| mODIN a întrebat:

18.000 der biserici si 400 de spitale in Romania...Vi se pare corect?

Răspuns Câştigător
| Toader_Alex_1989 a răspuns:

NU prosti e mare, data viitoare cand se imbolnaveste un credincios fanatic sa mearga la biserica nu la spital!

41 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu e normal si Dumnezeu sufera cand vede aceste nedreptati, dar curand va pune pune capat.

| Musique a răspuns:

Corect?
Bineînțeles.Atunci când controlul va fi preluat de un drept, vor fi mai multe spitale... până atunci, rugați-vă în biserici să n-aveți nevoie de serviciile medicale.

| RAY a răspuns:

DrEvil are dreptate is prea multe spitale 400 mult prea multe cand te gandesti ca pagani aia de ateii fac sa nu mergem la domul ne opresc din drumul nostru practic pacatosi merita sa arda in iad ca ei vor spitale nu cladiri unde ne spala popa pacatele

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, suntem o tara crestina, existenta spitalelor denota neincredere in puterea lui dumnezeu, deci pacat, asa ca ar trebui sa fie 0.

| mODIN explică (pentru Mădă0611):

Dumnezeu nu exista! Daca te imbolnavesti grav n-ai decat sa te duci la biserica si sa mori acolo.Bisericiile nu doar ca sunt inutile, ba mai si consuma bani si timp degeaba.

| milan9 a răspuns:

Din pacate calculul acesta include si bisericile renovate, si cele facute din chirpici si "tencuite" cu lut.
Avem si noi mass-media noastra si stim cum lucreaza, cei de la BBC care au facut reportajul au socotit probabil ca acum 20 de ani am cazut din luna si nu aveam nici o biserica...

Daca acum sunt 12000 in toata tara, acest lucru se intampla pentru ca 95% erau deja construite. Cate biserici s-au ridicat in orasul meu de la revolutie? Una singura.

Daca suntem de acord? Trebuie sa intrebi fiecare parohie in parte, si vei vedea ca exista si parohii cu 5000 de familii care au o Biserica de 5metri x 10 metri in care n-au cum sa incapa prea multi...

| CranK71 a răspuns (pentru milan9):

Si daca erau deja 12000 nu erau de ajuns alea? spitale sunt 400. ai fi de acord sa se darame spitalul sa se faca biserica in locul lui? te loveste masina... vin preoti sa te transporte la biserica sa se roage pentru tine!

| milan9 a răspuns:

Cine crezi ca este de vina dacă Fondul Monetar International doreste aducerea acestei tari cat mai rapid in pragul falimentului prin vanzarea tuturor fabricilor la fier vechi, prin fenomenul de incurajare a emigrării în masă, prin concedieri masive impuse (ieri lui Basescu, astăzi lui Ponta) in sistemul sanitar si cel al educatiei, inclusiv prin DESFIINTAREA SPITALELOR? Asta este politica FMI.
Dupa ceea ce s-a distrus in aceasta tara dupa un plan bine organizat, continuarea acestei "politici" cu tara noastra nu cred ca mai poate mira pe cineva. sad

| KodrutZ a răspuns (pentru milan9):

Sa mire? sa mire pe marea "oaste crestina" care daca chiar ar fi o comunitate s-ar apuca sa faca initiative legislative, sa stringa semnaturi si sa impinga intru referendumuri. Aia e democratie. Aia e puterea maselor. Ce fac bisericile? Averi popilor si aduc oitele la vot, atita tot.

| sublime89 a răspuns:

400 de spitale, dintre care multe foarte slab dotate, si in care pacientii sunt tratati ca niste animale. Asta se intampla intr-o tara in care stiinta in general e asociata cu necuratul. Eu nu vad de ce ar mai avea nevoie crestinii de spitale si doctori, cand ei sustin ca doar rugandu-te sau mergand la biserica d-zeu te poate vindeca de orice. Ce concluzie ar trebui sa tragem? Ca in spitale nu se duc decat cei pacatosi pe care d-zeu nu vrea sa-i vindece? Eu nu stiu de ce se mai duc la spital cei care se considera credinciosi. Sa mearga la biserica. Au de unde alege.

| M25M a răspuns:

Tu ce crezi? Indiferent de confesiunea religioasa, raspunsul ar trebui sa fie evident.

| mODIN explică (pentru M25M):

Ar trebui

| martzian a răspuns:

Probabil ca tu nu te referi la biserici, ci la cladirile apartinand unor culte anume. Biserica este numai una, chiar daca se manifesta prin multe extensii locale si este formata din oameni!

