| IzolatieFonica a întrebat:

Cine a scris biblia? Din ce s-a inspirat?

Răspuns Câştigător
| DyNo a răspuns:

Ala care a facut Biblia cauta raspunsuri pe care nu avea cum sa le detina, a cautat raspunsuri pentru aparitia omului pe Terra. In aceasta cautare a lui nu a facut decat sa inventeze basme, pe care le-a scris intr-o singura carte si a numit-o ''Biblie''.

27 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire.Ea a fost scrisa de Moise,de proorocii mici si proorocii mari,Matei,Luca,Ioan,Pavel, David, Solomon.Ei au fost martori oculari, au fost inspirati de Duhul Sfant. Istorisirea Noului Testament nu este o legenda. Documentele Noului Testament au fost scrise in decursul a doua generatii de la evenimente de catre martori oculari sau de catre contemporani ai lor, iar naratiunea Noului Testament este confirmata de autori necrestini. In plus, Noul Testament mentioneaza cel putin 30 de personalitati istorice care au fost atestate din surse din afara Noului Testament. Prin urmare Noul Testament, nu poate fi o legenda. Ce spun cercetatorii? Gary Habermas a efectuat investigatia cea mai ampla si mai la zi cu privire la ce cred cercetatorii despre inviere. El a strans mai mult de 1400 de lucrari de referinta pe tema Invierii scrise intre anii 1975-2003. In The Risen Jesus and Future Hope, Habermas spune ca aproape toti cercetatorii, apartinand intregului spectru ideologic-de la ultraliberali si pana la conservatorii biblicisti-sunt de acord ca urmatoarele aspecte cu privire la Isus si la crestinism sunt fapte istorice reale. 1.Isus a murit rastignit de romani. 2. A fost ingropat, cel mai probabil intr-un mormant particular. 3.Curand dupa aceea ucenicii au fost descurajati, indurerati si deprimati, pierzandu-si orice speranta. 4.Mormantul lui Isus a fost gasit gol la putin timp dupa inhumarea Lui. 5. Ucenicii au avut experiente pe care ei le-au crezut aratari reale ale lui Isus inviat. 6. Datorita acestor experiente, viata ucenicilor s-a schimbat compet. Au fost dispusi sa moara pentru credinta lor. 7.Proclamarea Invierii a fost facuta inca foarte devreme, chiar de la inceputul istoriei bisericii. 8. Ucenicii au marturisit si au predicat public in cetatea Ierusalimului, locul unde Isus fusese rastignit si ingropat cu putin timp inainte. 9.Mesajul Evangheliei s-a concentrat asupra mortii si invierii lui Isus. 10. Duminica a fost ziua preferata pentru adunare si inchinare. 11. Iacov, fratele lui Isus si un sceptic inainte, s-a convertit cand L-a vazut pe Isus cel inviat. 12.Doar cativa ani mai tarziu, Saul din Tars a devenit si el un credincios crestin, in urma unei experiente pe care a avut-o cu Isus cel inviat.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Si cu toate acestea Ema nimic na-i invatat, esti o habotnica incurabila cu creierul atrofoiat, neagra in gura ca sarpele african Mamba. Rar am vazut asa religios sa impuna atâta obligativitate si amenintare speciei umane vrând s-o spolieze de minimul de judecata propie si numai cand auzi; nici macar cu gandul sa poftesti...te apuca frigurile.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Stiu eu de ce ti-e ciuda pe mine! Sarpe este cel ce te inspira sa imi vorbesti asa.

| IzolatieFonica explică (pentru EmaS):

Nu vreau sa-ti atribui un "epitet" ca nu este in dictionar

| RAY a răspuns:

Din cartea mortiilor a egiptenilor, din mituriile greciei antice

IISUS VS HORUS? de ce se potriveste asa mult povestea lui horus cu a lui Iisus? sa nu uitam ca horus a fost inaintea lui Iisus, oare cei care au scris noul testament a copiat povestea lui horus?

Concepție: Horus a fost născut de o fecioară. La fel și Iisus.

Tatăl: Horus era fiul lui Osiris. Iisus era fiul lui Dumnezeu.

Mama: Mama lui Horus a fost Isis – Meri. Mama lui Iisus a fost Maria (care apropo, în Biblia originală e "Miriam", care vine din egipteanul "mry" sau "mr", ambele au legătură cu iubirea).

