| SaveTheNature a întrebat:

1.Avand in vedere ca : O singura religie e corecta" O singura cale e dreapta."( a voastra banuiesc)
Ce se va intampla cu muslumanii,budhistii, hindusii, protestantii dupa moarte? in special ce spun preotii si biserica? ce se va intampla cu "ceilalti"?
2. Care este motivul pentru care mai toti musulmanii budhistii, hindusii protestantii raman in religia lor?
Ura fata de semeni, fata de dumnezeu si fata de aproapele?
Sunt orbi?
Sunt prosti?
Sunt rai?
3 Ce pedeapsa le-ati aplica celor care nu vor sa se converteasca in religia voastra "cea dreapta" ce pedeapsa merita ei?
Ce pedeapsa credeti ca le va "aplica "Dumnezeu?
Intrebarea este serioasa si adresez aceasta intrebare mai ales pentru faptul ca respingerea semenilor si a aproapelui e mai mare ca oricand. Pana la urma si ei au aceleasi drepturi ca si noi. Sau nu au?

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Ok, sa le luam pe rand: ''1. Avand in vedere ca : O singura religie e corecta" O singura cale e dreapta."( a voastra banuiesc)'' R: - Da, pentru ca atata timp cat omul e cel care a creat religiile mi se pare firesc sa tina fiecare cu crezul la care si s-a convertit sau la care e convertit, fiind adeptul: religiei ortodoxe, budiste, catolice si asa mai departe...

''Ce se va intampla cu muslumanii, budhistii, hindusii, protestantii dupa moarte? in special ce spun preotii si biserica? ce se va intampla cu "ceilalti"?'' R: - Multe religii spun sau au diferite raspunsuri cu privire la 'moarte'.

De exemplu: altii cred in viata de dupa moarte; altii cred ca se reincarneaza, etc.

''2. Care este motivul pentru care mai toti musulmanii budhistii, hindusii protestantii raman in religia lor?

Ura fata de semeni, fata de dumnezeu si fata de aproapele?

Sunt orbi?

Sunt prosti?

Sunt rai?'' R: - Nu eu cred ca e altul motivul, si anume ca: fiecare dintre ele (religii), isi apara invataturile si pretind ca detin adevarul, - ceea ce in realitate, pe buna dreptate, tind sa cred ca, niciuna nu il detine (de aia si se denigreaza si exista concurenta asta intre ele), - asadar, si prin urmare, vor sa-si atraga cati mai multi adepti in comunitatea lor religioasa (sa spun asa).

''3 Ce pedeapsa le-ati aplica celor care nu vor sa se converteasca in religia voastra "cea dreapta" ce pedeapsa merita ei?'' R: - Nu pot sa impun nimanui nimic, fiecare face dupa cum stie de cuviinta, crede... probabil, nu-mi ramane decat sa le aplic ''respect''.

''Ce pedeapsa credeti ca le va "aplica "Dumnezeu?' R: - Atat timp cat asa-zisul ''Dumnezeu'' - nu pedepseste, decat tot noi suntem cei care facem si dregem, - varianta asta cade, nu e plauzibila, din punctul meu de vedere. Dupa cate am spus. (se poate trage concluziile)

Fiecare are drepturi, dar datorita pietrelor de incercare, religiilor, oamenilor in sine, - 'nedreptatea' lor de cele mai multe ori, - isi pune cuvantul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru JeSa):

Aici se vedea ratiune lui Dumnezeu! El ii invie daca chiar nu stiu alta religie. Asa s-au nascut nu au avut nici o cale prin care sa afle adevarul. Nu este rea vointa. Si Dunezeu vede! Dar in cazul acesta conteaza bunatatea sufleteasca. Dar daca esti alta religie si ai avut ocazia sa cunosti adevarul si nu l-ai ales uite ca Dumezeu pedepseste lucrul asta? Lamurit/a? funda?

