| RAY a întrebat:

A gresit aici Iisus cand a blestemat un smochin desi nu era timpul sa se faca acele smochine?

Marcu 11:12-14, 20-22
12 A doua zi, după ce au ieșit din Betania, Isus a flămânzit.
13 A zărit de departe un smochin care avea frunze şi a venit să vadă poate va găsi ceva în el. S-a apropiat de smochin, dar n-a găsit decât frunze, căci nu era încă vremea smochinelor.
14 Atunci a luat cuvântul şi a zis smochinului: „În veac să nu mai mănânce nimeni rod din tine!" Şi ucenicii au auzit aceste vorbe.
20 Dimineața, când treceau pe lângă smochin, ucenicii l-au văzut uscat din rădăcini.
21 Petru şi-a adus aminte de cele petrecute şi a zis lui Isus: „Învățătorule, uite că smochinul pe care l-ai blestemat s-a uscat."
22 Isus a luat cuvântul şi le-a zis: „Aveți credință în Dumnezeu!

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Marcu scria povesti la masa lui de lemn, sorbind deja din a treia oala de vin. Dupa atata hidratare, nevoile fiziologice l-au facut sa se opresca din scris si a iesit impleticindu-se din casa. In curte un singur copac, un smochin, iar la tulpina lui locul preferat al lui Marcu unde se pisa. Privind copacul, prin aburii alcoolui i-a vanit pofta de smochine, asa ca in timp ce cu mana dreapta isi dirija belengherul, cu stanga a inceput sa cotrobaie printre frunzele smochinului. Negasind bineinteles nimic, si-a zis in gandul lui: `tuti mortii ma-tii de smochin, lasa ca te aranjez eu! Apoi s-a intors la masa si a scris ce zici tu mai sus. End of story.

| RAY explică (pentru Holiday):

Povestea apare doar in povestea autorului anonim apoi denumit Marcu sa inteleg, sa nu uitam ca in primele doua secole erau autori anonimi

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu, nu a gresit, e conform cu ideile lui; el pare sa creada ca daca nu ai ajuns sa indeplinesti standardele lui Dumnezeu, nu conteaza ce scuze ai.

| mentholinks a răspuns:

Asta arata neputinta lui Isus de a-l fi facut atunci ca sa dea rod pentru a manca si a preferat sa-i faca rau.