Tatăl adoptiv: Tatăl adoptiv a lui Horus a fost Seb. Tatăl adoptiv a lui Iisus a fost Iosif. Acum, nu pare mare lucru, dar dacă plecăm de la forma ebraică, din Biblia originală, și anume "Yosef", ajungem la egipteanul "Seb". Și adică așa: Yosef – Ioseph – Io-Seph – Seph – Seb. E o chestie de lingvistică, dacă aveți curiozitatea și răbdarea necesară găsiți și voi destule referințe la treaba asta pe Google.

Genealogia tatălui adoptiv: Seb era de seminție regală. La fel și Iosif.

Locul nașterii: Horus s-a născut într-o peșteră. Iisus s-a născut într-un staul (sau poate era o peșteră cu rol de staul? Încă nu s-a clarificat problema asta).

Prevestirea nașterii: Meri a fost anunțată de un înger că îl va naște pe Horus. La fel și fecioara Maria.

Nașterea marcată de…: Horus s-a născut sub steaua dimineții, Sirius. Iisus s-a născut sub o oarecare stea de la răsărit/est. Sirius este cea mai strălucitoare stea, chiar înainte ca soarele să răsară, inevitabil în partea estică a cerului.

Data nașterii: Dat fiind că Horus era o zeitate și nu un om, nu a avut o dată de naștere reală, ÎNSĂ, egiptenii îi sărbătoreau nașterea undeva în jurul solstițiului de iarnă (21 decembrie). Iisus s-a născut undeva toamna, dar data nașterii a fost aleasă pentru a coincide cu data de naștere a următorilor: Mythra, Dyonisus, Sol Invictus, etc. Mai exact, data de 25 decembrie.

Martori la naștere: Păstori, atât pentru Horus cât și pentru Iisus.

Martori care au întârziat la naștere: Alți martori la nașterea lui Horus au fost 3 deități solare. Alți martori la nașterea lui Iisus au fost cei 3 magi de la răsărit. De fapt nu se știa exact câți au fost, dar a primit 3 daruri așa că s-a concluzionat că au fost 3.

Amenințarea cu moartea în copilărie: Pe Horus a încercat să-l omoare Herut. Pe Iisus a încercat să-l omoare Irod.

Rezolvarea amenințării: Un zeu îi spune lui Meri să îl ia pe Horus și să se ascundă. Pentru Iisus, un înger îi spune lui Iosif să fugă cu fecioara Maria și pruncul în Egipt.

Ritul de trecere: Horus ajunge la o vârsta la care îi este înapoiat ochiul. Iisus este dus de părinți la templu pentru ceea ce astăzi este cunoscut ca Bar Mitzvah.

Vârsta la care cei doi au trecut prin ritul de trece: 12 ani.

Pauză în biografie: Nu există date despre Horus și viața sa între 12 și 30 de ani. Nici despre Iisus nu se știe nimic între 12 și 30 de ani.

Locul botezului: Horus a fost botezat în râul Eridanus. Iisus a fost botezat în râul Iordan.

Vârsta botezului: Horus avea 30 de ani când a fost botezat. La fel și Iisus.

Botezătorul: Anup în cazul lui Horus, Ioan în cazul lui Iisus.

Soarta botezătorului: Anup a fost decapitat. Uimitor, la fel și Ioan.

Ispite: Horus a fost dus din deșertul Amenta pe un munte, de către rivalul său Sut, mai tarziu cunoscut ca Set, care este de asemenea precursorul lui Satana, al evreilor. Iisus a fost dus din deșertul Palestinei pe un munte, de către rivalul său, Satana.

Rezultatul ispitei: Atât Horus cât și Iisus rezistă tentației.

Apropiați: Horus a avut 12 discipoli. Iisus a avut 12 apostoli.

Diverse activități: Horus a mers pe apă, a exorcizat oameni, a vindecat bolnavi și a redat vederea orbilor. Totodată Horus a liniștit marea prin puterea sa. Iisus nu a fost mai prejos: a mers pe apă, a exorcizat oameni, a vindecat bolnavi și a redat vederea orbilor. A liniștit până și marea printr-o comanda verbală.

Învierea morților: Horus îl învie pe Asar. Iisus îl învie pe Lazăr.

Schimbarea la față: Horus pe un munte. La fel și Iisus.

Adresări cheie: Horus ține o predică pe munte. Și Iisus ține o predică pe munte.

Cum au murit: Horus a murit crucificat. La fel și Iisus.

Companie la moarte: Horus mai avea 2 hoți lângă el. Iisus, 2 tâlhari.