34 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu cred ca, indiferent de religie sau confesiune cei care traiesc frumos dupa voia lui Dumnezeu si pastreaza o relatie cu El prin rugaciune, vor fi mantuiti.Cat despre cei care nu L-au cunoscut pe adevaratul Dumnezeu vor fi judecati dupa felul in care si-au trait viata.Adica dupa faptele bune sau rele pe care le-au facut pe cand traiau in trup.Biblia ne spune care va fi pedeapsa pentru cei ce fac raul.

| SaveTheNature explică (pentru EmaS):

Ema,stiu ca esti de mult pe site, si ca de mult timp dai sfaturi celor ce nu prea stiu in ale credintei.
Nu mai tin minte ce religie esti(probabilo ortodoxa)(eu sunt catolic).Si eu ca si tine, cred ca Dumnezeu exista, si ca Isus a existat. Insa anumite lucruri nu le putem nega. Stiu foarte bine ce ne invata biserica pe langa:
-a iubi semenii
-a-l iubi pe Dumnezeu
-a respecta cele 10 porunci. S-au strecurat si anumite idei gresite precum:
1.Membrii celorlalte religii, nu vor ajunge in rai ca noi crestinii.
2.Nebotezatii nu vor ajunge in rai(chiar daca ei habar nu au de botez).

Asta ne invata la biserica,sau in fine poate in ultimul timp preotii ezita sa ne mai spuna,dar e clar ca :
daca cineva e nebotezat este numit pagan(mare pacat)
daca cineva se converteste de la ortodoxism la islamism de ex( oricum enoriasii il vor arata cu degetul pentru greseala facuta) si se vor ruga ca el sa se razgandeasca(pentru ca a cazut in pacat)
-si Cel ce cauta gaseste. Din miliardele astea de oameni multi aleg alte religii,alte confeziuni,crezand ca e cea corecta.
Si da stiu fiecare alege. Dumnezeu ii lasa liberi sa aleaga.
Dar hai sa ne gandim astfel
Musulmanii cred in religia lor din dragoste fata de Dumnezeu.
Nu este gresit ca noi sa credem despre ei ca au gresit? Adica nu noi,dar biserica.
Sa presupunem ca maine te duci la un preot si ii vei spune ca ai hotarat sa te duci in religia musulmana( sibineinteles ca atunci vei considera ca Isus nu e Dumnezeu ci e profet, ca Fecioara Maria nu e sfanta,si tot asa. pentru ca religiile difera.
Nu-i asa ca preotul iti va spune ca gresesti? si va incerca sa te convinga sa nu te duci acolo? si atunci bineinteles ca te vei simti frustrata. Orice om simte ca face o greseala daca isi schimba religia.
Si in fine Biblia spune ceva dar Religia? ne invata multe alte lucruri in plus, lucruri ce tin de doctrina si de traditie.
Si oamenii fiind cufundati in atatea traditii, doctrine, legi si porunci, nu mai stiu care sunt importante sau nu.
Si uite asa ajung multi sa creada ca e mai important sa nu manance laptic in post, decat sa faca adulter. Sau e mai important sa aprinda lumanarea in noaptea de inviere decat sa puna 50 de bani in farfurioara uni cersetor.
Si fac mai multe eforturi sa ajunga la moaste,decat sa se impace cu cei cu care s-au certat si cu care se dusmanesc.
Sau cred ca e mai important sa
Si multi isi umplu portofelul cu iconase, masa cu oua rosii si vin., si multi prefera sa faca donatii la biserica decat la vecinul sarac lipit pamantului.
Nu vreau sa crezi ca judec pe cineva, dar s-a ajuns la toate astea din cauza prea multor doctrinele,neinsemnate facute sa para importante.

