| SaveTheNature a întrebat:

.1.De ce poarta preotii coroane si mantii lungi si stralucitoare? -de ce nu se imbraca umil?
2 De ce se fac bisericile atat de inalte? spoite cu fel si fel de pietre scumpe si argintarii, turnulete, lustre scumpe si alte decoratiuni scumpe si luxoase?
3.V-ar parea bine ca si musulmanii, hindusii si budistii sa ajunga in rai? sau vi s-ar parea nedrept?
5. Daca dupa aceasta viata urmeaza viata eterna, si viata asta de pe pamant este o clipa, de ce sa mai facem,casa,masa, masina telefoane, bla bla... Oricum nu le luam dincolo cu noi nu? Ce atat competitie, si atata indestulare? Murima daca doar mancam si atat?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

E bine ca oamenii vad acest lucru legat de biserici.De fapt crestinatatea prin aceasta iese in evidenta exact cum arata Biblia si arata si ca va cadea, tocmai ca nu face ceea ce e in armonie cu normele scripturale.In Biblie ea e comparata cu Babilonul cel Mare. Apocalisa18:4-8

29 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

1 ca nu le pasa de isus, biblie
2 nu reprezinta alea pe isus, dar sa stii ca si alte religii fac asta
3 eu nu cred ca vor ajunge undeva cand vor muri
4 sau 5 ca la oamenii nu le pasa de biblie,intrebarea e foarte buna,isus spune sa nu aduni averi e vezi tu multi fac asta,de asta spun ca nimeni nu urmeaza mesajul lui isus, ma simt scarbit de materialismul religiilor, crestinilor care spun una fac alta, pocaiti cu vile si masini ei urmeaza mesajul lui isus cica sau preoti, pshiologic mintea umana e programata sa creada ca va trai o vesnicie de aia nu ne bucuram cand murim si credem in viata de apoi

| milan9 a răspuns:

"Mantii lungi? pentru că aşa se purta şi ănainte.
Strălucirea veşmintelor nu este spre slava lor ci a misiunii pe care o poartă. Dacă ai observat, firul acela aurit reprezintă fie o cruce, fie încadrează o icoană... O anumită menţionare a aurului în Scriptură este legată de asocierea cu cinstea cuvenită divinului (darul magilor).

Ca să fim corecţi, adevărul e că toată "costumaţia aurită" a preoţilor costă doar vreo 1000-1200 ron, cu tot cu imitaţia aceea de fir de,, aur". Găseşti astfel de veşminte peste tot. Nu e prea mult.
Dacă o mireasă îmbracă o rochie o singură dată în viaţă dar dă 4000 ron pe ea, iar el, preotul, paortă acel veşmânt aproape toată viaţa până cade de pe el, de c ear trebui să se îngrijoreze cineva?

Şi-ar putea rezolva cineva problema ţinutei la şcoală sau la serviciu, PENTRU TOATĂ VIAŢA, sau pentru vreo 20-30 de ani, doar cu 1000 ron? Nu cred. Ei bine, preotul poate face aceasta economie, şi acesta este doar un exemplu. Referitor la timpul de folosire, mie mi se pare a fi cea mai ieftină ţinută posibil.

| SaveTheNature explică (pentru milan9):

Ai raspuns la ce ti-a fost mai usor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Dupa cum scrii stau si ma intreb tu esti preot?

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Absolut nu. Şi nici nu intenţionez. E prea serioasă misiunea...
Deci aşa sunt cunoscuţi a fi credincioşii ortodocşi? Ei în general nu cunosc sau n-ar trebui să cunoască nimic? happy
Dacă unu a mai citit câte ceva, el trebuie atunci să aibă un interes direct? happy

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Şi le zicea în învăţătura Sa: luaţi seama la cărturari cărora le place să se plimbe în haine lungi şi să li se plece lumea în pieţe," (Marcu 12, 38)

- În primul rând toţi evreii, Apostolii (şi chiar Mântuitorul) mergeau în "haine lungi". Nu asta era problema.
- În al doilea rand, versetul acesta nu spune nimic, nici de bine dar nici de rău, despre "hainele aurite", aşa cum pretindea cineva pe aici.
- În al treilea rând, Mântuitorul critică în repetate rânduri pe cărturarii şi fariseii evrei (preoţii evrei) DAR El Însuşi întemeiază propria Sa preoţie creştină spre slujirea Bisericii…

| SaveTheNature explică (pentru milan9):

