| anonim_4396 a întrebat:

1 - Daca in locul lui Adam era Isus, mai avea loc caderea in pacat?

2 - Daca in locul lui Adam era cineva care semana cu Isus (gen incoruptibil), mai avea loc caderea in pacat?

3 - Caderea in pacat era inevitabila indiferent de cine era pus acolo sau putea sa fie evitata daca erau pusi alti 2 oameni?

18 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu cred că era inevitabilă căderea în păcat.Și Adam avea liber arbitru și putea alege să asculte de Dumnezeu dar n-a făcut-o.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Daca putea sa fie evitata prin alti 2 oameni, de ce nu a facut-o?

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca alti doi oameni nu ar fi cazut, de ce nu a pus alti doi oameni? Pai a pus zeci de miliarde, toti au cazut. Tu crezi ca suferi pentru caderea altora? Suferi pentru caderea ta. Adam si Eva sunt doar un mod de a arata cum se petrec lucrurile.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

"a pus zeci de miliarde"... unde scrie asta in biblie?

"toti au cazut"... toti? De unde stii? Pe ce iti bazezi afirmatia?

"Tu crezi ca suferi pentru caderea altora"... conform bibliei da.

"Suferi pentru caderea ta"... eu nu am comis acel pacat deci nu am cazut motiv pentru care nu am de ce sa sufar.

"Adam si Eva sunt doar un mod de a arata cum se petrec lucrurile"... cam penibil modul si prost conceput.

Repet, mai citeste de cateva ori intrebarile pana le intelegi. Hai ca poti. Pune-ti neuronul in miscare pentru cateva minute. Partidul are incredere in tine.

| Inferno a răspuns (pentru minrest):

"Pai a pus zeci de miliarde, toti au cazut."
Atunci inseamna ca fie (1) nu a creat oamenii potriviti, fie (2) nu a creat incercarea potrivita, fie (3) intentia lui era chiar ca oamenii sa cada in pacat.

(1) si (2) sunt contradictorii cu definitia divilitatii crestine, care e infailibila.
Rezulta (3): intentia lui era chiar ca oamenii sa cada in pacat.

Daca tinem cont si de faptul ca Dumnezeu e prin definitie neretardat si bun, rezulta ca ai spus o mare prostie. Deoarece (3) e in contradictie evidenta cu una din aceste doua calitati: bunatatea si neimbecilitatea.

| ania a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neapărat prin alți doi oameni, și Adam și Eva puteau evita căderea, alegând să nu încalce regula care le-a pusă înainte.La fel cum de multe ori și eu am ales absolut liber să încalc reguli înscrise în conștiiță și în Biblie, de exemplu mințind, fiind arogantă etc așa au făcut și ei și ca și în cazul meu, nu e Dumnezeu responsabil pentru asta.

| minrest a răspuns:

1. Daca in locul lui Adam era Isus, ne aflam inainte de creatie. Rostul creatiei e sa existe si alte constiinte, Isus exista dintodeauna. Iar Isus nu a cazut. 2. Ce e aia cineva care seamana cu Isus? Nimeni nu seamana cu El. Liderul nostru este unic prin excelenta, ca doar e Dumnezeu. 3. Caderea in pacat a experimentat-o fiecare om, altfel nici planul de mantuire nu ar avea rost. Chiar un om la un miliard daca nu cade, Dumnezeu nu ar avea decat sa se asigure de multe miliarde. Omul care nu e cazut nu are nevoie de mantuire, e mantuit deja. Problema e ca nu exista nici unul in situatia asta.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Aparent tu nu ai inteles intrebarile. Mai citeste-le de cateva ori pana intelegi. Mai bine mai tarziu decat deloc.

| UnBroken2016 a răspuns:

3. Era ceva inevitabil. Daca chiar crezi ce rahat mananca religia, pai cand Isus a fost rastignit tatal lui nu a dat 2 bani, l-a lasat sa sufere pe cruce. Clar nu tatal anului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt genul de intrebari fara de care am trai mai bine. Nu se mai poate schimba trecutul, deocamdata nu exista masini de calatorit in timp si nici nu trebuie sa existe deoarece ar exista control la scara larga al existentei umane deoarece cu siguranta nu toata lumea ar avea acces la aceasta tehnologie. Sunt multe lucruri in trecutul fiecaruia dintre noi pe care le regretam si am da orice sa ne putem intoarce ca sa le stergem, dar haide sa fim realisti si sa incercam sa imbunatatim ceea ce mai poate fi imbunatatit. Crezi ca Adam si Eva nu si-au rascumparat greseala in iad pana la invierea Domnului? Au suferit destul si ei. E cazul sa-i iertam, nu crezi? E cazul sa ne ocupam de propriile noastre greseli si mai bine sa ne punem intrebari de genul, oare daca ar fi Iisus in locul meu ar intra in crasma, ar fuma tigara asta, ar bea coniacul asta? Ar face pacatul acesta? Aceasta este intrebarea cea corecta.

| ediGGAR a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sunt complet de acord cu tine. Oricum, nimeni s-ar intoarce in basmul "Praslea cel voinic si merele de aur" a-i salva pe fratii acestuia, care au fost omorati de sageti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Caderea in pacat... putea fi evitata daca erau pusi alti doi oameni"? Din asta inteleg ca ar fi fost vorba de o cacealma, iar Domnul prea slavit nu cred ca s-ar fi ocupat cu asa ceva.Asadar,omul nepotrivit la locul nepotrivit.

| 6684464 a răspuns:

Daca Dumnezeu este atotputernic si atotstiutor, sunt sigur ca ar fi putut evita asta, nu?
Raspunsul la intrebarile tale este da, pentru ca asa s-a vrut; s-a vrut pentru ca se putea impiedica si nu s-a impiedicat; de ce nu s-a impiedicat un astfel de eveniment, nu stim, dar ar fi 3 teorii :
1. Dumnezeu se plictisea si a vrut sa vada ce se intampla si pe partea cealalta(a raului);
2. Dumnezeu a vrut sa se ajunga in momentul asta, cand potentialii noi ingeri sunt testati inainte sa se ajunga in Rai
3.Moise a inventat asta pentru ca nu a stiut cum a aparut omul pe Pamant.

| Inferno a răspuns (pentru 6684464):

Dumnezeul tau este echivalentul unui Mos Craciun operat de sase ori pe creier si traumatizat de violurile succesive ale spiridusilor.

| 6684464 a răspuns (pentru Inferno):

Cum ai ajuns la aceasta revelatie?

| Inferno a răspuns (pentru 6684464):

"Dumnezeu se plictisea si a vrut sa vada ce se intampla si pe partea cealalta(a raului);"

| 6684464 a răspuns (pentru Inferno):

N-ai ce sa le faci. Sunt si ciudati care cred asta...

| JetBlueJet a răspuns:

Daca Dumnezeu o fi asa mare "vrajitor"(sau ce o fi el laughing ) si toata lumea spune ca are mari puteri, nu era in stare previna asta (sa vada in viitor gen).
Este doar un mit "Adam si Eva".(parerea mea)