Religia e un subiect foarte greu de inteles. E mai degraba de bun simt,in sensul: ce scoate o religie din oameni,ce scoate cealalta religie din oameni?
Si multi oameni au ajuns din pacate sa creda ca "ceilalti" sunt oameni pierduti si indiferent de faptele ce le vor face dealungul vietii,locul lor nu este acela cu "al nostru".
Sa-ti dau un exemplu
Un om este membru al crucii rosii si toata viata si face fapte bune toata viata, nu uraste pe nimeni,este smerit bun si iertator. si este chiar si botezat in religia Crestina Ortodoxa.
iar colegul lui cu acelasi calitati,care ajuta toata viata, iubeste, nu face rau nimanui, este smerit iertator, bun etc dar care nu este botezat, pentru ca este de alta confesiune si respectandu-si parintii nu-si schimba religia in care a fost toata viata -acesta din urma nu are aceleasi"drepturi" si e putin mai jos. Adica poate ca nu va ajunge in rai, dar conform credintelor noastre este nebotezat si poarta pacatul stramosesc.Asta e nedreptate.
Si tu gandesti cu iubire de asta spui ca oamenii vor fi judecati dupa fapte dar oare daca voi intreba preotii si le voi spune ca ma voi converti la budhism, islamism etc ce imi vor spune?
vor fi 2 variante
-ma vor convinge sa nu o fac
-sau imi vor spune ca se vor ruga pentru mine sa deschid ochii, si Dumnezeu sa ma aibe in paza.
Deci concluzand, in paza cui sunt 7 miliarde de oameni? caci vreo 2 miliarde poate sunt crestini botezati, dar restul nu.
Putem spune noi ca suntem norocosii? Ce spune Biblia?
Crede-ma Ema, lucrez cu oameni din diferite religii aici in strainatate.Si ca fapte vorbind crede-ma ca sunt mai umili si mai buni decat noi crestinii. Poate e greu sa crezi asta, dar sunt mai putin pornografici decat noi.mai smeriti, mai buni multi dintre ei.
Si eu inainte ma uitam chioras la orice alta religie, dar acum cunoscand pe cei din alte confesiuni mi-am schimbat parerea.
Un alt exemplu, am avut un coleg de camera la niste cursuri. care era musulman, si avea ore fixe la care se ruga pe un pres, si nu uita niciodata sa respecte orele de rugaciune. Si avea sub perna Coranul. Sfantul Coran imi spunea el. Si mi-a spus ca si pe ei Coranul ii invata sa faca bine, si cele 10 porunci cam tot la fel. Insa ei il considerau pe Isus un profet si pe Mohamed un alt profet. pentru ca asa ii invata pe ei cartea lor.Si nu sunt putini Ema, sunt miliarde. si nu mai zic de alte religii cate si mai cate sunt.
Pana la urma noi invatam la Biserica,,, ca ei gresesc.si ei invata la Biserica,, ca noi gresim.
Si iata ca pe mine ma macina si gandurile astea. Pentru ca la noi raspunsul se afla in Biblie, dar la ei raspunsul se afla in Coran (si ei sunt mai multi ca noi.
Nu mai zic de budhisti si hindusi.
Nu mai pot sa inchid ochii si sa nu-i vad pe ceilalti, si sa ma intreb De ce? de ce atatea religii? si conform carei carti este corect sa-mi ghidez credinta? daca sunt pe calea gresita? Dumnezeu este 3 persoane sau una?
Nebotezatii vor ajunge in rai sau nu?
Ce ne invata biserica Crestina despre Mohamed? cine este el pentru noi crestinii?
Ce ne invata Biserica despre protestanti? despre budhisti?
Si Budhistii nu stiu daca cred in Dumnezeu, si nici hindusii, dar nu pentru ca sunt rai, ci pentru ca asa se nasc si asa mor. Mie chiar imi pare rau pentru ei.
Ma intreb pana la urma unde e adevarul? si ma intreb asta in fiecare zi.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru SaveTheNature):

Dragul meu eu stiu ca Dumnezeu care a dat pe singurul Sau Fiu pentru iertarea pacatelor noastre este cel adevarat.Nu ma bazez numai pe Cuvantul Sau ci si pe experientele pe care le-am avut.El mi-a transformat viata mi-a dat un scop o directie.Am primit iertarea pacatelor si aceasta am simtit-o, efectiv pe pielea mea.El este viu si locuieste in inima mea. Daca pana atunci nu aveam certitudinea mantuirii, acum o am.Am o relatie personala cu El prin rugaciune, imi raspunde la rugaciuni, ma mangaie cand sunt trista si ma vindeca cand sunt bolnava.Intemeietorii de religii sunt si ei oameni ca si noi.Ei zac intr-un mormant rece.Ei nu ii pot ajuta cu nimic pe cei care ii venereaza.Dar spre deosebire de ei, Domnul nostru Isus este viu in vecii vecilor si ne promite ca Duhul care L-a inviat pe El ne va invia si pe noi si vom fi pururea cu Domnul.

| SaveTheNature explică (pentru EmaS):

Lor nu le lumineaza nimeni mintea? si ii lasa "orbi"?

| EmaS a răspuns (pentru SaveTheNature):

