| Messerschmitt a întrebat:

A marsalui in jurul unui edificiu religios, pe coate si genunchi, pentru iertarea pacatelor, este o dovada de supunere fata de dumnezeu sau este doar masochism inconstient?

35 răspunsuri:
| milan9 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Şi ghici de cine e făcut studiul..., de savantul lu' peşte! laughing
În nici un caz de vreun creştin, sau credincios măcar...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Pentru cei care doresc să înţeleagă, preotul nu are nici o legătură cu acest obicei liber asumat.
Dar el nici nu poate interzice cu forţa un gest de SMERENIE...

Ttot la fel poate, cum nici Dumnezeu nu i-a interzis sfântului Ioan Botezătorul a se îmbrăca în haină aspră din păr de cămilă (pe căldurile insuportabile din acel areal geografic), a se hrăni cu lăcuste şi rădăcini, deşi nimeni din semenii săi de atunci nu mai făcea acest lucru…

Urmarea a fost, că despre el Mântuitorul a afirmat că este "cel mai mare om născut din femeie"...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Smerenie prost inteleasa si credinta dusa la extrem. unii se aruncau singuri in arena in fata leilor. unii au ajuns sfinti mucenici.fiindca erau aruncati.altii doar sinucigasi. Dumnezeu va hotara.

| relian a răspuns (pentru milan9):

Scuza-ma ca intervin.Ai spus ca Ioan Botezatorul se imbraca cum? Dar tu gindesti sau oare nu te intrebi de ce se imbraca asa pe acea caldura mare de care tu spui? Ia mai studiaza nitel, puneti si capul tau sa gindeasdca.Ioan ala de are spui sta toata ziua afara in soare da? Altii cascau ce aveau la el o ora doua si plecau acqasa la umbra da? Insa el sta in soare toata ziua.Si tu crezi ca daca el sta dezbracat iar fi fost bine? Te asigur ca daca n-ar fi avut acea haina cum tu spui ar fi murit in citeva zile.Asta tine de stiinta de explicarea anumitor fenomene etc.Acea haina de care tu spui il proteja.Cum? Te las sa gindesti si tu. Daca gasesti raspunsul cautam si daca nul gasesti cautama si iti explic.Bafta

| CapitanuSemafor a răspuns:

E o dovada ca te-ai tarat in jurul unei cladiri, ai arata cam...stupid si ti-ai facut niste rani. Mai mult decat atat nu e de explicat.