| SaveTheNature a întrebat:

Am o intrebare la care nu au reusit sa imi raspunda nici un crestin.
Invatam la biserica sa fim:
-buni
-iubitori
-iertatori
Intrebarea mea este:
Ce ne invata Biserica in legatura cu celelalte religii?
-musulmanii, budhistii, hindusii trebuie sa-i iubim si pe ei? sau sa fugim de ei cat putem?
Care va fi pedeapsa pe care o vor avea membrii celorlate religii(cam 6 miliarde de oameni)?
Poate fi comparat un crestin bun cu un musulman bun in fata lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am mai raspuns odata. Nu vor avea nici un fel de pedeapsa daca nu au avut ocazia sa cunoasca adevarul. Nu este vina lor ca nu au fost invatati de nimeni. Vor fi judecati in mod normal dupa faptele lor! Si ar trebui cu totii a ii respectam si sa nu ii tratam urat.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Ei cam asta e ce am invatat si eu pana acum.Cam asta e concluzia pe care am traso si eu dealungul timpului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Si eu imi puneam aceasta intrebare. dar am aflat raspunsul de la cineva care stie de 15 ori mai bine Biblia ca mine si religia

33 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Ii iubim dar cu masura. la fel cum ne iubim pe noi cu masura asa trebuie si pe aproapele.numai pe Dumnezeu iL iubim neconditionat. daca ataca credinta si pune in pericol manturiea trebuie sa fugim de el.

nu stim judecatile lui Dumnezeu dar cei care nu au auzit niciodata in viata lor de Iisus Hristos vor fi judecati dupa lege firii(constiinta; inainte de a face rau te atentioneaza, daca il faci te mustr aetc.). constiinta este glasul lui Dumnezeu pus in om la creatie. dar cei care au auzit de Iisus Hristos si jertfa Lui care s-a facut pentru rascumpararea noastra se fac raspunzatori in fata lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| William a răspuns:

Atata timp cat nu crezi in Dumnezeu poti sa faci ce vrei si sa crezi in ce vrei, nu te vei mantui.

| morningstar a răspuns:

Ma mir cum de nu a reusit nimeni sa iti dea un raspuns. Am sa incerc eu atunci:
In legatura cu celelalte religii, Biserica si Biblia ne invata sa ii iubim pe cei care apartin celorlalte religii pentru ca si ei reprezinta aproapele nostru. Iar odata ce te declari un crestin real, o sa ii si respecti. Biserica ne arata clar unde gresesc celelalte religii in doctrina lor, dar ne spune si ca trebuie sa ne rugam pentru ei si sa ii iubim. De fugit, trebuie fugit de o invatatura straina atata timp cat ea nu se bazeaza pe Biblie ci pe vorbele nu stiu carui sfant sau pe baza traditiei.
Probabil tu crezi ca cei care apartin unei religii cred ca doar ei vor fi mantuiti, dar nu e asa. Desi apartin unei religii, stiu ca Dumnezeu nu va mantui toti oamenii din religia X sau Y pentru ca Dumnzeeu nu mantuieste religii. El se uita la inima omului si la credinta lui si in functie de aceasta, va si mantui. Deci, celelalte 6 miliarde de oameni vor ajunge atat in iad cat si in rai, la fel ca cei care apartin religiei mele.
Cat despre comparatie, numai Dumnezeu poate compara. Noi daca o facem, o facem in mod gresit. Numai Dumnezeu cunoaste inima omului si El este in masura sa ne judece, sa ne compare.

| SaveTheNature explică:

Sunt uituc dalaughing Cand eram mic stiam ca ei ajung in iad.dar nu prea luam in seama treaba asta.nici nu prea ma interesa atata timp cat le faceam pe plac parintilor, si in general eram in rand cu toti crestinii.
Numai ca am crescut mare mare si am colegi musulmani si hindusi si parca mi-e mila asa sa stiu ca ei ajung in IAD intelegi idea?big grin

| Raniia a răspuns (pentru SaveTheNature):

In calitate de copil al lui Dumnezeu nimic nu ar trebui sa aiba mai mult semnificatie pentru tine decat mantuirea celor care inca nu il cunosc pe Domnul. Dumnezeu ti-a incredintat aceasta slujba:''Duceti-va in toata lumea si propovaduiti Evanghelia la orice faptura''. Dumnezeu Isi intinde intotdeauna bratele spre cei nemantuiti, pentru a le atinge viata cu puterea si slava Sa; dar El poate face acest lucru numai prin tine.Acesta este scopul existentei tale.Persevereaza in ale vesti Evanghelia celor din sfera ta de contact; este cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci si este ceea ce Dumnezeu iti cere.

| SaveTheNature explică (pentru Raniia):

Sincer daca ar fi sa imi aleg un scop in viata, ar fi sa-i unesc pe toti oamenii planetei in PACE!happy

| Shaoran a răspuns:

Iubim din alte religii, iertam din alte religii, suntem buni cu cei din alte religii, dar totul cu masura ca nu cumva sa ne pierdem si noi. Daca as vorbii cu un protestant de exemplu, ii spun odata, de doua ori... daca nu vrea sa intelegea nu stau la discutie cu el, doar ma rog pentru el, la fel ca si cu oricine din alta religie...