Dumnezeu le vorbeste prin oameni prin misionari prin calamnitati, prin Cuvant dar ei aleg.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

1. Iadul ii manaca.
2. Acelasi motiv din care si crestinii raman la religia lor.
3. Arsi pe rug!
Serios, niciuna, fiecare e liber sa aleaga, pacat ca multi nu inteleg asta.
Dumnezeu?
Daca e atat de bun pe cat se da ii va ierta.
4.Da, toti avem drepturi egale.

| Inferno a răspuns:

Presupunand ca exista Dumnezeul crestin.
Musulmanii budhistii, hindusii protestantii or sa fie judecati in functie de faptele lor.
Presupunand ca nu exista Dumnezeul crestin.
Musulmanii budhistii, hindusii protestantii or sa putrezeasca in pamant si atat.
intrebarea 2.
Lenea si ignoranta la majoritatea. De ce sa te obosesti sa iti schimbi religia, cand poti sa stai cu ea bine mersi. De ce sa fi diferit de ceilalti.

Ura fata de semeni este pura prostie si este principala cauza ce ne va duce la autodistrugere.
Ura fata de Dumnezeu. Nu am intalnit prea des astfel de oameni. Ateii nu vad de ce l-ar ura, cand nu cred in El.
Crestinii, de ce l-ar ura, cand il iubesc.
O incadrez tot la prostie, pentru ca ura pentru ceva ce nu exista (presupunand ca Dumnezeu nu exista) este pura prostie. La fel si ura pentru ceva atotputernic ce te poate nimici cu un singur deget (presupunand ca Dumnezeu exista) este tot pura prostie.
Nu le-as aplica nici o pedeapsa.
Presupunand ca Dumnezeul crestin exista, probabil va fi ingaduitor cu acestea si ii va judeca in functie de fapte.

| muffy1 a răspuns:

O mica clarificare, buddistii sunt atei, nu e o religie, si intreaga lor viata conta in a incerca sa nu faca rau nici unei vietati si sa ajute pe altii inaintea lor.
apoi ca sa raspund, religia a adus beneficii, e un factor al progresului civilizatiilor, al artei, al culturii, oricine trebuie sa recunoasca asta, oricat ar fi cineva impotriva religiei nu poti judeca un lucru fara sa iei in considerare atat partile bune cat si cele rele.
zicand asta, trebuie totusi sa spun ca intrebarea ta arata perfect cat de odioasa este ideea unei religii, si oricat progres si bine ar fi creeat in lume pe parcursul istoriei, si vb de toate religiile, raul pe care il implica religia nu poate fi acceptat.
chiar daca crestinii, hindusii, cei care cred in odin sau zeus, spun ca ei fac bine, ei incearca sa-i ajute pe altii, etc etc., religia aduce mereu ideea ca oamenii nu sunt egali. oricat de bine ar face toti crestinii, ca daca sunt toti userii crestini nu o sa vb de zei nordici, mereu vor avea impresia ca ei sunt, superiori sa zic restului pentru nca ei au religia adevarata, si ceilalti gresesc, si din raspunsurile unora am vazut ca ei trebuie sai aduca pe restul pe calea cea dreapta, de aia sunt asa inflacarati pe site.
nimic nu e mai gresit decat asta. inumanitatea omului fata de om nu a fost mai apriga ca atunci cand religia era motivul. toate religiile s-au omorat intre ele pentru a demonstra care are dreptate, de parca numarul mortilor cumva ar fi justificat existenta zeilor.
toti oamenii sunt egali, si toti au dreptate, sau toti gresesc ca sa zic ambele. nu exista o religie adevarata, nu exista un zeu mitic care te iubeste pe tine dar il considera gresit pe altu, nu exista pedepse divine sau ajutor divin. toti suntem la fel. dar religia schimba total acest lucru. si nimic, oricat de bun ar fi facut de religie nu poate sa stearga inumanitatea pe care o implica credinta si inegalitatea pe care o sadeste in fiecare om.
este o istorie a unui calugar buddhist, la care a venit un ucenic si ia citit din biblie vorbele lui iisus, la sfarsit calugarul spunand ca acest iisus e o persoana foarte aproape de a atinge statutul de buddha, adica om iluminat. pentru ca iisus chiar daca a spus de pedepsirea celor rai, de pacate, de suferinta care o merita unii, vorbea metaforic despre raul facut de oameni, nu vorbea de o religie anume, nici macar nu era crestin. mesajul sau a fost ca toti oamenii sa fie egali si sa traiasca in pace indiferent de ce cred sau zic, si ca toti sa fie egali.
nu am vazut crestini in viata de zi cu zi, sau pe site, care sa stie mesaju. tot ce le pasa e ca biblia are dreptate, ateii sunt satanisti, ei sunt poporul ales, ei sunt singurii care ajung in iad, trebuie sa ii aduca pe ceilalti pe calea lor si tot asa. crestinii au ajuns sa puna creeatia inaintea creatorului, biblia nu mai e o carte de invatatura, e o carte suprema, in ea ai toate raspunsurile, cine se indoieste ajunge in iad, biblia a ajuns pentru ei deasupra lui dzeu. zic asta pentru ca intrebarea ta era despre crestinism ca religie dreapta, ca acelasi lucru spun toate cartile sfinte, si pot zice acelasi lucru de fiecare religie care crede in zei.
de exista un zeu, nu apartine de vreo religie, nu sta si vede tot ce faci, nu te urmareste, nu ii pasa de mananci porc miercuri sau cu 2 saptamani inainte de craciun ai baut lapte, nu ii pasa cum traiesti, si in mod sigur nu asteapta sa te pedepseasca pentru asta, de ar face asta, nu ar avea nimic in comun cu rangul unui zeu suprem. ar fi doar un paznic de inchisoare care tot ce face e sa se uite sa vada de se poarta lumea cum trebuie. si pacat e ca toate religiile au viziunea asta despre zeii lor.
cum am spus, cel mai mare rau adus de religie a fost inegalitatea, si este un citat de Ayn Rand care spune : suntem toti frati pe sub piele, si eu, personal as jupui intreaga lume ca sa demonstrez asta.
personal cred ca pedeapsa tuturor celor care se considera pe calea cea dreapta si restul trebuie convertiti este ignoranta.