Noi avem o cladire a bisericii la care bugetul de Stat nu a contribuit cu nimic. Este cumparata cu resursele proprii ale enoriasilor si intretinuta la fel. Si, atata timp cat vom avea posibilitatea, mi se pare normal si logic sa putem avea nu 18.000 ci si 180.000 sau oricate dorim. Nu este cazul, intelegi ideea... Dar, fiecare face ce vrea cu banii lui. Unii isi cumpara tigari iar altii au ales sa ii investeasca in ceea ce cred.

Crestinii adevarati nu au cladiri destinate puparii de moaste. In afara serviciilor de inchinare ei au servicii sociomedicale, servicii educationale, programe de tip after-school pentru copii, etc. si fac lucruri pe care ar trebui sa le faca proprietarul spitalelor de care vorbesti, si care nu poate pentru ca are prea multi pseudocrestini sau atei fara principii pe statele de plata.

Daca vorbim insa de bani publici investiti acolo, atunci ai dreptate si NU, nu mi se pare nici mie corect! Si tot din pacate, acelea nu sunt 18.000.

| ErrorFound a răspuns:

Abia astept sa moara toti batranii astia obsedati de religie.
Nu de alta, n-am nimic cu bietii oameni dar de aici vine ideea de: Dumnezeu ajuta, Dumnezeu ne salveaza.
Imi pun speranta in astia mai mici si dotati mental, care au un gram de curiozitate.
Sper ca pana in 2200 sa ajungem macar la jumatate din nr bisericilor si sa triplam nr spitalelor. laughing
Pot chiar sa le darame pe toate astea noi si dichisite si sa le pastreze pe cele cu valoare istorica.

| martzian a răspuns (pentru ErrorFound):

Hai sa iti dau o informatie la cald, direct de pe bancile unei biserici vii. Multi dintre batranii astia religiosi nu au nici in clin nici in maneca cu Dumnezeu sau cu credinta crestina. Spun asta cu toata responsabilitatea si fara dorinta de a-i provoca pe ortodocsii practicanti. Ei sunt urmasi orbi ai unor traditii tampite, care habar nu au ce cred, de ce cred si cum ar trebui ca acest lucru sa le transforme viata. Da, ei vor muri, dar enorm de multi tineri sunt deschisi catre Evanghelie. Noi suntem, de fapt, o biserica formata doar din tineri, crestini practicanti, si vedem mereu cum altii ni se alatura! Daca Dumnezeu nu ar exista, logica unei importante mai mari a bunastarii trupului ar face sens. Dar daca sufletul omului este nemuritor, atunci bolile si eventual moartea lui... sunt mai grozave... sad

| ErrorFound a răspuns (pentru martzian):

Si tu acum vrei sa ma alatur voua sau sa-mi provoci si mai multa ura impotriva voastra?

Exact asta e mentalitatea care ne trage in jos, bai!
Cum poti sa spui ca aceasta lume nu conteaza?
Pana n-ajungi acolo sus sa te convingi eu zic ca ar trebui sa faci totul sa-ti fie cat mai bine.
Va asemanati la mentalitate cu o secta care dorea ca umanitatea sa practice suicid in masa. Doar viteza cu care muriti difera. Cum difera viteza unui glont fata de viteza unei tigari. Ambele te omoara, dar intr-un mod diferit. La fel faci si tu acum.
O sa murim probabil mai repede fiindca nu avem destul ajutor medical. Si tine minte, dupa pariul lui Pascal, aveti mult mai mult de pierdut voi. Daca n-ai grija de tine, si daca, din intamplare...n-are altul grija si mai are putin si te omoara, tine minte ca n-o sa vina nimeni dupa tine fiindca acusi spitalele raman fara bani din cauza bisericilor.

| martzian a răspuns (pentru ErrorFound):

Eu in locul tau mi-as pune un mare semn de intrebare in dreptul propriei persoane. Ce crezi ca te face mai bun decat ceilalti? De ce sa urasti oameni care, in cel mai rau caz, iti sunt egali daca nu superiori la capitolul omenie, bun simt si caracter?

„Cum poti sa spui ca aceasta lume nu conteaza?" – O sa te rog sa recitesti ce am scris... „bai".

„Va asemanati la mentalitate cu o secta care dorea ca umanitatea sa practice suicid in masa." – Asta e cea mai tampita fraza pe care am citit-o azi. Si, crede-ma, aici se spun multe lucruri tampite. Credinta nu ne indeamna la manifestari extreme (asa cum face ura ta) ci la realism si la un mod responsabil de a ne trai viata.