Prea scumpe sunt bisericile si totul de prin ele, si toate sacramentele si lista continua. Isus zicea : Uitati-va la Crin, uitati-va la corb. Crucea pe care a fost rastignit a fost facuta din lemnul ieslei saracacioase. Isus statea intre cei saraci si prigoniti, si din respect, el se facea unul dintre cei saraci si umili..Majoritatea preotilor de astazi (in special cei ortodocsi -si stiu ca ai sa te superi ca am spus asta dar asta e adevarul), nu vad altceva in fata ochilor decat banii. Nu intru in detalii ca incep sa ma enervez, in ce directie a luat-o Biserica imbaxita de superstitii si docme. dar care a scufundat de tot adevaratele invataturi Dumnezeiesti. PACAT! mare pacat.

| milan9 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Referitor la construcţii şi decor interior, asta spuneam şi eu, că întotdeauna le stă mai bine bisericilor atunci cand sunt mai modeste, mai simple...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cât priveşte superstiţiile, NU EXISTĂ NICI UNA ÎN BISERICĂ, să nu confundăm Biserica cu fondul cultural popular sau naţional...
Enumer-o tu pe aceea de care eşti cel mai sigur şi îţi voi demonstra că nu este superstiţie...

Şi care sunt acele "adevărate învăţături ", te rog,? Chiar sunt foarte curios…
Ai putea totuşi să spui ceva nou doar dacă le inventezi pe loc happy
I am saving the nature too! happy

| milan9 a răspuns:

Excesul cheltuielilor în cazul construcţiei unor lăcaşuri de cult e o chestiune care nu e prevăzută de învăţăturile Bisericii ci ţine de gândirea, inteligenta, educatia (sau lipsa ei) de grandomania consiliului care ia aceste hotărâri, a comunitatii uneori...

Sfinţii avertizează chiar că atunci când se vor contrui biserici mari este semn ca slăbeşte respectul faţă de Biserică, slăbeşte credinţa oamenilor (sf. Ioan de Krosnstad spre exemplu)...

| milan9 a răspuns:

3. Cu cât se vor mântui mai mulţi cu atât mai bine, nu? happy
Nu ne putem exprima în privinţa judecăţilor lui Dumnezeu, dar musulmanii, hinduşii şi budiştii au, spre fericirea lor, multe circumstanţe atenuante legat de faptul că nu au avut a cunoaşte mai nimic din Revelaţie...

| milan9 a răspuns:

Babilonul din Apocalipsă NU SE REFERĂ LA NICI O BISERICA!

"Babilonul cel Mare" este prezentat şi ca "desfrânata cea mare", "beată de sângele SFINŢILOR şi de sângele MUCENICILOR lui Iisus" (Apocalipsa 17, 6).

"Sfinţii şi mucenicii lui Iisus", în toată istoria creştinismului AU FĂCUT PARTE DOAR DIN BISERICĂ. "Babilonul cel Mare" a vărsat sângele lor, A RĂNIT BISERICA, nu are altă legătură cu Biserica!

Hristos profetic spune despre Biserică faptul că "nici Porţile Iadului nu o vor birui"! S-a păcălit oare Hristos? Să nu se ardă nimeni cu aşa ceva!

Cei interesaţi să lovească creştinătatea, Biserica, interesaţi să dezinformeze, vor să-i facă pe ceilalţi să înţeleagă greşit "Babilonul cel Mare" din cap.17-18 din Apocalipsă. "Babilonul cel Mare" nu se referă la nici o religie, ci la opusul ei, fie la o mentalitate a păcatului (la modul figurat corupţia, mirajul banului etc...), la necredinţă (curente care s-au îndreptat clar împotriva creştinismului, precum comunismul) sau chiar la vreun,, organism de conducere" de genul unui guvern mondial (ceea ce de mult se pregăteşte).

| milan9 a răspuns:

,,Ei (cei zece împăraţi) vor porni război împotriva Mielului". "Babilonul cel Mare" luptă la propriu împotriva lui Dumnezeu, împotriva Bisericii Sale cu care El se identifică în tot Noul Testament.