| SaveTheNature explică (pentru muffy1):

Foarte interesant ce ai spus aici. Putini au inteles intrebarea mea. si faptul ca am vrut sa scot la iveala si nedreptatea pe care o fac unii, si diferentele intre religii si aratatul cu degetul catre celelalte religii.
Totusi eu continui sa cred In Dumnezeu pentru ca ii simt prezenta, si mai ales simt binele din oamenii care cred cu ADEBARAT in El. Am avut ocazia sa intru in contact cu astfel de oameni.Si crede-ma ca daca toti oamenii pe pamant ar fi smeriti si ar trai in legea iubirii fata de semeni, pe pamant ari fi rai.
Cred ca oamenii care inteleg cu adevarat religia lor si o respecta nu pun mana pe arma. Asta am vrut sa scot in evidenta.
Sincer nu vad de ce ar mai exista in sec 21 Papa de la Roma si toti cardinalii, si celebrarile pline de milostenie.

| muffy1 a răspuns (pentru SaveTheNature):

F bine pentru tine, de te simti fericit crezand e un lucru bun, si ma bucur sincer pentru tine.
dar, cat timp cineva va rosti eu am calea dreapta, restul gresesc, si vorbeste de ideologie, nu de 2 plus 2 egal 4, religa va face un rau care nu poate fi iertat.
de va veni o zi cand toti, indiferent de ce cred, vor zice, eu, si toti oamenii de pe pamant avem fiecare calea noastra cea dreapta, va fi pace.
bineteles, raul trebuie si atunci pedepsit, criminali, hoti si alti oameni ce vor face ilegalitati vor exista si atunci, dar cum nici acum justitia nu are legatura cu religia, nici atunci lucrul asta nu va fi influentat de faptul ca toti vor fi egali.
din pacate, aproape toate raspunsurile de pe site sunt despre cata dreptate, nu, despre cum unica dreptate e a crestinilor, cei care ii contrazic sunt pacatosi, ateii sunt oameni rai, eu sincer ma consideram om si atat, si toti ateii pe care ii cunosc, ii stiu ca oameni care au partile lor bune si rele, da na, om fi unealta diavolului, nu stiu, oricum, ideea e ca pana acum, asa zisii oameni buni si cu frica de dzeu de pe site, ma fac sa imi fie frica sa stau in aceeasi camera cu ei.
deci poate va veni si ziua aia de care vorbesti. parerea mea, e ca va veni cand omenirea va trece peste nevoia zeilor mitici, si va adopta o mentalitate care implica punerea tuturor pe primul lor. tu crezi ca va veni prin credinta ziua aia. indiferent care din noi va avea dreptate, nu cred ca vom ajunge sa traim sute de ani pana se va intampla asta.

