| mentholinks a întrebat:

Daca sa blestemi e ceva rau sau pacat atunci Isus cum a blestemat smochinul sa nu mai dea rod? Desigur, daca era atotputernic putea sa-l faca sa dea rod atunci pe loc dar cred ca a folosit ceva substante si l-a facut sa se usuce iar ucenicii au crezut ca a facut alta minune.

29 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Bartolomeu Anania, in introducerea la Biblia ortodoxa din 2001, zice ca e minciuna ca BOR a pastrat Biblia-n original, Biblia din 2001 fiind tradusa dupa Nestle-Aland.

E un adevar pe care mai-marii BOR il proclama cu surle si trambite dar ortodocsii fanatici habar n-au de el.

| Holiday a răspuns:

De fapt povestea e altfel:

Autorul scria la poveste la masa lui, cu lumanarea aprinsa si carafa de vin langa el. Dupa cinci pagini si aproape doua carafe de vin, nevoile fiziologice l-au impins sa se ridice de la masa si sa iasa in fata casei. Si unde sa se duca el, langa smochin, sa aiba o tinta unde sa se usureze. In timp ce isi facea treaba, prin aburii alcoolului si-a dat seama ce copac e ala si i s-a facut pofta de smochine. Ca nu era sezonul smochinelor, n-a mai compilat. Si in timp ce si-o scutura cu o mana, cu cealalta a inceput sa caute smochine. Nervos ca n-a gasit, a zis: "Tu-ti mortii ma-tii de smochin, lasa ca te aranjez eu!". S-a intors impleticindu-se la masa si s-a apucat sa scrie capitolul cu blestemul smochinului.

| CostinAlamariu a răspuns:

Am eu o intrebare la tine. Daca nu crezi in Dumnezeu ce rost are sa-ti pierzi vremea cu astfel de intrebari?

| mentholinks explică (pentru CostinAlamariu):

Pai vreau sa aflu adevarul dar se pare ca nimeni nu stie.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru mentholinks):

Din ceea ce spui nu reiese ca "vrei sa aflii adevarul" ci ba din potriva, reiese ca ai o gramada de preconceptii adanc inradacinate in paradigma ta. Cine vrea sa afle adevarul nu are preconceptii. Altfel spus, nu crede ca le stie pe toate

| mentholinks explică (pentru CostinAlamariu):

Eu incerc sa redau fidel ce reiese din Biblie. Voi aveti paradigme.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru mentholinks):

Hahaha. Inceri sa redai fidel ce reiese din Biblie saracutul de tine. De aia spui ca "ortodocsii au numerotarea psalmilor diferita ca sa incurce lumea".
Cineva care vrea doar sa afle adevarul nu are astfel de PRECONCEPTII.

| mentholinks explică (pentru CostinAlamariu):

Dar se stie ca toate denominatiunile au modificat originalul in conformitate cu dogmele lor. Nu e ceva nou si nu o spun eu ci experti care au studiat ani de zile.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru mentholinks):

Nu, nu, nu, nu. Uite inainte psalmii protestantilor erau buni si ortodocsii aia rai au modificat numerotarea. Acum o intorci si spui ca toate denominatiunile au modificat cate ceva.
Plus ca, e demonstrabil ca Biblia folosita in Biblia ortodoxa e cea originala. Intereseaza-te de alcatuirea canonului biblic. Vechiul testament in Biblia ortodoxa e direct tradus si preluat din Scriptura Septuaginta alcatuita in secolul 3 înainte de Hristos. Noul Testament e tradus corect, iar in Grecia nici macar nu e tradus. E pastrat in greaca originala pe care au folosit-o evanghelistii si apostolii. Ce tot vorbesti ca "fiecare denominatiune a modificat originalul"? Da, sunt de acord ca protestantii au modificat substantial originalul, dar unde e dovada ca biserica ortodoxa a modificat originalul? Unde sunt expertii care vorbesc in mod specific de ortodoxie si canonul biblic?

| mentholinks explică (pentru CostinAlamariu):

N-am informatii legate de ortodoxie ca am exclus-o din start fiind cea mai idolatra dintre religiile pamantului. Cat despre NT, faptul ca este in limba greaca arata clar ca este ceva putred la mijloc.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru mentholinks):

"Am exclus-o din start". Am avut dreptate. Ai PRECONCEPTII. Am avut dreptate ca nu vrei sa cauti si nu te intereseaza adevarul. Te intereseaza doar preconceptiile tale. Daca ai fi interesat de adevar n-ai avea astfel de preconceptii idioate. Ai fi fost complet neutru.