În TOT Noul Testament, Mântuitorul Hristos (,, Mielul lui Dumnezeu") se suprapune peste imaginea Bisericii Sale, despre care spune că:,, ...pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui. (Matei 16, 18).

Cum este posibil logic (şi după ce logică) să se facă în toate cărţile Noului Testament o pledoarie maximă pentru BISERICA, iar apoi, în ultimul capitol, să se înlocuiască totul cu ideea diametral opusă? Aşa ceva nu este posibil (decât în conspiraţiile sectanţilor)... sunt doar simboluri greşit înţelese, sau mai rău, interpretări tendenţioase la 180 de grade!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Biserica iese cu adevărat în evidenţă prin faptul că este o "instituţie" DIVINO-umană!
Biserica înseamnă şi comunitatea celor credincioşi, dar, iată ce mai conţine:

- PREZENŢA lui Dumnezeu în mijlocul ei până la sfârşitul veacurilor Mt. 28, 2; Mt. 16, 18;
- HARUL încredinţat ei, Bisericii (şi aici avem confirmarea prin peste 70 de versete a lucrării harice a preoţilor şi a episcopilor în Biserica Noului Testament);
- ÎNVĂŢĂTURA FIULUI lui DUMNEZEU transmisă Bisericii şi rămasă "neavând sau zbârcitură"(Efes 5, 25) – identitate a unei credinţe unice şi fără contradicţii.

"NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ" nu se referă nici la meritele preoţilor din vremea Sa (de acum 2000 de ani) nici la meritele preotului din satul de astăzi (fiecare om este păcătos), nu se referă nici la comunitatea credincioşilor (pentru că toţi oamenii sunt păcătoşi), ci se referă la prezenţa "ELEMENTULUI" DIVIN în cadrul acestei "instituţii"(a fost instituită de Hristos) divino-umane unice a BISERICII care poartă lucrarea lui Hristos în lume, şi pentru care El Şi-a vărsat sângele Fapte20, 28;

| Alphawolf a răspuns:

1. Din acelasi motiv pentru care isi spun prea inalti, prea sfinti, prea slaviti, etc. Atat hainele cat si titlurile lor arata diferenta, maretia.

2. Tot pentru maretie. Totul este de la oamenii, si in special, pentru oameni. Indiferent de domeniu, cladirile mari, scumpe, indica puterea, maretia, importanta domeniului in societate.
Un alt motiv ar fi din cauza superstitiei. Omul vrea sa isi multumeasca "creatorul", iar supersitia il indeamna sa-l faca dupa modelul lui.
3. Nu cred in rai.
4. Chiar daca nu exista viata eterna tot nu iei nimic cu tine. Casa, masa, masina, telefoane etc ne provoaca capacitatile, ambitiile, curiozitatile, dorintele, ne dau pofta de viata, diversivitate, teluri, ne baga in concurs, ne scot din monotonie.

| ErrorFound a răspuns:

1.Fiindca le place. Tu crezi ca ei cred ceea ce spun? Vor sa va vada pe voi prosti si umili.

2.Fiindca ne-au luat noua banii, de ce crezi? In loc sa se faca spitale, scoli si gradinite cu banii de la buget se fac biserici. Daca ajung vreodata presedinte daram 3 sferturi din bisericile din tara(sau le transform in cele de mai sus:spitale, scoli.) si sfertu ramas le transform in muzee. Vor fi ceva de genu: Muzeul Prostiei Omenesti Fosta Biserica "Voronet" sa zicem.

3.Toti ajungem in Pamant si nu mai iesim de acolo chiar daca am incerca.