Daca vrei biblic, scrie clar "Nu sta la masa cu paganii".

| Omulrational a răspuns:

Majoritatea crestinilor dau dovada de rasism si xenofobie doar pentru ca ei considera ca religia lor e ma ''tare'' ca a altora.Atatea razboaie, atatea crime pentru religie, unde e iubirea lui Dumnezeu? Unde e Dumnezeu pentru copiii din Africa, cei care traiesc in saracie de pe o zi pe alta, cu ce sunt ei mai prejos fata de un crestin increzut care sta in lux? Religia instiga la ura fata de alte popoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Omulrational):

Eu sunt crstin si chiar mi se pare ca alte religii sunt mai tari ca a mea.

| Leutzbv a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce confesiune si tu si care sunt acele religii mai tari decat credinta ta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leutzbv):

Mai conteaza? Am adus destule argumente impotriva crestinismului. Au multe invataturi false si nu pot sa cred ca o asemenea religie poate contine cel mai mult adevar.

| Leutzbv a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da, dar atunci cand faci o afirmatie trebuie sa ai baze solide...Nu crezi?" Eu sunt crestin si chiar mi se pare ca alte religii sunt mai tari ca a mea". Ce vrei sa spui cu asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leutzbv):

Poi am argumente solide. Le-am si numit in niste intrebari. Sat putin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leutzbv):

Si nu ma puneti la incercare pentru ca eu niciodata nu arunc cu afirmatii in vant. Am argumente. Vreti sa vi le dau neaparat uitati-le:
1)Multe invataturi false cum ar fi Sfanta Traditie
2)Minciuni gogonate cum ar fi Lumina de la Ierusalim
3)Venerarea preotului(preotul este pupat pe maini pe haine calca oamenii in picioare)
4)comportamentul urat al oamenilor care se calca in picioare pentru a atinge niste oase de om mort
5)Scoaterea din Biblia a numelui Yahwe
6)niste anomali in privinta respectarii Biblice(adica ma refer ca Biserica zice ca respecta Biblia dar de fapt nu este asa) Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii, până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele. (Exodul 20:4-6) acest citat este cel mai bun exemplu
7)Preoti din ziua de azi au diata mai salariul de la stat dar si oamenii saraci sunt obligati sa ii umple de bani La botezuri, inmormantari sau alte slujbe.
8)In trecut ortodocsii si catolicii au organizat numeroase cruciade adica asuprirea si cucerirea unor natiuni nevinovate daoar din cauze religioase.

| Leutzbv a răspuns (pentru anonim_4396):

"Am mai raspuns odata. Nu vor avea nici un fel de pedeapsa daca nu au avut ocazia sa cunoasca adevarul. Nu este vina lor ca nu au fost invatati de nimeni. Vor fi judecati in mod normal dupa faptele lor! Si ar trebui cu totii a ii respectam si sa nu ii tratam urat". Cu asta nu pot fi de acord cu tine. Probabil ca sti ce spune Pavel in Romani capitolul 1 si anume ca tot ce este in jurul nostru ne arata maretia lui Dumnezeu...El a pus in noi o dorinta de a-L cauta. Toti vor da socoteala inaintea lui Dumnezeu, fie ca au auzit de El, fie ca nu. Asta este un subiect vast si ca atare trebuie sa studiem Biblia ca sa descoperim adevarul. Cat despre ce ai zis mai sus, cu intreaga ta lista, sunt de acord. Dar daca Dumnezeu te-a scos afara de acolo, ar trebui sa te bucuri ca ai primit har si indurare. Tine de alegerea lui D-zeu pentru tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leutzbv):

Asa este. Dar unii au fost invatati diferit. De la nastere ei invata altfel de lucruri. Egreu si in situatia asta sa il cunosti pe Dumnezeu. Sti cum se spune:"Cine cunoaste putin ii se va cere putin si cine cunoaste mai mult i se va cere mai mult."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un crestin bun si placut in fata luiDumnezeu va ajunge cu siguranta in rai dar un musulman, budist etc. care a respectat toate poruncile si care nu s-a convertit la ortodoxism nu cred ca exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce fel de crestin esti frate cu asemenea idei,si unde le-ai invatat? apropo de crestini si musulmani, nu ai auzit de pilda celor doi fii? unul ascultator si unul neascultator, trimisi sa lucre via? pilda aceea iti da raspunsul la multe intrebari de genul diferentelor intre fapte, credinta, si ascultare.

| soul2soull a răspuns:

Din ceea ce stiu eu dumnezeu este unul si EL are mai multe nume si budha si...

