| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cine poate explica1 Corinteni 11 cu 14 "Nu vă învaţă chiar şi firea că este ruşine pentru un bărbat să poarte părul lung'?

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poate se refera sa nu se comporte ca fetele? thinking Zic si eu.

| Wr3nch a răspuns:

Pai parul lung ii cam incurca la activitati pe barbatii. Si probabil doar femeile umblau cu el prins. Prin urmare e cam greu sa iti faci treaba cu el laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca rasa alba care conduce planeta cu religie si reguli sociale, copiaza stilul de brahmin din india antica, iar ei au impus regulile ca masculinitatea sa fie caracterul unui brahmin.
Caracterul de rege kshatriya asura, este un dzeu "nevazut" care exista numai in mintile oamenilor momentan caci rasa este extinct.
Barbatii parosi erau de caste inferioare brahminilor, unii find si regi. Regi erau clasa inferioara, brahminul (preot, profesor, savant, intelectual etc) erau "prima clasa", respectati de regi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Viziunea lui Pavel (Saul), pe invers, după ce a participat la uciderea lui Ştefan.

| 1man1 a răspuns:

Apostolul Pavel vrea să spună că pentru un bărbat sau pentru un tânăr este nenatural să poarte părul aşa încît să aibă aspectul unei fete.

Răspuns utilizator avertizat