| Law223 a întrebat:

Salutare,
Considerați că religiile sunt un mod de control a populației?
Dacă da, credeți că acest control are un efect pozitiv sau negativ asupra vieții unui om?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. Religiile sunt aspecte culturale necesare, din cauza aceasta continuă să existe.

| halogen001 a răspuns:

Da, pentru că alt rol nu au.
Dacă exista un zeu "atotputernic, atotștiutor, nemuritor, inteligent și iubitor care a făcut tot ce există", atunci acel zeu nu era invizibil, orb și surdomut, comunica cu oamenii, ajuta oamenii, nu avea nevoie de intermediari, nu mai aveam purici și păduchi, războaie, boli, minciună, înșelăciune și tâlhărie.
Prin urmare zeul e minciună. Minciuna servește omului mincinos. Omul mințit și înșelat nu acționează corect fiind sub influența minciunii, deci efectul asupra omului e cât se poate de negativ. E înșelăciune.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu, nu sunt un mod de control al populației. Sunt sisteme metafizice

| Brizbriz a răspuns:

"acum 11 ore | Law223 a întrebat:
Salutare,
Considerați că religile sunt un mod de control al populației?"

absolut DA

"Dacă da, credeți că acest control are un efect pozitiv sau negativ asupra vieții unui om?"

depinde de preot, sunt unii care ajuta serios, sunt altii care vor numai bani si ii doare in cu... asta, in cot de oameni

in plus mai depinde si de religie, islam-ul de exemplu, eu personal consider ca mi se rupe ca 99.99% din islamisti sunt oameni buni si nu vor sa faca rau, la sfarsitul zilei indoctrinarea islamica este o baza ABSOLUTA pentru fanaticii teroristi, iar asta inseamna ca toti practicantii islamisti sunt de vina pentru ca promoveaza indoctrinarea respectiva, MAI ALES cand prin moschei din tari islamice se fac chete pentru jihad, iar cand e un atac terorist, ei iau o atitudine anemica, in cel mai bun caz
in balarii, jigodiile imbecile "razbuna" in ziua de azi cruciade care s-au terminat cu secole in urma

| mi25 a răspuns:

Da! 95% are un rol nefast.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de religie. Majoritatea cred că au un rol/efect pozitiv, deoarece promovează niște principii sănătoase pe care orice om ar trebui să le respecte. De exemplu cele 10 porunci.

| Momentan a răspuns:

Da.
Pe de o parte, pozitiv.