4. Unde e 4?

5.Fiindca nu exista o viata eterna. Exista numai viata de pe Pamant si sunt foarte multi prosti(sau "informati" incorect) care asteapta sa le dea cineva totul pe tava. Daca se poate si gratis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce ma? eu eram multumit si in copacul cu banane.da, daca ai tai s-au inmultit mai repede, si nu le-a mai ajuns copacul lor, au venit si m-au alungat.da tot raul spre bine.ca m-am mutat intr-o pestera.acolo eram adapostit de intemperii si am descoperit si focul.fostu meu copac, cu neamurile tale in el.deja erau fripti.in general asa mie nu prea mi-au placut neamurile tale.da astia au fost chiar placuti la gust.mi-am gatit pestera cu craniile lor.sa stii ca acuma sant multumit.am doar o nelamurire; eu muncesc din greu sa am ci manca, si un brat de paie sa-mi pun sub cutiuta si altii traiesc ghini di tat. fara sa faca nimica.acu sant linistit, ca platesc taxa di protectie la unu care are grija di toata valea.are un bat gros cu o piatra cu gaura in capatul lui.el da numa la cap.da nu noua cari platim in carne, banane si apa rece di izvor.da tu? si ti-o casunat pi sei preoti? undi ai vazut tu? si ci sant aia, musulmani, hindusi, budisti? is bipezi? ori mai pun si mainile pi pamant cand merg?

| Dumniezău a răspuns:

1 Pai daca au atatia bani de la inmormantari cum sa nu se imbrace cu tot felul de mantii lungi si stralucitoare.Le mai lipseste o cruce de aur la gat, ca la tigani.
2 Fiindca au bani de la ceilalti care dau bani la biserica.
3 Nu exista viata de apoi, sau vesnica cum o mai numiti voi
5 Cum am spus si mai sus, nu exista viata de apoi sau eterna

| WholeWorldTeam a răspuns:

Bineinteles ca necredinciosii si ratacitii (sectantii) spun ca imbracamintea de care spui tu este o "ïnventie" popeasca.Si asta pentru ca ei nu cunosc scripturile, doar se lauda. Iata ce spune biblia despre hainele preotesti si cat de clar arata ca pe Dumnezeu nu il deranjaza si nu le interzice, ba chiar din porunca Lui sunt facute