Înmormântarea: Atât Horus cât și Iisus, au fost înmormântați în morminte de piatră.

Ce au făcut după moarte: Horus a coborât în Iad, apoi a înviat după 3 zile. Iisus a coborât în iad, și, la fel ca Horus, a înviat după 3 zile.

Învierea: În ambele cazuri, și al lui Horus și al lui Iisus, învierea a fost anunțată de femei.

Soarta pentru viitor: Horus va domni 1000 de ani. Iisus la fel.

Viata lui Horus este descrisă în Cartea Morților. Cea mai veche versiune a acestei cărți datează undeva prin secolul 16 înainte de Hristos. Dat fiind ca Vechiul Testament a fost scris undeva prin secolul 15 înainte de Hristos, iar Iisus este mentionat ca existent abia în Noul Testament, mi se pare plauzibilă ideea că Iisus e un personaj copiat și nu autentic. Și totuși unii s-ar putea apăra spunând că sunt doar coincidențe. și poate ar accepta că Noul Testament e inspirat și din alte surse, dar Vechiul Testament nu e mai prejos. Despre asta discutăm în continuare.

POTOPUL VS EPOPEEA LUI GHILGAMESH

Toată lumea știe ce e Potopul, ce a reprezentat și unde anume se regăsește în Biblie. Probabil puțină lume știe ce este Epopeea lui Ghilgamesh. Până acum este cea mai veche operă literară cunoscută, cu originea între babilonieni, personajele și deitățile fiind sumeriene. Babilonienii au trăit până prin 2300 î. Hr. Sumerienii au trait mileniile 5 și 3 î. Hr. Legătura dintre Potop și Epopee este faptul ca ambele descriu același eveniment, Epopeea fiind scrisa cu mult, mult, mult mai devreme decât Biblia. Și la fel ca mai sus, înșir câteva asemănări:

Motivul potopului: În Biblie oamenii deveniseră prea păcătoși și depărtați de Dumnezeu, iar asta l-a deranjat pe Dumnezeu. În Epopee oamenii erau prea mulți și prea zgmotoși, deranjând zeii.

Decizia potopului: În Biblie, Dumnezeu se hotărăște să scufunde lumea sub ape, pentru a omorâ toți oamenii și nu numai. În Epopee această decizie este luată de consiliul zeilor sumerieni.

Salvarea: În Biblie, Dumnezeu salvează un om drept și apropiat de el, Noe mai exact. În Epopee, zeii iau cunoștință de un om demn de a supraviețui potopului, anume Ut-Napistim.

Ordinul: Atât în Biblie cât și în Epopee, Dumnezeu/Zeii îi ordonă eroului să construiască o arcă din lemn(cu mai multe etaje). În ambele arca trebuie izolată cu smoală, trebuie să aiba mai multe compartimente, o singură ușă și cel puțin o fereastră.

Îmbarcarea: În Biblie, Noe își ia familia și câte o pereche din fiecare specie de animale, cu el, pe/în arcă. În Epopee, Ut-Napistim își ia familia, câțiva meșteri din satul sau și câte o pereche din fiecare specie de animale.

Evenimente: Atât în Biblie cât și în Epopee, o ploaie torențială acoperă pământul cu apă. Până și munții sunt acoperiți de ape. Eroul principal trimite păsări la intervale de timp diferite să vadă dacă vor găsi pământ uscat. Primele două se întorc la arcă, a treia nu se mai întoarce. Arca se oprește pe un munte în Orientul Mijlociu. Aceleași relatări se regăsesc în ambele cărți.

Debarcarea: În ambele cărți, eroul își ia familia și coboară din arcă. Sacrifică un animal, Dumnezeu/Zeii iau cunoștință de jertfă și binecuvântează eroul.

Consecințe: În Biblie, Dumnezeu arată semne de regret promițând că nu va mai distruge încă o dată lumea prin apă. În Epopee, zeii își exprimă regretul în mod direct și promit că nu vor mai distruge lumea prin apă.