„O sa murim probabil mai repede fiindca nu avem destul ajutor medical." – Sau de egoism mai degraba. Cine te crezi de judeci? Nu cred ca iti permiti sa-i vorbesti despre ajutor medical unuia care ani de zile a dus in spate oameni la spital pentru ca salvarea nu ii lua pe motiv ca sunt boschetari sau pentru ca miros. Sau care a acordat primul ajutor prin canale celor aflati in coma hepatica, unul care a vizitat batranii acasa si bolnavii la spital. Ai idee cum arata un copil care iti moare pe brate? Stii cum este sa ingropi 4 copii pe care cu o seara inaninte i-ai hranit? Ti-ai dat vreodata tot salariul unuia care are mai mare nevoie de el? Nu ma laud, dar vreau sa stii ca iesirile astea dezaxate sunt penibile si ca arunci cu mizerie in oameni care nu merita asa ceva.

Probabil ca, daca vei inceta sa citesti prosteste printre randuri, veu afla si ca eu NU sunt de acord cu finantarea cultelor de catre Stat. Poate ai afla ca adevaratele biserici crestine ofera servicii gratuite si oamenii lor baga mana adanc in buzunar pentru a darui – fara sa se uite la fata omului. Nu ai dat, din taxele tale, nici o centima bisericii din care fac eu parte, dar, daca ai ajuns pe la anumite spitale care functioneaza cu echipamente donate prin organizatiile crestine, ai beneficiat de banii celor ca mine fara sa stii ca nu ti se cere nici macar un multumesc.

Inchei cu o rugaminte, „bai". Nu te-am insultat, nu te-am jignit. Daca ai o problema, du-te si te cauta dar nu te mai purta ca o cizma. Ura aia, daca continui asa, o sa te duca la inchisoare sau la balamuc. Si, ca fapt divers, faptul ca nu esti crestin nu inseamna ca te poti purta ca un nemernic. Bunul simt si civilizatia nu sunt arestate de catre crestini.

Te sfatuiesc sa gasesti o eroare si sa incetezi a mai fi una.

O seara buna!

| Mădă0611 a răspuns (pentru martzian):

De fapt te prea lauzi, http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=6 spatiu, si lauda de sine, miroase a cizma. :))
Sa nu imi zici ca inainte sa te racoleze (scuze, dar asta e cuvantul perfect) pocaitii erai asa "bun la suflet", ia zi, erai mort si-ai inviat. Esti cine esti atunci cand nu te vede nimeni, in cazul celor "inviati", cine ai fost mereu.

| martzian a răspuns (pentru Mădă0611):

Este alegerea ta ce vei crede despre mine. Nu voi incerca sa schimb asta si probabil ca pe tine te roade (intrebarea) mai mult decat ma roade pe mine o concluzie gresita.

Trebuie sa stii ca Biblia spune "cine se lauda sa se laude in Domnul". NU sunt mai bun decat ceilalti, dar Dumnezeu a facut diferenta in viata mea. Habar nu ai cum arata ea inainte... sad

PS: Sunt familiar cu mirosul de cizma, nu pentru ca ma spal pe picioare ci pentru ca oamenii simpli cu care imi petrec adesea timpul... nu au decat o pereche.

"Esti cine esti atunci cand nu te vede nimeni" - Aici ai spus adevarul.

O zi buna.

| martzian a răspuns (pentru Mădă0611):

"http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=6 spatiu," Ma bucur ca inca citesti Biblia. Sunt sigur ca intr-o zi va conta. Probabil ca vei face diferenta intre atitudinea constanta, infierata de catre Isus - care atragea atentia asupra persoanelor in cauza si aceasta de aci - al carei singur scop este sa scoata in evidenta faptul ca Dumnezeu schimba viata omului, iar acesta - dupa momentul in care devine crestin - nu va mai arata la fel ca restul lumii. Nu este despre mine... este despre El! Dumnezeu sa aiba mila de noi si sa inceapa cu tine!

| Mădă0611 a răspuns (pentru martzian):

Stai linistit ca nu ma roade nici o intrebare, eu ma bucur cand vad ca ceva o duce rau cand altii spun cum sa faca s-o duca bine si el (acel ceva) zice "batman, batman".

| ErrorFound a răspuns (pentru martzian):

"„O sa murim probabil mai repede fiindca nu avem destul ajutor medical." – Sau de egoism mai degraba. Cine te crezi de judeci? "--Cetatean european, ca sa-ti raspund la intrebare. Egoismul ca egoism, n-am ce zice.

