| LoveToHate a întrebat:

Am senzatia ca religia este misogina, voi nu credeti asta?
1.Eva a mancat prima din mar,ea a pacatuit prima,daca nu exista femeia, Adam nu pacatuia.De ce n-au mancat impreuna? Intra pacatul in lume,nu doar prin femeie, ci si prin barbat.
2."Căci dacă o femeie nu-şi pune văl pe cap, atunci să se şi tundă. Iar dacă este lucru de ruşine pentru femeie ca să se tundă ori să se radă, să-şi pună văl." Inutil, nu vad de ce ar trebui sa port val.
3."Căci bărbatul nu trebuie să-şi acopere capul, fiind chip şi slavă a lui Dumnezeu, iar femeia este slava bărbatului.
Pentru că nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat.
Şi pentru că n-a fost zidit bărbatul pentru femeie, ci femeia pentru bărbat."
4. Femeile n-au voie sa se duca la muntele Athos.Dar, ma intreb acolo exista animale de sex feminin?
5. Femeia nu are voie sa intre in biserica intr-o anumita perioada a lunii.

30 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns:

Deci dumnezeu e ghei.

| shadovv a răspuns:

1. Femeia o fi pacatuit prima dar barbatul a pacatuit mai tare urmand o.
2. Asta tine de biologic... iti dai tu seama, nu trebuie sa explic eu.
3. Si ce e misogin in asta?
4. Nu au voie pentru ca ar reprezenta o tentatie pentru barbatii de acolo. (vezi punctul 2)
5. Ca si vrei tu foarte mult sa te duci la biserica...

Nimic sa nu fie mai de cinste pentru o femeie decat barbatul ei; nimic sa nu fie mai vrednic de iubit pentru un barbat decat femeia lui. - Sfantul Ioan Gura de Aur

| Inferno a răspuns:

Corect,si din punct de vedere intelectual.

| LoveToHate explică (pentru Inferno):

Ce e corect, primul raspuns al lui Jasser sau al doilea?
Daca e vorba de primul raspuns inseamna ca ori esti homosexual, ori nu te place nici o fata si asta te doare. Oricum, nici nu-mi pasa ce crezi pentu ca esti neimportant.

| Inferno a răspuns (pentru LoveToHate):

Femeile apartin sexului decorativ, nu ai sa vezi una geniu, pentru ca nu exista.

| LoveToHate explică (pentru Inferno):

Marie Curie

| Behindyou a răspuns (pentru Inferno):

Agatha Christie.

S-a demonstrat ca femeile au IQ-ul mai mare ca si barbatii.
Cei mai multi savanti sunt femei.

| Inferno a răspuns:

In Roma antica se credea ca femeile nu au suflet, numai barbatul are.
"Femeile ne iarta orice, mai putin inteligenta." Oscar Wilde.

| trolololo a răspuns:

E suficient sa îți imaginezi cum a fost creata femeia, dintr-o coasta ca sa îți dai seama ce tâmpenie e toată treaba asta. Adică ce naiba, ia scos lu' Adam o coasta și a creeat-o? Nu putea sa o facă la fel cum l-a făcut pe Adam din pământ? E ridicol rău de tot și total fără sens.

Si ca sa fiu în subiect, femeile sunt cele mai tari și religia e retardata.

Răspuns utilizator avertizat
| LoveToHate explică (pentru the2k):

Cum sa se autosatisfaca cu coastele? Nici nu vreau sa ma gandesc la asta.

Răspuns utilizator avertizat
| nesuferit a răspuns:

Si la astea mai adaug, femeile nu au voie in altar, Zeul principal, dzeu, nu are nevasta sau fiica, are un fiu isus, iar nevasta e sfantul duh
Si nu ai doar senzatia ca religia e misogina, its a fact

| danay72 a răspuns:

Din puctul de vedere al unora femeia nu are drepturi, dar Dumnezeu le pretuieste pe femei si le trateaza cu iubire si intelegere.Pacat ca unii interpreteaza Biblia dupa bunul plac si nu in mod corect.Lui Dumnezeu ii pasa de femei:de exemplu femeile israelite aveau libertate individuala, Proverbe31:11,16-19,apoi aveau acces la instruire, Deuteronom31:12,trebuia sa li se acorde onoare si respect, Exod20:12 si aveau drepturi care le asigura ocrotire.Deuteronom10:17,18.In prezent Dumnezeu are acelasi punct de vedere, nu s-a schimbat.Maleahi3:6

| LoveToHate explică:

Care toate punctele de vedere? Decat la fizic si atat.

| LoveToHate explică:

Nu prezinti importanta.

| LoveToHate explică:

Ce spui tu e jalnic.Ori spui asta ca sa ma enervezi pe mine, ori esti un bosorog cu mintea ca acum 100 de ani.Nici nu stiu ce fel de femeie te suporta.

| Inferno a răspuns (pentru LoveToHate):

Si in plus femeile nici n-au suflet.

| LoveToHate explică (pentru Inferno):

Daca tu consideri ca mama ta nu are suflet, atunci imi este mila de tine.
"Barbatul e, inainte de orice, fiul Femeii."Parvan
Nu sunt de acord cu Oscar Wilde, eu nu pot ierta orice.

| M25M a răspuns:

Nu te chinui sa afli raspunsurile si contradictiile bibilei, te macini degeaba.

| Miauti a răspuns:

Iti raspund la intrebarea 5.