Și mai sunt dar deja devine plictisitor. Mie unul mi se pare destul cât să concluzionez că atât Noul, cât și Vechiul Testament, nu sunt nici mai mult nici mai puțin decât niște copii nesimțite după legende vechi decând lumea. E o vorbă: dacă sună ca o rață, merge ca o rață și arată ca o rață, atunci cu siguranță e o rață. Ce e trist e ca multă lume în ziua de azi o ia de bună și crede în tâmpeniile astea cu tărie, crede în lucruri atribuite în mod eronat unui Dumnezeu care își are originea în motive politice și ficțiune umană.

| IzolatieFonica explică (pentru RAY):

Si Dyonisos al grecilo si khrisna al indiei la fel. povesti de adormit copii.Cum poate sa fie o carte baza indobitocitii unei populatii intregi?
http://www.youtube.com/watch?v=OHij9Eyz0Yk&feature=plcp

http://www.youtube.com/watch?v=02uB_QL6XWA&feature=plcp

| RAY a răspuns (pentru IzolatieFonica):

Da chiar cum hindusii sa creada intr-o carte de 3500 de ani sau budisti de 2500 de ani simplu transmitere din parintii in copii

| RAY a răspuns:

40 de autorii vechiul testament, noul testament aia 4 apostolii

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

În documentarul History Channel The Bible Unearthed (Biblia dezgropată) prof. Richard Friedman, prezentat ca autoritate mondială în materie de Biblie ebraică afirmă că ea nu este o carte, ci cărți, o întreagă bibliotecă având între 100 și 150 de autori, scrisă vreme de un mileniu. Tot el afirmă că este un miracol că acești autori au reușit să prezinte un mesaj coerent.

Citat de pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Biblia

| Wøodenpints a răspuns:

Biblia a fost scrisă de nişte drogaţi. Care vedeau apocalipse şi şerpi vorbitori.

| doctorandus a răspuns (pentru Wøodenpints):

Poate consemnau niste legende sau era din cauza ca literatura apocaliptica isi avea canoanele ei: viziuni bizare si inexplicabile despre evenimente "viitoare", lamurite profetului de o fiinta supranaturala.

| IzolatieFonica explică (pentru Wøodenpints):

Pacat ca nu am doua funde

| WhatheWow a răspuns:

O minte diabolica; odata cu Biblia a inceput si stapinirea Omului.

| Silviuloan a răspuns:

Sf. Scriptura sau Biblia este o colectie de carti sfinte, scrise de prooroci, apostoli si alti oameni alesi, sub inspiratia Duhului Sfant.

| IzolatieFonica explică (pentru Silviuloan):

Cine le face sfinte? sunt autoproclamate?

| Silviuloan a răspuns (pentru IzolatieFonica):

Biserica.

| IzolatieFonica explică (pentru Silviuloan):

Biblie nu are nimic in comun cu nimic sfant. Daca o citeai realizai asta.De obicei cine citeste biblia are alta parare. Spre exemplu isi da seama ca un Dumnezeu a tot puternic nu are ce cauta intr-o carte plina de povesti de adormit copii care te mai si instiga la ura, crima si incest.SUNT NUMAI POVESTI SCRISE DE JIDANI SI TRADUSE PROST DE CRESTINI.

| Silviuloan a răspuns:

Mai clar cum ti-am dat eu nu cred ca iti mai spune nimeni...

| unbaiatanonim a răspuns:

Din vise

| tibyramos a răspuns:

Întrebare: Cine au fost autorii cărţilor Bibliei?

Răspuns: Până la urmă, dincolo de autorii umani, Biblia a fost scrisă de Dumnezeu. 2 Timotei 3:16 ne vorbeşte că Biblia a fost "insuflată" de Dumnezeu. Dumnezeu i-a supravegheat pe autorii umani în aşa fel încât, deşi s-a folosit de propriile lor stiluri şi personalităţi, totuşi ei au scris exact ceea ce Dumnezeu a intenţionat. Biblia nu a fost dictată de Dumnezeu, însă a fost perfect ghidată şi în întregime inspirată de El.

Omeneşte vorbind, Biblia a fost scrisă de aproximativ 40 de autori din contexte diferite şi de-a lungul unei perioade de 1500 de ani. Isaia era profet, Ezra era preot, Matei era vameş, Ioan era pescar, Pavel făcea corturi, Moise era păstor, iar Luca era medic. În ciuda faptului că a fost scrisă de autori diferiţi, timp de peste 15 secole, Biblia nu se contrazice pe sine şi nu conţine erori. Toţi autorii prezintă perspective diferite, însă proclamă acelaşi Dumnezeu adevărat şi aceeaşi cale spre mântuire – Iisus Hristos (Ioan 14:6; Faptele Apostolilor 4:12). Unele cărţi ale Bibliei au numele autorului specificat. Mai jos sunt enumerate cărţile Bibliei împreună cu numele celui care este presupus de majoritatea savanţilor biblici că este autorul lor, alături de data aproximativă a scrierii:

Geneza, Exod, Levitic, Numeri, Deuteronom = Moise – 1400 î.Cr.
Iosua = Iosua – 1350 î.Cr.
Judecători, Rut, 1 Samuel, 2 Samuel = Samuel/Natan/Gad – 1000-900 î.Cr.
1 Împăraţi, 2 Împăraţi = Ieremia – 600 î.Cr.
1 Cronici, 2 Cronici = Ieremia – 600 i.Cr.
Estera = Mardoheu – 400 i.Cr.
Iov = Moise – 1400 i.Cr.
Psalmii = câţiva autori diferiţi, dar cea mai mare parte a fost scrisă de David – 1000-400 î.Cr.
Proverbe, Eclesiast, Cântarea Cântărilor = Solomon – 900 î.Cr.
Isaia = Isaia – 700 î.Cr.
Ieremia, Plângerile lui Ieremia = Ieremia 600 î.Cr.
Ezechiel = Ezechiel – 550 î.Cr.
Daniel = Daniel – 550 î.Cr.
Osea = Osea – 750 î.Cr.
Ioel = Ioel – 850 î.Cr.
Amos = Amos – 750 î.Cr.
Obadia = Obadia – 600 î.Cr.
Iona = Iona – 700 î.Cr.
Mica = Mica – 700 î.Cr.
Naum = Naum – 650 î.Cr.
Habacuc = Habacuc – 600 î.Cr.
Ţefania = Ţefania – 650 î.Cr.
Hagai = Hagai – 520 î.Cr.
Zaharia = Zaharia – 500 î.Cr.
Maleahi = Maleahi – 430 î.Cr.
Matei = Matei – 55 d.Cr.
Marcu = Ioan Marcu – 50 d.Cr.
Luca = Luca – 60 d.Cr.
Ioan = Ioan – 90 d.Cr.
Faptele Apostolilor = Luca – 65 d.Cr.
Romani, 1 Corinteni, 2 Corinteni, Galateni, Efeseni, Filipeni, Coloseni, 1 Tesaloniceni, 2 Tesaloniceni, 1 Timotei, 2 Timotei, Tit, Filimon = Pavel – 50-70 d.Cr.
Evrei = necunoscut, cel mai probabil Pavel, Luca, Barnaba sau Apolo – 65 d.Cr.
Iacov = Iacov – 45 d.Cr.
1 Petru, 2 Petru = Petru – 60 d.Cr.
1 Ioan, 2 Ioan, 3 Ioan = Ioan – 90 d.Cr.
Iuda = Iuda – 60 d.Cr.
Apocalipsa = Ioan – 90 d.Cr.

| doctorandus a răspuns (pentru tibyramos):

Pentru cronologia scrierii cartilor Bibliei vezi informatii stiintifice pe http://en.wikipedia.org/wiki/Authorship_of_the_Bible

| tibyramos a răspuns (pentru doctorandus):

Mersi pentru completare

| IzolatieFonica explică (pentru tibyramos):

Si tu crezi asta de ce? ca scrie in biblie? te rog sa citesti Tora si Talmudul, Legendele olimpului si ceva istorie egipteana sa vei de unde se trage biblie. Dumnezeu nu incape in biserica si nici in biblie.

| AoBo a răspuns:

Scuza-ma EmaS, dar mi se pare ca folosesti un limbaj cam dur pentru statutul tau de om al pacii....parerea mea

| IzolatieFonica explică:

Da,dar mirarea mea este urmatoarea:cum poate un om, in secolul vitezei, sa creada in povesti? Nu era.Este inca.Desi ne plimbam in mervedes IQ este foarte low, din pacate.

| IzolatieFonica explică:

O alta cheastie :cei de la TPU mi-au interzis intrebarea,pentru ca niste crestini au facut reclamatii.Din nefecire pentru credinciosi,cei de la TPU au creier in cap si au dat drumul la intrebare.Ce ma enerveaza la culme este faptul ca toti cei care sunt credinciosi,nu au deschis biblia, doar vorbesc din auzite.
Un link care prezinta originea biblie, si care subliniaza clar ca este copie dupa carea Jidaneasca, la care nu vreau sa ii dau numele ca si asa i-am dat prea multa importanta.
Pentru a nu iti chinuii creierasul ala micut cu cititul bibliei, macar citeste pagina de mai jos de la cap la cap.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Biblie