"Cat despre NT, faptul ca este in limba greaca arata clar ca este ceva putred la mijloc."

Putred? Inseamna ca habar nu ai istorie. Incearca sa citesti una sau doua carti despre Alexandru cel mare, helenism, greaca koine si societatea din timpul lui Hristos.

| doctorandus a răspuns (pentru mentholinks):

BOR n-a declarat niciodată că ar avea originalul Noului Testament, pentru că ei sunt clerici, nu bolnavi psihici. Dacă nu mă credeți, dați sursa cu declarația oficială a BOR că ei ar avea originalul Noului Testament.

| doctorandus a răspuns (pentru mentholinks):

Nu stiu pe ce planeta traieste twentyoneway, dar ierarhii BOR nu au declarat niciodata in public ca BOR ar detine originalele Noului Testament. Dupa cum ii spuneam cuiva, aceste originale ar valora mai mult ca PIB-ul trimestrial al Romaniei (trimestrul II, 2020) si ar trebui pazite mai sigur decat e pazit Fort Knox. Dap, ar trebui pazite mai sigur ca aurul SUA, pentru ca aurul nu se degradeaza cu trecerea timpului.

| StrongHeart a răspuns:

Da,este rau sa blestemi.
Daca o faci fara sa iti dai seama se mai iarta, se spune ca nu a stiut.Dar daca blestemi si esti constient ca e ceva rau ce nu ar trebui sa faci se poate intoarce impotriva ta blestemul.
Acum depinde si ce sau pe cine blestemi si in ce context.Sunt mai multe tipuri de blestem dintre care unele sunt foarte greu de dezlegat,de exemplu parintii ce isi blesteama copiii sau blestemul de preot.
Nu e ca si cum spui "la naiba de telefon, sau la naiba cu scoala asta" si te duci la dreacu, dar daca doresti cu patima raul cuiva si spui in sinea ta ca iti doresti sa pateasca x ceva, dorintele se manifesta si de multe ori se intorc tot impotriva ta, deci mai bine iti vezi de treaba ta.

| doctorandus a răspuns (pentru StrongHeart):

Twentyoneway habar n-are ca biserica lui nu are originalele Noului Testament si a tradus dupa Nestle-Aland.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde în ce scop și din ce cauză blestemi.
Dacă cineva, să zicem, ți-a făcut o nedreptate iar tu blestemi acea persoană să o ajungă sau să i se întâmple ceva anume, e mult probabil să o ajungă căci ea a greșit în mod principal față de tine și într-un fel ești îndreptățit să blestemi.
Dacă blestemi aiurea, din invidie, răutate, gelozie, atunci acele blesteme mai mult ca sigur se vor întoarce asupra ta și te vei alege și cu un păcat în plus.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu din câte știu, scrie în Evanghelie să binecuvântăm nu să blestemăm, și mai scrie să nu răspundem la rău tot cu rău. Ai găsit tu excepții menționate?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ca nu stiam chestiiile astea mici, tu vorbesti serios sau glumesti? Chiar accepta biserica asemenea poveste despre hristos? rolling on the floor
Probabil de asta e vorba peepal tree. Pomul sacru al indienilor. https://en.wikipedia.org/wiki/Ficus_religiosa
https://en.wikipedia.org/wiki/Bodhi_Tree
https://en.wikipedia.org/wiki/Bodhi foarte frumos din partea lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Smochinul reprezintă Israelul. Domnul Isus a luat Harul de la Israel pentru că acesta nu L-a primit și L-a dat neamurilor.
Domnul a blestemat smochinul pentru a da o pildă ca oamenii să înțeleagă mai ușor.

| sanboss a răspuns:

Oare ce substanta a folosit la mormantul lui Lazar dupa 4 zile?
La indracitul din Gadara ce eu fi dat sa bea?
Orbul Bartimeu? etc etc etc...si alte zeci de minuni si morti inviati...

