| SergiuBoss11 a întrebat:

Ba,care e parerea voastra vis-a-vis de reactia Sanctitatii Sale Patriarhul Daniel la tragedia de la Colectiv.
Eu, sincer sa fiu, l-as bate cu parul.Ganditi-va cate spitale s-ar putea construi numai din darile pe care NU le plateste BOR-ul(Biserica Ortodoxa Romana) statului.
http://stirileprotv.ro/......tacol.html

"18.000 de biserici 425 de spitale si stam si ne uitam la fratii nostri cum mor pe trotuare" :D.
Oameni buni, numai pentru catedrala asta de vor sa o faca acum au investit cat pentru 20 de spitale.
Este singura cladire din Romania care va fi finalizata mai repede decat a fost planificat:)).
Ce lant de aur si ce masina are patriarhul Daniel.eu cred ca daca vor ca oamenii sa renunte la indignare fata de "slujitorii bisericii", ar trebui, intai de toate sa nu se mai afiseze cu mare lant de aur la gat.

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Preanesimţitul e în stilul său caracteristic...

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

| SergiuBoss11 explică (pentru NOname):

Nu prea ma uit la intrebarile de la religie...sunt cativa ingusti la minte alaturi de care nu poti polemiza niciodata. Unii nici macar nu discern in intregime cand fac afirmatii.

| RainmakerX a răspuns:

Prefer sa ma abtin. M-am "certat" deja cu profesorul de religie, nu e nevoie sa ma cert si cu cei de aici.

Este trist sa vezi ca nu avem si noi macar 1 spital foarte dotat. Mor zeci de oameni intrucat nu au bani sa mearga in cine stie ce tari straine.
Dar stii ce e si mai trist?

Nu numai ca nu avem spitale... nu avem nici doctori extraordinari care sa ramana in tara. De ce sa ramana daca in strainatate sunt platiti mult mai bine?

Nu ma intelege gresit, avem cativa doctori exceptionali dar cativa nu pot schimba majoritatea. Avem zeci, poate sute de doctori mult mai buni care sunt plecati in alte tari. De ce? Pentru ca in tara statul nu le-ar fi putut asigura un salariu acceptabil.

Este doar parerea mea dar cu banii aceia mai bine ar face 1 spital. Iti dai seama ce spital dotat ar iesi? Poate ca asa nu am mai depinde de "prietenii" de prin strainatate.

| SergiuBoss11 explică (pentru RainmakerX):

big grinBiserica detine 20% din averile statului. daca ar plati taxe,ca si noi, oamenii de rand, am construi un spital foarte dotat pe luna, dar de...ce putem face impotriva lui Daniel? e mult prea influent.
N-am nimic cu biserica, ci cu preotii.stereotipul e adevaratlaughing!
unde in folclorul oricarei tari popa a fost personaj pozitiv? nicaieri!
"Sa faci ce spune popa, nu ce face popa"
sunt multe de zis pe tema asta...
Nu te abtine niciodata de la a iti spune parerea.chiar daca 20 de profesori de religie iti spun ca e gresita, important e sa crezi tu in ea si sa o spui oricui, fara eschivari.

| RainmakerX a răspuns (pentru SergiuBoss11):

20%? Wow, stiam ca detinea mult dar nici chiar asa...
Nu am nimic cu biserica, nici cu preotii, doar ca nu imi sta in fire sa ma duc pe acolo.Nu am timp.

In fine. Nu erau 20 vs mine. Eu si vreo 3 colegi nu ii impartaseam opinia. Tot luam 10. Profesorul se bucura cand vorbeste si altcineva, nu numai el...

Auzi ceva fain -la noi la liceu au venit cu strangere de fonduri pentru familiile celor de la colectiv.
Cum vine asta? Asa, mergem de capul nostru sa cerem bani de la copii? Mi se pare absurd. Au mers si pe la clase gen 1-8, nu numai la liceu.

Ce parere ai? Mergi din clasa in clasa sa ceri banii de "pachetel" de la copiii de a 3-a pentru familiile celor de la colectiv in timp ce statul are atatia bani.

Acea femeie... care a murit *aceea care avea 5 copii*
Copiii ei au primit un apartament dar cu ce pret? Si-au pierdut mama...
Deci de asta a fost necesar ca statul sa-i observe si pe ei. Si cati nu se afla in aceeasi situatie?

Cam pe tema asta ne-am "certat". ^-^

| CristinaSNC a răspuns (pentru RainmakerX):

Vorba ta, m-am certat destul cu profu' de religie azi, macar aici sa ma abtin...

| RainmakerX a răspuns (pentru CristinaSNC):

Ce sa le faci? Pana si profesorii sunt impariti in "tabere".

| Suck a răspuns:

Cu siguranță de asta nu poți tu dormi noaptea, că nu sunt spitale şi ca nu o mers Daniel la acel eveniment.

O fi având şi el motivele lui, hai sa nu vorbim despre ce nu ştim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta spune multe de oamenii care merg la biserica unde astia stau imbracati ca manelarii.

| SergiuBoss11 explică (pentru anonim_4396):

laughingdaca nu merge omul la biserica, nu-i nimic.De Paste si de Craciun te trezesti cu ei peste tine in casa!
asta numai daca stai intr-o zona bogata, n-ai sa ii vezi niciodata cu sfintitul in zone mai modeste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Eu unu ii lasam sa isi faca treaba si dupa le dadeam un sut un fund, la fel si cu tiganii care te trezeai cu ei in curte cu capra si tot asa, stateam si ma uitam si dupa fratii mei ii dadeau afara laughing

| SergiuBoss11 explică (pentru anonim_4396):

Imi povestea un vecinlaughing.cum statea el cu femeia in pat si se trezesc cu preotul la ei in dormitor. daca nu-l cunosteam pe preotul insistent ce mi-a batut 5 minute in poarta(pentru ca era incuiata)nu credeam.
Si-a schimbat toyota laughing. acum are mercedes, mare fita!

| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Mda, aia prosti care le dau bani stau si mor de foame. Si vezi domne sunt eu nesimtit ca spun adevarul laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai doar nu patriarhul Daniel a reactionat asa, nici unui alt patriarh/preot nu ii pasa, nici autoritatilor, daca le-ar pasa de oameni ar face zilnic cate ceva pentru ei, dar nu. Noroc cu oamenii de rand, sunt singurii care au acordat ajutor cum si cu ce au putut.