Iar biblia spune ca trebuie sa-ti iubesti aproapele asta poate fi interpretata in N moduri

| SaveTheNature explică (pentru soul2soull):

Deci conform Bibliei un musulman bun va ajunge in acelasi loc cu un crestin bun? sau in locuri diferite?
Dar un copil botezat si unul nebotezat? vor ajunge in locuri diferite dupa moarte?
Bine ma refer conform Bibliei si invataturilor bisericestihappy

| soul2soull a răspuns (pentru SaveTheNature):

Raiul este unu si acelasi pentru toti
un copil botezat sau nu ramane un copil care este neprihanit deci fara de pacate

daca ai vazut filmul cu Isus stiai ca langa el pe cruce era un talhar care a fost iertat in acea zi si adus in rai odata cu Isus deci,,,

| Leutzbv a răspuns (pentru soul2soull):

Botezul nu te spala de pacate. El este o marutire publica a faptului ca vrei sa incepi o viata nou imporeuna cu Dumnezeu, sa asculti de El, sa faci voia Lui. De aceea si Ioan Botezatorul boteza adulti, la fel si Domnul Isus a fost botezat la maturitate. In consecinta, nimeni nu se naste neprihanit iar pe parcursul vietii devine pagan pentru ca mai apoi sa se pocaiasca de faptele lui si sa fie mantuit. Toi au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu spune Scriptura. De aceea toti avem nevoie de Dumnezeu. Dar nu este adevarat ca Dumnezeu este si Budha si Alah si mai stiu eu cine. Acei zei sunt niste zei pagani la care se inchina oamenii din necunostinta de Dumnezeu. Dumnezeul adevarat este cel din Scriptura, care este dragoste, bucurie, aprovizionator, El este pacea noastra Cel care ne poarta de grija, Atotputernic, si, mantuitor prin jertfa lui Isus. Cat despre talharul de pe cruce, el a primit har pentru ca si-a recunoscut vina si a recunoscut faptul ca Isus este neprihanit. Faptul ca-ti ceri iertare de pacatele tale si cauti sa duci o viata neprihanita, aceea te va mantui.

| SaveTheNature explică (pentru soul2soull):

Corect! Eu asta si urmaresc cu intrebarile mele, sa nasc un topic, in care oamenii sa ajunga la un numitor comun!
Si paganii se pot mantui!
Oamenii sunt egali intre ei!
Iubiti-va intre voi asa cum v-am iubit eu.
Faptele tale te vor mantui!
Sa-ti iubesti aproapele etc.Dar oamenii isi dau intaietate si in cer, nu doar pe pamant, desi uita ca cel mai important lucru pe care il poti face pe pamant este, sa ajuti un pacatos sa-si intoarca fata catre Dumnezeu.

| SaveTheNature explică (pentru Leutzbv):

Acei oameni care se roaga, nu stiu si nu vor sti niciodata ca fac un pacat.Vor fi convinsi toata viata ca frac fapte bune. Si atata timp cat ceea ce fac, fac din iubire cu siguranta vor fi rasplatiti cu raiul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru soul2soull):

Budha a fost un om ca oricare altul care a trai pe la 500 i.H. dc nu intelege nimeni ca nu este un nume de a lui Dumnezeu

| ioanionel a răspuns:

Oricum nu te satisfacea nici un raspuns, sunteti mai fanatici decat crestini

| SaveTheNature explică (pentru ioanionel):

Sper ca intelegi rostul intrebarii mele., si ce anume urmaresc cu aceasta intrebare.
Eu sunt crestin si stiu bine ce am invatat pana acum
-necrestinii vor ajunge in iad, sau in alta parte dar nu in cer
-copii nebotezati la fel, nu pot fi comparati cu cei botezati,
simplu, rasism si neacceptare.
Pai? se compara un musulman bun cu un crestin bun? nu nicidecum.
Chiar daca ambii sunt buni, unul va fi pedepsit iar celalat nuwinkingcam asta e teoria.
desi stim bine ca multi nici nu au auzit de Biblie, nici nu stiu ce-i aia.

| Sh_Atat_mihail_1995 a răspuns:

Pe tine trebuie sa te intereseze MANTUIREA TA, si nu ce vor face neortodocsii.....aia e treaba lui Dumnezeu. El i-a creat, El stie si ce e de facut cu ei...

| SaveTheNature explică (pentru Sh_Atat_mihail_1995):

Pai asta e ideea ca eu ma gandesc mai mult la altii decat la mine.
Eu stiu ca sunt pacatos, insa sunt oameni mult mai buni ca mine, caare s-au nascut pe partea cealalta a planetei, si din pacate habar nu au ce-s aia crestini, ce-i aia Biblie si etc.Si is multi, cam vreo 5 miliarde.

| Grasu_Catalin_1984 a răspuns:

Daca studiem bliblia gasim raspunu si sa pazim cele 10 porunci.