| muffy1 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Acum intelegi de ce am pus asa problema mai sus? pentru ca raspunsuri de genu, au avut ocazia sa cunoasca calea cea dreapta dar au ramas la religia lor dzeu ii pedepseste, sau dzeu vorbeste prin misionari si calamitati.
imi e frica de oameni ca astia, sincer, Churchill a spus: "un fanatic e unu ce nu poate sa isi schimbe gandirea si nu vrea sa schimbe subiectul." credinta ca ei au dreptate si ca dzeu pedepseste, taia si spanzura ca sa crezi in el, este....inspaimantator.
si ce e cel mai ciudat, e ca toti cei care tot zic cat de mare dreptate au doar ei, si ca numai religia lor e cea adevarata, indiferent cai ea crestina sau musulmana sau azteca, tot incearca sa arate cat de puternic si peste noi e dzeu, cat de infinita e puterea lui si intelepciunea, dar il descriu drept cel mai abject om.
pedepsirea, creearea de chinuri, nedreptatea fata de unii in timp ce altii sunt plini de bogatii, astea apartin doar de oameni. nici o alta fiinta de pe pamant nu cauzeaza durere de dragul durerii, toate asa zisele animale inferioare de pe glob sunt mult peste noi ca etica, dar cumva un zeu suprem, recurge la idei precum suferinta, durere, pedepse si alte lucruri cauzatoare de suferinta atunci cand nu e slavit, cand oamenii nu au "religia corecta".
toti credinciosii din lume, indiferent de credinta lor, nu realizeaza ca au dat cele mai adanci trasaturi umane zeilor lor. toata ura, toata dorinta de a creea suferinta, toata nevoia de a avea putere si a stapani peste ceilalti, toate lucrurile care au pornit razboaie in istorie, toate au fost puse in caracterizarea zeilor lor, nimic nu e mai uman decat un zeu.
cat timp asculti si faci ce ti se zice fara sa te abati de la regulile date de el vei fi binecuvantat cu de toate, de nu, suferinta eterna. de ai vedea asta pe o foaie, fara alte cuvinte, ai crede ca foaia este despre un dictator care tine populatia sub o cortina de frica si ii conduce cu o mana de fier, si cat timp faci cum vrea el e bine, sau ai crede ca descrie un zeu? daca ai spus ambele, ai dreptate.

| SaveTheNature explică (pentru muffy1):

Gandesti foarte rational.Si in fine nu ma gandeam sa gasesc pe cineva,pe site care sa gandeasca si rational,nu doar religios. Si sincer,daca e sa citesti Bilblia,multi fac opusul a ce spune Biblia, si in fine si alte carti sfinte a altor religii.
Oamenii isi apara religia, si doctrinele,dar nu si ADEVARATELE invataturi,care la un moment dat au un numitor comun IUBIREA.
Cu toate astea oamenii sunt incarcati de ura
-ori nu isi iubesc fratii de alta confesiune,religie,etnie
-ori saracii nu iubesc bogatii si invers
-ori bunii nu iubesc raii
-ori desteptii nu iubesc prostii si tot asa.
Dar uitam ce e cu adevarat important Pacea si Iubirea.
Sincer cred in Dumnezeu, pentru ca il simt. Si ce e mai important Dumnezeu are dreptate. Pare absurd,dar iata ca are dreptate,noi oamenii ne chinuim unii pe altii,insetati de competivitate,si de dominare.
Si vorba ta, cand vor accepta odata crestinii ca si muslumanii au aceleasi drepturi in fata lui Dumnezeu ca si noi crestinii si viceversa.
Pe cat de simple sunt invataturile lui Dumnezeu, pe atat de mult le complicam noi.
Si se vede cu ochiul liber ca nerespectand legile Lui, ne facem rau noua, si semenilor nostri. Distrugem planeta, si ne distrugem noi oamenii. Si multi nu resusesc sa vada ca de fapt asta inseamna iadul.Nebunia pe care o fac oamenii zi de zi.
Si nu Dumnezeu ar trebui sa te sperie, nici pe tine nici pe orice alt om. ci lipsa Lui ar trebui sa ne sperie pe toti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

