| anonim_4396 a întrebat:

1 Corinteni 11:14
Nu vă învaţă oare însăşi firea că necinste este pentru un bărbat să-şi lase părul lung?... Are rost sa mai pun poze cu isus si pletele sale de metalist?

16 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Cât de încuiat să fii să crezi că personajul acela care apare în icoane este Isus laughing
Tocmai asta este una dintre dovezile că icoanele nu sunt în conformitate cu Biblia, eu le consider o blasfemie la adresa lui Dumnezeu.
Urât mai este pictat Isus în ele.

| Rapplex a răspuns:

Nici macar nu stim cum arata acesasta persoana numita „Iisus", sa nu uitam ca a fost europenizat in picturi, deoarece pictorii de atunci aveau tendinta sa picteze chipuri europene.In realitate, ar avea trasaturile unui evreu, adica brunet, piele mai inchisa la culoare, etc.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Sunt baiat si si eu am parul lung, asta nu conteaza.Cu ce afecteaza asta credinta?
Oare nu e necinste sa iti pui poze cu zombalai la avatar?

| danay72 a răspuns:

Nici unde nu apare in Biblie ca Isus avea plete sau cum arata, iar faptul ca oamenii il descriu astfel in imagini, este greseala lor.

| martzian a răspuns:

Cineva spunea odată: "Un text scos din context nu este altceva decât un pretext." Cam așa și aici...

Intrebarea ta nu există, dar se pare că primești răspunsuri, ceea ce nu e neapărat și rău. happy

Asocierea textului (sugerată, ce e drept) cu ideea greșită că părul lung este interzis sau că e păcat ne ridică semne de întrebare și mă face să încalc cinci minute promisiunea de a nu mai răspunde întrebărilor puse la mișto. Avem nenumărate exemple din Biblie în care părul lung nu este astfel (ca păcat) definit (vezi, spre exemplu, nazireatul lui Ioan Botezătorul).

În primul rând trebuie să pornim de la context. Cui se adresează, de ce, care era situația? Ce ne spune textul? Păi hai să vedem. Termenul de "fire" în greacă este φύσις, εως, ἡ (phusis) care se traduce prin natură, înnăscut, firesc, instinctiv. Ce indică asta? Aspectele culturale, particulare. Pavel se adresa în mod direct problemelor din Corint (închinare, idolatrie, practici păcătoase cum ar fi homosexualitatea) și a modului în care puteau ele fi observate la exterior. De felul în care se prezentau creștinii ținea însăși delimitarea lor de aceste anomalii. Tocmai de aceea nu ni se spune că este păcat, ci "necinste" (gr. a̓τιμίa, atimia = nedemn, dezonorant).

Dacă vă uitați și la termenul folosit pentru păr lung (κομάω - komaō) care este utilizat doar aici în Noul Testament începe să facă sens.

Discuția poate continua, că e fascinantă, dar nu cred că e cazul aici, poate. Mai ales că exemplul dumitale este al unui Isus imaginat ca având "plete de metalist"...

Închei cu o idee din 2 Petru 3:16, unde, cu privire la aceste Epistole, ni se spune: "În ele sunt unele lucruri greu de înţeles, pe care cei neştiutori şi nestatornici le răstălmăcesc ca şi pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar tu? porti nadragi barbatesti? insamna cati place sa umbli in pantaloni.dar in a cui iti place sa umbli?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De aici deduci:fie ca cei care l-au pictat pe Iisus nu stiau ce scrie in Corinteni 11:14, fie ca ce i se permite lui Iisus, ca fiu al lui D-zeu, nu li se permitea oamenilor.Ca "moda" parului s-a mai schimbat in decursul timpului, este ca tot acolo spune ca nu-i este permis unei femei sa se roage lui D-zeu daca nu are parul lung.Ai auzit tu ca se mai tine cont de asa ceva? Si in religie timpul si perceptia generala schimba regula.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt de acord cu Pavel aici, cred că e opinia lui și trebuie ințeleasă ținând cont de contextul istoric.

Dar...nevermind. AI POZE CU ISUS?! Bineințeles că vreau să le văd.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am 2 poze cu el la gradinita (am fost colegi de clasa), o poza cu el la concertul Iron Maiden si una cand a facut bungee jumping (i s-a facut frica in timp ce cadea si a inceput sa leviteze straight face... pana la urma a prins curaj. Cand a ajuns jos a zis ca vrea iar si ca i-a placut). Daca reusesc sa-i fac una si la Slayer e bine. (Nu-i place sa fie pozat, crede ca aparatul ii fura sufletul)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hai...parol. (am avut aşteptări prea mari de la dumneata. nu-mi pot aminti de ce.)
Şi dacă prin,, poze'' te referi la icoane...LOL.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am zis eu ceva de icoane?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Atunci fii mai explicit, dacă binevoieşti, şi lămureşte-mă: la ce te-ai referit prin termenul de,, poză''? (sper doar că nu ai pretenţia să iau in serios născocirea aberantă din mesajul anterior)

| lolium a răspuns:

aaa deci de acolo isi are rockul originealaughingmai nu cred ca existau prea multi frizeri pe vremea aia

| GoldCobra a răspuns:

Sa aiba un barbat par lung e pacat? laughing)? rolling on the floor)? oh go onjjj? laughing. nu vad care e problema, eu nu am parul lung. aia care o scris chestia asta cred ca au fost inspirati de sfantu vin nu de Sfantul Duh. ce bine am ras.am o intrebare pentru marii credinciosi : cu ce pacatuieste un barbat ca are plete sau o femeie ca are parul scurt?

| lolium a răspuns (pentru GoldCobra):

Sunt de acord cu tine.ce conteaza cum ai parul...

| pesciolino a răspuns:

Daca vrei sa vezi cum arata Iisus citeste Isaia 52 de la vers 13 pana la vers12 di Isaia 53
Eu asa il cunosc pe Iisus cel rastignit.