Chiar crezi ca puterea Dl Isus are la baza vreun lucru omenesc? daca DA imi pare rau sa iti spun ca gresesti.

Acolo a vrut sa arate ce se intampla si cu omul care nu aduce rod, se usuca, va fi taiat aruncat in foc intr-un final.
Te rog sa citesti psalmul 1 si vei intelege ce fel de pomi trebuie sa fim noi, si totodata vei intelege ca pomul care nu aduce roada va fi taiat si aruncat in foc

matei 7:19 Orice pom care nu face roade bune este tăiat şi aruncat în foc.

| mentholinks explică (pentru sanboss):

Pai avea scuipatul magic, cu ala deschidea ochii orbilor.

| sanboss a răspuns (pentru mentholinks):

De unde ai dedus tu ca a folosit substante, ca scuipatul e magic etc?

Dumnzeu lucreaza cand si cum vrea. Cine esti tu sa judeci pe Dumnzeu...

Ai mai sus detalii de ce a facut aceasta lucrare cu smochinul, pana nu imi dau seama ca ai inteles nu trec la alt subiect cu tine ( vindecarea orbului din Betsaida ) de ce a lucrat cu scuipat amestecat cu namol... iti explic dar dupa ce imi spui ca ai inteles intamplarea cu smochinul, ca nu are rost sa amestecam subiectele

| mentholinks explică (pentru sanboss):

Pfff, credeam ca cunosti Biblia. Scrie in Evanghelie ca a scuipat pe tarana si a facut nu stiu ce si l-a uns pe ala la ochi.

| sanboss a răspuns (pentru mentholinks):

Ca a facut tina spune.a facut namol... deci discutam despre ce s-a intamplat acolo cu orbul sau cu smokinul?

ai inteles partea cu smochinul?

| mentholinks explică (pentru mentholinks):

Isus s-a enervat la smochin ca orice om normal ca ii era foame. Asta reise din relatarea din evanghelie.

| doctorandus a răspuns (pentru sanboss):

Bartolomeu Anania, în introducerea la Biblia ortodoxă din 2001, zice că e minciună că BOR a păstrat Biblia-n original, Biblia din 2001 fiind tradusă după Nestle-Aland (Noul Testament). E un adevăr pe care mai-marii BOR îl proclamă cu surle și trâmbițe dar ortodocșii fanatici habar n-au de el. BOR n-a declarat niciodată că ar avea originalul Noului Testament, pentru că ei sunt clerici, nu bolnavi psihici. Dacă nu mă credeți, dați sursa cu declarația oficială a BOR că ei ar avea originalul Noului Testament. Despre bigoții care afirmă că există „originalul Noului Testament": cu cât mai inculți, cu atât mai vocali. Ăștia care vorbesc despre „originalul Bibliei" ca și cum ar exista în mod real nu sunt decât niște bizoni stupizi.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Păi hai să citim contextul, că așa-i corect :
Marcu 11/ 20 : Trecând dimineaţa prin acelaşi loc, au văzut smochinul uscat din rădăcini. Iar Petru şi-a amintit şi I-a zis: „Învăţătorule, iată că s-a uscat smochinul pe care L-ai blestemat!" Isus le-a răspuns: „Aveţi credinţă în Dumnezeu! Adevărat vă spun, că oricine va zice muntelui acestuia: Ridică-te şi aruncă-te în mare! şi nu se va îndoi în inima lui, ci va crede că ceea ce spune se va face, se va face precum spune el. De aceea vă spun: Toate câte vă rugaţi şi le cereţi, să credeţi că le-aţi şi primit, şi aşa va fi. Iar când staţi să vă rugaţi, iertaţi orice aveţi împotriva cuiva, ca şi Tatăl vostru Cel din ceruri să vă ierte greşelile."
Esența Creștinismului este să te bazezi pe Dumnezeu și la bine, și la greu!

| readytofly a răspuns:

Salut, sa blestemi este ceva rau doar daca esti religios, sau in cazul acesta, crestin. Din punct de vedere empiric, nu are efect, din punct de vedere spiritual, poate avea in functie de vulnerabilitatea la astfel de actiuni de a blestema.

| AG777 a răspuns:

Pai nu, nu ai inteles, doar la fraieri e pacat