Poate ca tu ajuti oamenii, dai si la altii si ii ajuti cat poti de mult, dar crede-ma, mai mult decat un prima ajutor nu cred ca poti sa dai. Si ii cari la spital, dar daca spitalele se tot inchid, crezi ca mai coteaza catusi de putin faptul ca i-ai dus pana acolo?
Tu nu poti tine locul unui ajutor medical specializat.
Ajuti 5-10 oameni sa se vindece de gripa, tuberculoza sau picior de transee(sa zicem), dar nu poti ajuta acei 20-40 de oameni cu sida, cancer, sifilis si altele de genul acesta.

"vreau sa stii ca iesirile astea dezaxate sunt penibile si ca arunci cu mizerie in oameni care nu merita asa ceva. " Imi pare rau. Mai am momentele mele si uneori nu vreau sa exprim acele lucruri. Aceasta a fost prima reactie dupa ce am citit ce am scris. Mi-am facut o parere gresita si sper sa ma ierti.

Totusi, eu nu am vazut organizatii de acest gen, nici biserici care sa dea bani la saraci sau spitale. Nici macar una.
Imi pare bine ca macar acolo unde locuiesti tu mai e cineva care pastreaza crestinismul adevarat.
Apropo, carei biserici ii "aparti"? happy
*Si in ultimul raspuns, nu mi se pare ca te-am jignit. "Bai" nu este o insulta(cel putin dupa mine).
Te-am acuzat din nestiinta cel putin si pentru acest lucru imi cer scuze.

| martzian a răspuns (pentru ErrorFound):

Tot respectul pentru faptul ca dai dovada de caracter. Eu insumi mi-am format o parere gresita despre tine si te rog sa ma ierti pentru asta.

"Tu nu poti tine locul unui ajutor medical specializat." - Total de acord. Eu nu minimalizez nicum importanta serviciilor medicale specializate. Tocmai de aceea apelez la ele.

"Apropo, carei biserici ii "aparti"?" - Sunt nascut intr-o familie ortodoxa, dar de cativa ani sunt membru al unei confesiuni crestine neoprotestante. Nu cred ca este importanta denumirea, cu atat mai mult cu cat (contrar parerilor gresite) crestinii adevarati nu cheama omul la o grupare sau alta ci il incurajeaza sa isi refaca relatia cu Dumnezeu.

O seara frumoasa!

| Kalla a răspuns:

Imi este chiar rusine cand vedem cum am ajuns.
Pe timpul lui Iisus era un singur templu, unul singur in tot Ierusalimul!
Nu avem bani pentru vaccine dar avem pentru ceva ce nu ar trebui sa fie prea multe.
Prea fericitul Daniel ar trebui sa inteleaga ca banii nu cresc in copac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine a inchis spitalele din Romania?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TPU,religie.10% credinciosi, si 90 % atei satanisti, necredinciosi, anticrestini, ciudati, si alte natii.ti se pare normal?

| mODIN explică (pentru anonim_4396):

De aceea se numeste sectiune de religie si nu de crestinism.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai linistit, fa madalin-o, ca sunt mai multi crestini, doar ca nu stiu sa raspunda pentru ca nu isi cunosc biblia.

| Scarbo a răspuns:

"In fiecare din noi traieste duhul sfant, si tot fiecare din noi avem un suflet creat de Dzeu, deci trebuie sa existe pentru toti oamenii cate o biserica."(Patriarhul Daniel)

| milan9 a răspuns (pentru Scarbo):

Facea referire parintele la faptul ca trupul omului este, precum spune Scriptura, "templu al Duhului Sfant". Fiecare om, in trupul si in sufletul său, poate celebra bucuria unei vieţi trăite spre asemănarea cu Dumnezeu, poate deveni astfel, in mod figurat, o "biserica", etimologic insemnand "casa imparatului", Acesta fiind Dumnezeu...

| WholeWorldTeam a răspuns:

In loc sa tot dati vina pe Biserica Ortodoxa, mai bine ia-ti lua la intrebari pe Parlamentari.Ati vazut voi vreun protest facut de BOR ca sa nu se construiasca scoli si spitale?

| pombar a răspuns:

Asa a vrut Domnul Dumnezeu,sunt putine spitale ca sa moara oamenii mai usor si mai repede sa ajunga la El, in rai ca sa nu mai sufere happy. Statu construieste obligatoriu spitale macar sa fie, da tu crezi ca o sa faca ceva bisericile cu ''banutii adunati'' de pe urma fraierilor, bineinteles ca da, tot ce poftesc ei dar in ajutorul adus oamenilor nevoiasi, nu v-or ridica un pai

| RAY a răspuns (pentru pombar):

Ai dreptate te votez patriharul bor

| mODIN explică (pentru pombar):

