| IntrebariFuckingCiudate a întrebat:

A fost foarte destept si inspirat Constantin Cel Mare cand a scris Biblia, nu-i asa?

Răspuns Câştigător
| ghiolbitza a răspuns:

Biblia a aparut in urma deciziei de a traduce cartile sfinte iudaice care alcatuiesc Vechiul Testament, in limba greaca erasmica, greaca veche, traducere facuta de 70 (72) de batrani invatati, singurii care mai cunosteau limba iudaica respectiva. La aceasta traducere numita Septuaginta, dupa numarul celor 70 de traducatori, s-au adaugat scrierile Sf. Apostoli, scrise deja in limba greaca (o parte din ele), alcatuind Noul Testament. De mentionat ca aceasta traducere a avut loc in timpul lui Ptolemeu II, in secolul III i.Hr. si nu in timpul lui Constantin cel Mare. De fapt, acesta din urma nu a avut nici o contributie la textele biblice, ci doar a favorizat acceptarea crestinismului ca religie oficiala a Imperiului sau.

9 răspunsuri:
| Nuvăsufăr a răspuns:

Întrebarea ta are mai multe greşeli decât litere.

| IntrebariFuckingCiudate explică (pentru Nuvăsufăr):

Sa vad greselile, smartass.

| cioca99 a răspuns:

A scris el biblia? eu cred ca gresesti? Daca gasesti cine a scris biblia anunta-ma si pe mine ca nici eu nu stiu.

| MeGusta a răspuns:

Injuraturi si condamnari la moarte in 3, 2, 1...

| Elliana534 a răspuns:

NU nu a scris bou ala Biblia

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elliana534):

Nu e chiar bou, ba dimpotrivă. Se leagă destule lucruri importante de el. Dar, este adevărat, e impropriu să considere cineva că ar fi scris Biblia.

| IntrebariFuckingCiudate explică:

Nu ma refer ca a scris-o el, cu mana lui... a fost din ordinul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma.esti plin de informatie.ma ce noroc avem noi cu oameni ca voi.el ca el.dar tu debordezi de inspiratie/si nemaiincapand in tine ai inceput sa tragi vanturi inspirate.