Aceasta regula se aplica in vechime atunci cand era in perioada M.

Acum acestea au evoluat (tamponul). asta inseamna ca si regula s-a schimbat sau trebuie schimbata.

| DyNo a răspuns:

Mda, sunt de aceeasi parere cu tine, religia judeo-crestina este foarte misogina. si inca ceva, adaug la ceea ce ai scris tu: femeia nu are voie sa intre in altar decat in anumite sarbatori.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Dimpotriva, nu sti ce vorbesti (de fapt cam astea sunt toate topicurile tale, fara suparare, vorbeste gura fara creier) Crestinismul a adus de pe planul 2 pe planul 1 femeia, ca si barbatul. La putina vreme dupa crestinism, ne-crestinii se gandeau daca femeia are suflet sau nu.
Crestinismul a dus egalitatea, cea care este mai putina in celelate religii.

Răspuns utilizator avertizat
| LoveToHate explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Nu prezinti importanta, fara suparare.Cum poti sa spui ca, crestinismul a adus egaliatea cand biblia spune:"Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva.
Şi nu Adam a fost amăgit, ci femeia, amăgită fiind, s-a făcut călcătoare de poruncă."
Sunt de acord cu the2k drepturile omului au adus egaliatea.
Nu te pune nimeni sa-mi citesti intrebarile, daca nu-ti plac, nu raspunde.

| vitbsk a răspuns:

Nu e misoginism, e vorba de daruri.
Bărbatului i s-a dat darul de a fi păstrător al Legii adică harul preoţiei.
Femeii i s-a dat darul naşterii de prunci.
Dumnezeu vorbeşte femeii prin bărbatul care îi urmează Legea.
Femeia, când face ascultare de bărbatul cucernic şi cuviincios, face ascultare de Dumnezeu.
Bărbatul când o cinsteşte pe femeie, o cinsteşte pe Maica Domnului.
Trebuie să înţelegi că este o succesiune duhovnicească prin care se transmite harul, NECESARĂ pentru a restabili echilibrul inţial.
Când Eva l-a ispitit pe Adam, a distras atenţia bărbatului de la poruncă, la ea pentru că ea a vrut să fie ca Dumnezeu.
Şi atunci Dumnezeu i-a dat darul naşterii.
Nu e discriminare pentru că amândoi au fost pedepsiţi pentru păcat şi binecuvâtaţi pentru mântuire.

Atenţie, Noul Testament e fundamentul creştinismului.
În creştinism, femeia NU este inferioară.
Ortodoxia şi Romano-Catolicismul, adică ramurile Bisericii Primare a lui Hristos, o cinstesc pe Maica Domnului, care este considerată a fi superioară în Evlavie cetelor îngereşti.
Dacă nu mai erau femei care să nască, nu mai erau nici Sfinţi.
Maica Domnului este considerată maica neamului creştinesc de către ortodocşi.
4. Realitatea face ca, ocrotitoarea şi patroana Muntelui Athos să fie Maica Domnului.
5. Preoţi care au scurgeri sau sângerează, sunt opriţi de la slujirea în altar, până la vindecare.
Dacă Hristos era misogin, îi mai oprea pe fariseii care au sărit să omoare o femeie adulterină?

| LoveToHate explică (pentru vitbsk):

Dan Brown spune ca Maria Magdalena nu era prostituata. laughing

| vitbsk a răspuns (pentru LoveToHate):

Să nu fie confuzie, nu mă refeream la Maria Magdalena, ci la episodul din Ioan 8.7, e o persoană distinctă(am modificat acum).

| Roxana_Anastasia_1991 a răspuns:

Nu este o impresie, LoveToHate. Cine crede că religia creștină și biserica prețuiesc femeile...să privească următorul clip:

https://www.youtube.com/watch?v=7s5dyw83je8

Iată cam ce se propovăduiește prin biserică. Iată cum oamenii bolnavi psihic ajung să manipuleze oamenii, umilind deopotrivă femeile și bărbații. Dar mai ales femeile.

Sigur, nu înseamnă că părerea unei instituții corupte și mizerabile cum e biserica reflect și părerea lui Dumnezeu.