""Să iei la tine pe Aaron, fratele tău, şi pe fiii lui, ca dintre fiii lui Israel să-Mi fie preoţi Aaron şi fiii lui Aaron: Nadab, Abiud, Eleazar şi Itamar.Să faci lui Aaron, fratele tău, veşminte sfinţite, spre cinste şi podoabă.Să spui dar, la toţi cei iscusiţi, pe care i-am umplut de duhul înţelepciunii şi al priceperii, să facă lui Aaron veşminte sfinţite pentru ziua sfinţirii lui, cu care să-Mi slujească. Iată dar veşmintele ce trebuie să facă: hoşen, efod, meil, hiton, chidar şi cingătoare. Acestea sunt veşmintele sfinţite, ce trebuie să facă ei lui Aaron, fratele tău, şi fiilor lui, ca să-Mi slujească ei ca preoţi.Şi vor face efod lucrat cu iscusinţă din fire de aur, de mătase violetă, stacojie şi vişinie, răsucită şi de în răsucit.Acesta va fi din două bucăţi: una pe piept şi alta pe spate, unite pe umeri cu două încheietori.Cingătoarea efodului, care vine peste el, să fie lucrată la fel cu el, din fire de aur curat, de mătase violetă, stacojie şi vişinie, răsucită şi de în răsucit. Apoi să iei două pietre, amândouă pietrele să fie de smarald, şi să sapi pe ele numele fiilor lui Israel:Şase nume pe o piatră şi celelalte şase nume pe cealaltă piatră, după rânduiala în care s-au născut ei.Cum fac săpătorii în piatră, care sapă peceţi, aşa să fie săpătura pe cele două pietre cu numele fiilor lui Israel şi să aşezi pietrele în cuibuleţe de aur curat.Aceste două pietre să le pui încheietori la efod. Pietrele acestea vor fi spre pomenirea fiilor lui Israel şi Aaron va purta numele fiilor lui Israel, spre pomenire înaintea Domnului, pe amândoi umerii săi.Să faci cuibuleţe de aur curat. Apoi să faci două lănţişoare tot de aur curat; acestea să le faci, răsucite ca sfoara; şi să prinzi lănţişoarele cele răsucite de cuibuleţele de la încheietorile efodului, în partea de dinainte.Să faci hoşenul judecăţii, lucrat cu iscusinţă, la fel cu efodul: din fire de aur, de mătase violetă, stacojie, vişinie şi de în răsucit.Acesta să fie îndoit, în patru colţuri, lung de o palmă şi lat de o palmă.Pe el să aşezi o înfloritură de pietre scumpe, înşirate în patru rânduri. Un rând de pietre să fie: un sardeon, un topaz şi un smarald; acesta e rândul întâi.În rândul al doilea: un rubin, un safir şi un diamant; În rândul al treilea: un opal, o agată şi un ametist;
Şi în rândul al patrulea: un hrisolit, un onix şi un iaspis. Acestea trebuie să fie aşezate după rânduiala lor în cuibuleţe de aur.
Pietrele acestea trebuie să fie în număr de douăsprezece, după numărul numelor celor doisprezece fii ai lui Israel, înşirate pe cele două pietre de pe umeri, după numele lor şi după rânduiala în care s au născut ei. Pe fiecare trebuie să sapi, ca pe pecete, câte un nume din numărul celor douăsprezece seminţii. Apoi să faci pentru hoşen lănţişoare de aur curat, lucrat răsucit, ca sfoara.Să mai faci pentru hoşen două verigi de aur şi aceste două verigi de aur să le prinzi de cele două colţuri de sus ale hoşenului.Să introduci cele două lănţişoare împletite de aur în cele două verigi din cele două colţuri ale hoşenului.Şi să prinzi celelalte două capete ale lănţişoarelor de cuibuleţele efodului de pe umeri, în partea de dinainte.Şi să mai faci două verigi de aur şi să le prinzi de colţurile de jos ale hoşenului, care cad pe cingătoarea efodului. Apoi să mai faci încă două verigi de aur şi să le prinzi de cele două margini de jos ale efodului, pe partea de dinainte, deasupra cingătorii efodului.Şi să prinzi verigile hoşenului de verigile efodului cu un şnur de mătase albastră, ca să stea peste cingătoarea efodului şi ca hoşenul să nu se mişte de pe efod.Şi va purta Aaron, când va intra în cortul adunării, numele fiilor lui Israel pe hoşenul judecăţii, la inima sa, spre veşnică pomenire înaintea Domnului.În hoşenul judecăţii să pui Urim şi Tumim; şi vor fi acestea la inima lui Aaron, când va intra el în cortul adunării să se înfăţişeze înaintea Domnului. Astfel va purta Aaron pururea la inima sa judecata fiilor lui Israel, înaintea Domnului.Să faci apoi meilul de sub efod tot de mătase vişinie.Acesta va avea la mijloc, sus, o deschizătură pentru cap şi deschizătura să aibă împrejur un guler ţesut ca platoşa, ca să nu se rupă.Iar pe la poale îi vei face de jur împrejur ciucuri tot de mătase violetă, stacojie, vişinie şi de în răsucit; Şi printre ciucuri vei pune clopoţei de aur de jur împrejur aşa: un ciucure şi un clopoţel de aur, un ciucure şi un clopoţel de aur.Şi acesta va fi pe Aaron în timpul slujbei, când va intra în cortul sfânt, înaintea Domnului, şi când va ieşi, ca să se audă sunetul clopoţeilor şi să nu moară.Să faci după aceea o tăbliţă şlefuită, de aur curat, şi să sapi pe ea, cum se sapă pe pecete, cuvintele: "Sfinţenia Domnului".Şi s-o prinzi cu şnur de mătase violetă de chidar, aşa ca să vină în partea de dinainte a chidarului.Aceasta va fi pe fruntea lui Aaron şi Aaron va purta pe fruntea sa neajunsurile prinoaselor afierosite de fiii lui Israel şi ale tuturor darurilor aduse de ei; ea va fi pururea pe fruntea lui, pentru a atrage bunăvoinţa Domnului spre ei. " (Iesire 28, 1-38)

| RaduMD a răspuns:

1. Preotii folosesc doua feluri de vesminte. In viata de zi cu zi folosesc vesminte umile, cum ar fi reverenda (sutana). In oficieri, ca simboluri ale lui Cristos Inviat, folosesc vesminte bogate. De aceea, acestea se numesc "straie imparatesti", fiindca sub asemenea infatisare Il vom vedea noi pe Domnul nostru, atunci cand va veni.

2. Bisericile sunt lacasuri ale prezentei divine. Chiar si palatele regilor de pe pamant se cuvine sa fie bogate. Chiar si parintilor nostri naturali am dori sa le facem un apartament cat mai frumos. Cu atat mai mult aceasta dorinta o au crestinii fata de regele regilor si fata de tatal lor, Dumnezeu.

