 14 ani eu stiam toate injuraturile si nu a fost nici o problema.
Asta e viata, societatea in care traim si traieste si el, nu zice parintilor sa faci probleme, ca nu rezolvi decat sa ii faci rau varului.

| Mosotti a răspuns:

Lasa-l in pace, ce treaba ai tu? Ca pana la urma asta e viata reala si cu vulgaritati.
Si profi si medici injura si vb urat uneori, nu e asta o problema. Daca se comporta frumos cand trebuie, e okey.

| Wr3nch a răspuns:

Oau, si crezi ca daca il paresti faci mare chestie? Are 14 ani, nu 7.

| Lioana a răspuns:

Ma tem ca nici parintii nu-l pot opri sa se uite la ce vrea el pe net.
Tot ce poti sa faci e sa-l faci sa se simta prost pentru ca se uita la chestiile acelea. Sa razi de el, sa-i spui ca doar persoanele vulgare se uita la asa ceva, dar mai pe limba lui ca sa inteleaga.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Pe vremea noastră nu ne înjuram si noi? Eram sfinți, sa vezi la sat ce înjurături înveți

| elennax a răspuns:

Are 14 ani omule, e adolescent. Ce citeste? Mie mi s-a dus gandul la fanficuri sincer, desi nu prea am auzit de baieti care citesc asa ceva. Dar indiferent ce ar fi, n-ai de ce sa te bagi peste el, nu are 10 ani.

| sindeiu a răspuns:

Oricum candva tot va invata nu este copil care sa nu injure

| CosminDamian a răspuns:

Pur și simplu încearcă să îi induci că nu este bine ce face pentru vârsta lui dar nu l-a amenințat și nu-l speria cu lucruri de genul o să pățești aia sau aia. eventual să zicem că pot să-l ameninți cu lucruri de genul : Îți voi tăia internetul sau îți iau calculatorul sau lucruri din astea

| Catalinselix a răspuns:

Are 14 ani- de la varsta asta are buletin si raspunde penal deci practic e constient de mediul inconjurator-la varsta unii isi incep viata sexuala dar depinde de copil cat de matur e. Parinti ce va tratati copii ca pe niste bebelusi trebuie pedepsiti-cresteti copii imaturi si dependenti de parinti