Dumnezeu nu exista! Dumnezeu nu ne va ajuta bolnavii cu nimic. Dupa ce vor muri, GATA! Nimic nu se va intampla.Ar trebui daramate bisericiile si arsi preotii pe rug si construite spitale care chiar AJUTA lumea.

| SteinZer0 a răspuns (pentru mODIN):

Ai dreptate. Sa fie reciprocitate macar. Mii de oameni au fost arsi pe rug de catre biserica. Lipsa spitalelor este prima problema a tarii apoi ar trebui sa se investeasca in scoli altfel vom ajunge iar la situatia din evul mediu.

| martzian a răspuns (pentru SteinZer0):

"Mii de oameni au fost arsi pe rug de catre biserica." - Prietene, vorbesti dodii. Biserica nu este o organizatie pamanteana si care poarta pe nedrept acest nume, ea este formata doar din oameni, din aceia care sunt ucenici ai lui Hristos. Niciunul dintre acestia nu a ars vreodata pe cineva pe rug ci, din contra, au fost ei insisi persecutati de catre falsii slujitori ai lui Dumnezeu. Hai sa nu facem aprecieri stupide si fara sens!

| martzian a răspuns (pentru SteinZer0):

"Lipsa spitalelor este prima problema a tarii apoi ar trebui sa se investeasca in scoli altfel vom ajunge iar la situatia din evul mediu" - Ai idee cati ani de zile a functionat spitalul de urgenta din Bucuresti (si multe altele) cu echipament donat de catre crestinii practicanti din diferite bisrerici din tara si strainatate? Eu am avut harul sa aflu, pentru ca am lucrat pentru un ONG care a facut acest lucru posibil. Evul mediu se reflecta nu in faptul ca oamenii merg la biserica, ci in lipsa responsabilitatii civice, in faptul ca acceptam muteste si ca vitele un regim cu care nu suntem de acord. Tu cand ai donat ultima oara bani pentru a construi ceva in tara asta? Sau cand ai luat ultima oara atitudine in mod legal si civilizat, dar ferm impotriva coruptiei?

| SteinZer0 a răspuns (pentru martzian):

Nu am spus ca lipsa spitalelor este vina bisericii sau a crestinilor ci doar ca este o problema. "Evul mediu se reflecta nu in faptul ca oamenii merg la biserica, ci in lipsa responsabilitatii civice, in faptul ca acceptam muteste si ca vitele un regim cu care nu suntem de acord."-Ai dreptate. "Tu cand ai donat ultima oara bani pentru a construi ceva in tara asta? Sau cand ai luat ultima oara atitudine in mod legal si civilizat, dar ferm impotriva coruptiei?"-Din pacate inca depind de parinti asa ca nu am avut posibilitatea pana acum.

| SteinZer0 a răspuns (pentru martzian):

Am folosit termenul de "biserica" pentru a ma referi la oamenii care o reprezentau sau incercau sa o reprezinte pe atunci. In evul mediu orice eretic era gasit, interogat si pedepsit aplicandu-se chiar si arsul pe rug. Apoi arsul pe rug al asaziselor vrajitoare ele fiind acuzate si de aducerea ciumei.

| pombar a răspuns (pentru mODIN):

Eu nu sustin ca Dumnezeu exista sigur dar dupa cum vad in vizunea ta spitalele ar insemna sa ajute niste oameni pagani si satanisti.Cine te-a creat pe tine si lumea asta? Nimeni? Asta e numele pe care tu il venerezi.Inca nu intelegi ca nu se poate sa nu fie Cineva undeva. Daca pentru tine nu exista Dumnezeu alegi urmatoarea optiunebig griniavolul nu?

| marsboy a răspuns (pentru mODIN):

Salut, acum cativa ani poate raspunsul tau m-ar fi deranjat un pic mai mult, pentru ca e extrem, nu pentru ca inca vreau sa cred in Dumnezeu sau ca sunt vreun popa sau fanatic religios, acum insa nu stiu ce sa mai spun, noi oamenii daca suntem mai aproape de ceva in momentu actual lucru ala nu e un lucru asa pur si bun cum credem.

Nu sunt de acord nici cu :"crede si nu cerceta" dar nici cu ce spui ca se va intampla cu bolnavii dupa ce vor muri, adica nimic.Nu esti sigur de chestia asta, ca nu se va intampla nimic dupa ce mor, cum nu sunt nici cei care cred ca se va intampla ceva, cel putin nu ai dovezi, cum nu au nici cei care cred, numai cine a murit sa ne spuna da e imposibil. momentan