| anonim_4396 a întrebat:

1 - Daca vine o persoana din alta religie la voi si va spune ca zeii X, Y si Z i-au demonstrat lui personal ca exista, o sa il credeti?
2 - Daca vine o persoana din alta religie la voi si va spune ca natura este dovada clara ca zeii lui exista, o sa il credeti?
3 - Daca vine o persoana din alta religie la voi si va spune ca el are niste scrieri sfinte care spun despre zeii X, Y si Z, o sa il credeti?
4 - Daca vine o persoana din alta religie la voi si va spune ca zeii lui au facut minuni pentru multe persoane si ca au vindecat, o sa il credeti?

si lista poate continua.

Mai pe scurt, voi crestinii (cand nu cautati scuze sau nu trageti de timp) aduceti un anumit tip de argumente si "dovezi" atunci cand vi se cer si spuneti ca ele sunt valide si ca asa puteti voi sa demonstrati ca zeul vostru exista dar ce faceti atunci cand vin altii din alte religii si aduc aceleasi argumente? O sa le considerati valide si pentru zeii lor sau o sa spuneti "alea nu sunt dovezi bune, hai cu ceva mai concret"? Pentru a nu accepta zeii altora sunteti dispusi sa va distrugeti propriile argumente?

* ATENTIE! - "religie" NU inseamna "DOAR crestinism" asa cum multi dintre voi credeti.

16 răspunsuri:
| AnghelB a răspuns:

Cred in trinitatea hindusa, in trinitatea etrusca, egipteana, crestina, nordica etc.
Acelasi lucru care are nume diferite.
E greu de inteles pentru un ateu.

| Buresbista123 a răspuns (pentru AnghelB):

Nu e greu deloc e ca si cum ai crede in Mos Craciun, stiu cum e...

| AnghelB a răspuns (pentru Buresbista123):

Am observat cat intelegi,nu te mai chinui sa-mi raspunzi buresbista123, dorugar, soimos, maomao sau cate conturi mai ai de troll ignorant.
Din cauza celor ca tine se uita nemtii stramb la toti romanii.

| Buresbista123 a răspuns (pentru AnghelB):

-))) amice ma confunzi nu s niciunul din cei enumerati mai sus, daca simti ca am dreptate si nu ai argumente incearca sa nu te enervezi, iti creste tensiunea si dai in altele nu de alta...

| anonim_4396 explică (pentru AnghelB):

Eram sigur ca o sa apara un idi... inteligent care sa o arda cu "acelasi zeu pentru toti dar sunt alte nume". Chiar nu va dati seama ca este o afirmatie gresita? Istoria religiilor te contrazice grav. O sa pun niste intrebari simple ce tin de aceasta tema, incearca sa raspunzi la ele. Gandeste bine inainte sa raspunzi.

| Urpaniel a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu înţeleg de ce te mai agiţi atât, dacă cineva crede că "raiul nostru" are vreo legătura cu Asgard, nu m-aş mai obosi să vorbesc cu ei.

| anonim_4396 explică (pentru Buresbista123):

E faza e soimos si-a facut un cont pe nume Burebista 13 mai demult si te confunda toti, ar trebui sa-ti schimi nick-ul.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

La prima si a 4-a intrebare mi-au venit in minte pocaitii si ortodocsii, desii au acelasi bo$$. Pocaitii nu ling oase, ortodocsii toata ziua, si "au dovezi" ca ii ajuta asta. O fi de la diavol, rasplata pentru departarea de adevar. thinking La fel in cazul pocaitilor.
E imposibil cu ei. laughing

| M25M a răspuns:

Ceva imi spune ca nu va fi nimic nou in raspunsurile date de credinciosi....de fapt ceva imi spune ca nu prea vei primi raspunsuri de la ei...

| Exilee a răspuns:

Nici vorba. Nu-i ascult pe farisesii mincinosi si fatarnici.

Exista numai un singur Dumnezeu adevarat. Restul dumnezeilor pagani nu sunt decat o pulbere inaintea Domnului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu cred pe nimeni! Ma cred pe mine insumi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca eu cred in Dumnezeu.pot crede ca e destul si sa nu mai deduc altceva nimic. nici sa ma intereseze macar alte persoane? nici nu dau dovezi nici nu cer dovezi.ce spui e bine? adica nici in fund nu ma doare de vecinu; ne intalegem bine nu ma duc la el nu-mi vine, da ne intalegem bine.

| Buresbista123 a răspuns:

Sunt unii oameni care nu gandesc foarte mult,ma refer in special la cei care cred cuvant cu cuvant ce e in biblie sau alte carti pentru ei e foarte greu sa faca priza cu realitatea,pentru ceilalti care cred in ceva divin dar nu neaparat in religii e mai usor dar tot destul de greu, ei inca nu s obisnuiti cu ideea, le e frica, nu s informati, oricum sper ca cat mai multi sa se trezeasca oricare ar fi ei

| marinelpop a răspuns:

*** rs pag. 302-pag. 303 Religie ***
Religie
Definiţie: Formă de închinare. Ansamblu de atitudini, convingeri şi practici religioase; acestea pot fi personale sau pot fi promovate de o organizaţie. De obicei, religia presupune credinţă în Dumnezeu sau în mai mulţi dumnezei; pot fi divinizaţi oameni, obiecte, dorinţe sau forţe. Multe religii se bazează pe observaţiile făcute de om asupra naturii, dar există şi religie revelată. Există religie adevărată şi religie falsă.

| anonim_4396 explică (pentru marinelpop):

1 - Definitia contine niste greseli si dupa anumiti termeni, cel mai probabil a fost scrisa de un crestin.
2 - Tot nu ai raspuns la intrebari.