(daca poate si un ateu sa raspunda)
1 - Nu pot fi toate religiile corecte dar pot fi toate gresite. Din ce scrie in biblie, persoanele care au o alta religie vor ajunge in iad indiferent cat de bune au fost. Conditia pentru rai este sa-l accepti si sa-l urmezi pe dumnezeu.
2 - Motivul este acelasi ca si pentru crestini. Fiecare considera ca religia sa este cea corecta si detine adevarul absolut.
3 - Tot din biblie, persoanele care au alta religie si/sau care nu vor sa-l accepte pe dumnezeu trebuie ucise.

Anumite religii + educatia proasta mi se par principalele cauze pentru intoleranta si rasism. Conform unor religii, daca nu esti cu ei esti impotriva lor, deci esti dusman si trebuie sa fi ucis.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Crestinismul nu instiga la violenta.Din contra cei care ucid vor merge in iad.

| SaveTheNature explică (pentru EmaS):

Ema si raspunsul la intrebaera mea?tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

N-am chef iar de o dezbatere pe tema asta. Citeste-ti biblia fara sa mai selectezi doar partile convenabile si o sa vezi ca dumnezeu si isus cer ca anumite persoane sa fie ucise.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

In Noul Testament nu mai este valabila Legea Talionului, ci Harul! Cunosti tu multi crestini care omoara oameni pentru ca nu vor sa se converteasca la crestinism? Iti dai seama ca daca ai avea dreptate aceasta religie ar fi interzisa de lege?

| bogdan1004 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da ai dreptate nu religia este cea dreapta si corecta cu categoriile ei nu.religia din anul 2011 are rol mai mult politic decat religios de ce? nimeni nu stie fiecare religie mai are crapaturile si fisiunile ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baaiii du-te ma si tu dacilea cu intrebarea ta.hop si nea ion ca si el e om.alta ceva nu ai mai gasit in arhivele voastre decat vechitura asta de intrebare?

| roxaa15 a răspuns:

eu sunt crestin - ortodoxa si cred ca da, toti avem dreptul de trai si liberul albitru, avem dreptu sa credem sau sa nu credem, avem dreptu sa cunoastem sau sa nu cunoastem.In legatura cu ura fata de semeni, Dumnezeu a poruncit"iubeste-ti aproapele" aici referindu-se la omenire nu doar la cei ce au aceeasi religie cu tine.In momentu de fata din cate stiu eu se practica invatrea biblieie cam in intreaga lume, e problema fiecaruia dac vrea sau nu sa auda cuvantul lui Dumnezeu. Iar acu vorba mea preferata" Doamen imburda-ne in Rai"!

| thecakeisalie a răspuns:

Dumnezeu ne iubeste atat de mult incat, daca nu credem in el, ne trimite in iad sa suferim pentru ETERNITATE.

Religiile sunt simple fabulatii. Acum depinde ce cod moral este introdus in dogma respectiva. Eu, daca nu eram botezat crestin, as fi ales crestinismul.
Multi copii sunt botezati la o varsta mica nu ca sa li se spele pacatul stramosesc, ci sa fie indoctrinati.

M-am saturat sa intru in amanunt cu subiectul asta, deja devine prea plictisitor. Religia este o alegere personala pana la urma, dupa ce ai ajuns la varsta la care poti sa gandesti logic, tu alegi daca vrei sa crezi sau nu.

Fiecare crede in ceea ce il face fericit.

| Skm a răspuns:

happy Sunt curioasă. Ce religie eşti?

| SaveTheNature explică (pentru Skm):

EU? religia catolica. De ce?

| Skm a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pentru că nu înţeleg de ce te simţi discriminată. Este strigător la cer motivul pentru care vrei să „aplici o pedeapsă celor care nu se convertesc la religia ta" şi nu-mi dau seama de ce crezi că CEILALŢI ar vrea să facă asta.

| SaveTheNature explică (pentru Skm):

