| anonim_4396 a întrebat:

1 - Sa-i spui unui ateu ca va ajunge intr-un "loc rau" daca nu accepta o religie anume e ca si cum cineva iti spune ca vei ajunge direct in inchisoare daca nu joci Monopoly.

- "loc rau" se refera la toate variantele din diversele religii.
- "inchisoare" se refera la locul din acel joc.

2 - Sa presupunem ca maine, zeul tau ti se arata personal. Este chiar el, nu este satana care incearca sa iti faca farse sau alte chestii de genul. Este chiar zeul tau, este real si vorbeste adevarul absolut (cica nu poate sa minta). Ti se arata si iti spune "Tu nu o sa ajungi in iad. De maine, poti sa faci ce vrei, poti sa traiesti cum vrei, ai locul in rai asigurat. Ne vedem "sus".

Cu alte cuvinte, zeul tau ti-a permis sa faci tot ce vrei tu si vei fi iertat/a de toate faptele rele.

Intrebarea este : din moment ce stii asta, continui sa fi bun sau vei incepe sa faci (si) fapte rele?

3 - De ce cand vine vorba ca altii sa creada in zeii vostri si va cer dovezi o ardeti "insultati" sau "nervosi" si ziceti "da eu nu trebuie sa-ti dovedesc tie nimic" dupa care "plecati" DAR... daca ar fi sa va intalniti cu cineva care sa va spuna "eu sunt zeul tau" ii cereti dovezi?

4 - Vechea intrebare : daca ti se ofera dovada clara ca zeii tai nu exista incetezi sa mai faci fapte bune? Incetezi sa mai fi bun?

19 răspunsuri:
| razvitzi a răspuns:

Daca alegi sa fii bun sau rau o faci pentru tine, pentru sinele tau, nu pentru zeul tau

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Daca as avea dovada clara ca Dumnezeu nu exista, ar fi multe lucruri pe care le-as face.Nici n-ai idee...

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Dar exista, deci totul e bine happy.

| dragos9234 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Cine,dumnezeu?
Eu m-am intalnit cu Allah si mi-a spus ca dumnezeul tau nu exista!

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru dragos9234):

Dumnezeu sau Allah, nu-i tot aia?

| Zenit313 a răspuns:

Iadul este sigurul lucru care ii face pe credinciosi sa faca lucruri bune.ei nu sunt oameni buni daca fac lucruri bune ca sa scape de pedeapsa si sa astepte o recompensa de la Mos Craciun.
Binele si notiunea de "Dumnezeu" mnu are nevoie de religie si basme penibile.

| dragos9234 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Nu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

1. Fiecare e liber sa aleaga.
2.E ilogic sa incepi sa faci fapte rele si sa ajungi in raiul asigurat.
3.Nu incercam sa convingem pe nimeni; sunt niste intrebari cam idioate nu incomode.
4.Inca nu mi se poate oferi!

| dragos9234 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Dumnezeul tau este trinitate.
Allah nu!

| HueyFreeman a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Si ai de gand sa raspunsi la intrebarile astea? Sau iti place si tie sa te eschivezi?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru HueyFreeman):

Pai am raspuns chiar la toate

| RAY a răspuns:

Ai dreptate, dar daca frica nu e nici credinta nu e

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crestinii nu s-ar opri din facut ''fapte bune''. Stii de ce? Pentru ca nu au cum sa se opreasca odata ce nu au inceput. Crestinii fac o fapta buna doar ca sa traga foloasele la urma. Si acea fapta, nu trebuie sa fie ''buna'', trebuie doar sa lase impresia asta. Sa comparam o fapta buna cu un mar. Degeaba e frumos pe dinafara daca inauntru e plin de viermi. Nu am intalnit niciodata un om care sa faca o fapta buna de dragul de-a face o fapta buna. Toti facem fapte bune pentru ca stim ca la final ne va fi inmanat un premiu.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru dragos9234):

Hey ce-ar fi sa le spunem Sefilor nostri sa iasa la un suc? Asa vedem si cine exista sau nu.

| EmaS a răspuns:

A fi om este inainte de toate de religie, culoare, sex. Bineinteles ca credinta te indeamna la fapte bune, dar sunt si oameni necredinciosi care fac fapte bune.

| dragos9234 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Eu nu am nici un ""Sef""

| EmaS a răspuns:

Acesta nu este Valeriu pe care eu il cunosc si il respect.Tu poti sa imi dai ignore ca nu imi pasa!

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru dragos9234):

Pe bune? Allah ce e?

| dragos9234 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Zeu fictiv, asemeni zeului tau.