3. Mi-ar placea ca un numar cat mai mare, toti daca se poate, dintre musulmani, hindusi si budisti sa ajunga in rai. Lucrul acesta e foarte posibil, daca se convertesc la credinta adevarata si il urmeaza pe Dumnezeu. Unii au facut deja asta si sunt deja acolo, lucru pe care l-au dovedit prin minuni.

5. Obiectele materiale sunt de folos daca intrebuintarea lor e buna. Omul nu se poate limita doar la a manca, fiindca "nu numai cu paine va trai omul". Casa si masa sunt bune daca le putem imparti cu altii. Telefonul este bun ca altii sa nu se simta singuri. Pe de alta parte, e adevarat ca oamenii, de multe ori, ajung sa alerge dupa bunurile materiale nu pentru folosul spiritual pe care l-ar putea aduce, ci pentru ele insele. Acesta e motivul pentru care greu se mantuiesc bogatii, si nu bogatia insasi.

| SaveTheNature explică (pentru RaduMD):

Biserica este cel mai bun exemplu cand vrei sa definesti cuvantul Bogatie.

| Dragonfly6 a răspuns:

1. Ca sa aiba lumea un motiv sa creada ca sunt mai puternici decat restul. Cineva slab, fara vreo putere sau fara bani, nu se supune celui de deasupra? Rareori nu.
2. Tot ceva de genul raspunsului de la 1. Nu vezi cate donatii se fac? Sub 2 euro nu am gasit! "Indulgentele", razboaiele in care se implica biserica etc. De acolo au toti banii pentru aur si turnulete si restul.
3. Nu exista rai si iad, dar daca ar exista, locul meu ar fi in iad, deci nu cred ca m-ar afecta cu ceva.
4. (zis si 5) Toate chestiile astea sunt nevoi pentru a putea trai in conditii normale. Nu exista viata eterna, deci e mai bine sa ne traim singura viata pe care o avem, nu?

| ioana100 a răspuns:

1.Imbracamintea preotilor este stabilita cu sute de ani in urma,nu a fost alegerea lor, a fost voia Lui Dumnezeu. Daca te referi la mantii si alte lucruri "stralucitoare", le poarta numai episcopii in timpul slujbelor, in rest, isi poarta rasele negre.Acestea nu sunt scumpe, avand in vedere ca le vor purta toata viata.Macar atata merit au ei, la cat au trudit sa ajunga la functia pe care o au!
2.Decoratiunile scumpe si argintariile, se poarta in catedrale, mai putin prin biserici si mai ales in manastiri.Fiecare lucru are o insemnatate bine stabilita.De exemplu,biserica se pune cu altarul catre rasarit,se construieste in forma de corabie, semn ca mantuirea nu este folositoare fara mersul la biserica si participarea sfintelor taine, iar de sus, aceasta are forma de cruce. Orice lucru asezat in biserica, nu este la voia intamplarii!
3.aceasta este alegerea Lui Dumnezeu, noi nu suntem in stare sa judecam oamenii.
4.Acestea sunt lucruri pamantesti, nesemnificative in Imparatia Cerurilor.La Judecata Obsteasca, nimeni nu va mai tine cont, cine cat de bogat sau cat de intelectual a fost in viata anterioara.Toata lumea va lua forma unui trup de 33de ani, chiar daca au fost persoane, care au murit mai repede, si vor straluci precum lumanarile, in functie de faptele savarsite.

| ElMilo a răspuns:

1.Deoarece ei doresc sa-L cinsteasca pe Dumnezeu, daca ai observat un Preot pe strada nu are decat Stiharul negru pe el.
2.Acelasi motiv, pentru cinstirea Lui Dumnezeu
3.Doar Dumnezeu are puterea sa judece.
5.Deoarece omul este materialist si post, ajunge sa idolatrizeze bogatiile.Citeste cele 10 porunci

| SaveTheNature explică (pentru ElMilo):

Deci sa inteleg ca lui Dumnezeu ii plac bogatiile si lucrurile grandioase mari si frumoase? Stioam ca Isus s-a nascut intro iesle saraca.