Intrebarea mea era cu caracter ironic. Nu ma simt discriminat deloc.
Nu suport ideea precum ca "ceilalti" vor ajunge in iad pentru ca sunt de alta religie.
Intelegi? Din contra,eu unul promovez unitatea. Si mi-as dori din toata inima ca oameni din toata religiile,din toate etniiile, dni toate colturile pamantului sa ajunga langa Dumnezeu. indiferent de religia lor.
Tocmai de asta am pus intrebarea. Pentru ca stiu ce ne invata preotii la biserica si pe noi catolicii si pe ortodocsi.
Pe voi va invata la biserica,,, ca si musulmanii vor ajunge in rai? Clar NU
Deci clar oamenii se discrimineaza pe motive religioase.
Si atunci cand biserica, sau religia te invata ca "ceilalti" vor fi pedepsiti, e de inteles de ce unii oameni ajung atei.Din nedreptate...

| Skm a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu ai dreptate. Dacă nu ni se spune că „musulmanii vor ajunge în Rai" este pentru că nimeni nu vrea să-şi piardă enoriaşii (e logic), dar asta nu înseamnă că îi discriminăm pe ceilalţi, ori că noi considerăm că ar trebui să-i pedepsim pentru alegerea făcută. Dumnezeu ne-a făcut liberi. happy Liberi să facem ce vrem, să ne alegem ce vrem, dar să fim responsabili pentru asta. happy

| SaveTheNature explică (pentru Skm):

Si totusi, si tu stii ca ei vor ajunge in iad pentru ca au ales prost...nu?

| Skm a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu. De ce crezi că Dumnezeu face selecţia după religia pe care o ai?

| Loyd06 a răspuns:

La care religie te referi cand zici "religia voastra", " cea dreapta"? Nu religia te duce in cer, ci credinta. Nu ne foloseste la nimic daca suntem religiosi. E meritul Domnului nostru Isus ( nu stiu daca are importanta sa mai pun ai doilea "i", nu asta e important) Hristos care si-a dat viata ca noi sa fim socotiti drepti in fata Lui si a a lui Dumnezeu, ca noi sa putem fi mantuiti. Da. Avem cu totii aceleasi drepturi. Pentru ca El este un Dumnezeu drept!

| alextermu a răspuns:

Hristos a inviat!
1. exista o religie dreapta ( crestinismul, care cuprinde toate celelalte subcategorii: neoprotestanti, ortosocsi, catolici etc.). Iar cei ce nu cred in Iisus si nu cred in Dumnezeu, toti aceia vor ajunge in iad, in locul cel mai dureros.

2. Fiecare dintre noi, ne protejam religia, dar sinceri sa fim, Biblia in ziua de astazi este mai raspandita ca niciodata, ei nu ca nu pot sa se intoarca la Dumnezeu, ei sunt orbi, si nu vad lumina si iubirea lui Dumnezeu.

3. Eu nu as pedepsi pe nimeni, deoacrece nu sunt in masura de a judeca si de a pedepsi; exista in cer un Dumnezeu care judeca si tot El le va da pedeapsa cuvenita faptelor lor, adica iadul.

Da, ei au aceleasi drepturi ca si noi, numai ca ei in fata lui Dumnezeu, care ii iubeste si pe ei, sunt necrestini. La Judecata de Apoi oameni voi fi impartiti pe 2 categori : crestini sau necrestini. Nimeni nu te va intreba daca esti ortodox sau baptist, martor sau catolic, nimeni nu te va intreba. funda?

| Esperança a răspuns (pentru alextermu):

Tin sa te felicit pentru raspunsul care l-ai dat aici.
Chiar meriti funda. Cum de n-ai zis ca doar ortodoxia e religia dreapta?

| alextermu a răspuns (pentru Esperança):

Nu am zis-o pentru ca ea se referea la categoriile superioare, iar partea a 2a este urmatoare : acum crestinii de toate categoriile se cearta pentru a afla care este cea mai buna; si am aflat ca un mare doctor, profesor in religia pentricostala, si stie multe ..si i-a zis mamei mele odata : Vor exista 7 Biserici a lui Hristos! deci vor fi 7 Biserici,, drepte`` sa zicem, asta i-a zis el mamei mele, el fiind Dr.Prof. in teologie penticostala. asta denota faptul ca nu trebuie sa ne mai certam, ci trebuie sa inavatam una de la cealalta ce este bun.