PsihoSex
| PsihoSex a întrebat:

A spus:

"Fără Dumnezeu omul rămâne un biet animal raţional
şi vorbitor, care vine de nicăieri şi merge spre nicăieri. "
Petre Ţuţea

Va place?

36 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Ca un ateu dihor declar că nu, nu îmi place.

NOname
| NOname a răspuns:

Ce să ne placă la un citat arogant şi discriminant?
(ca majoritatea citatelor lui Ţuţea)

| Kalla a răspuns (pentru NOname):

La cat au discriminat multi atei un citat crestin din cand in cand nu strica.Am auzit atei care spuneau sa murim, sa ne impuscam si mai ales ipocrizia ateismului "cine nu este ateu si nu crede in evolutie e prost si nebun". Apai daca orice credincios este nebun atunci voi sunteti ipocriti.

| ginoxxx a răspuns (pentru Kalla):

Aaa, eu nu am auzit nici un ateu ca sa zica "hai sa murim, hai sa ne impuscam" fiecare crede in ce vrea, eu cred in darwin si in istoria pamantului care e mai lunga de 6000 de ani cum se crede in religie. si chiar ca esti ipocrit daca nu crezi asta.

| NOname a răspuns (pentru Kalla):

Drăguţo, acuzi pe cineva de generalizare şi ipocrizie, generalizând şi dând dovadă de ipocrizie?
Tu ai auzit de atei care spuneau, iar eu de creştini care făceau (inchiziţie, cruciade...), ei, şi ce? Să-mi vii cu reproşuri când le merit!

| Kalla a răspuns (pentru NOname):

Cruciadele au fost facute cel mai mult de catre templieri. Daca te uiti putini la istoria templierilor ei nu se rugau la Dumnezeu ci la Baphomet, un demon.
In Statele Unite cand era inchizitia au fost judecate 152 de persoane.Din astea doar 19 au fost ucise dintre care 6 erau barbati si au fost judecati si preoti care s-a descoperit ca chiar faceau magie neagra si saceificau la diavol copii.
Tu compari crestinii de acum 400-1000 de ani cu ateii de azi.Nu esti corecta.Crestinii au fost arsi, ucisi si jupuiti de catre romani pentru ca nu vroiau sa devina pagani.Mii de crestini au fost ucisi din cauza ca paganii nu-i vroiau pentru ca religia crestinilor se baza pe faptul ca Dumnezeu era unul singur si bun iar religia nu ar trebui sa se bage in politica.Un crestin inainte sa fie ars a spus: Ce este a lui Dumnezeu la Dumnezeu, ce este a lui Xezar sa fie la Cezar.
Azi la fiecare 5 minute un crestin este ucis pentru ca este crestin.
Nu ma victimizez. Spun doar adevarul despre ceea ce se intampla.

| vangaelis a răspuns (pentru NOname):

E un punct de vedere bun, prietene.
Cat despre Kalla, nu te complica, n-are sens.

Fii atent la ce a mai zis Mr. Tutea:
"Pudoarea crestina e atat de pura, incat carnea eroticului crestin, capata pecetea spiritului, ceea ce pana la crestini n-a realizat nimeni.", happy

"Religia transforma poporul intr-o masa de oameni culti."
LOL, nu? happy

| NOname a răspuns (pentru Kalla):

Hai, Kalla, termină cu ipocrizia şi victimizarea, că abia am mâncat.

| NOname a răspuns (pentru vangaelis):

Da, Ţuţea era un mic geniu al penibilului şi absurdului.

| vangaelis a răspuns (pentru Kalla):

Consideri ca detii adevarul? Nu exista nici un punct de plecare, nici o premisa sa ajungi la concluzia unui adevar.
Este doar o opinie, bineinteles personala.
Statisticile de genu intr-o asa zisa tentativa de argumentare ma lasa rece.

Nu tin partea nimanui, in incercarea voastra de a avea cele mai mari "cohones".

| vangaelis a răspuns (pentru NOname):

prefer un Emil Cioran decat Tutea ca si ganditor.

| ginoxxx a răspuns (pentru Kalla):

Nu pot sa rad cat imi vine... laughing)) cum vine asta? "Azi la fiecare 5 minute un crestin este ucis pentru ca este crestin" si cu crestinizarea tuturor oamenilor, chiar si prin forta, cum ramane? si cu neimplicarea religiei in politica cum ramane, si cu razboaiele purtate in numele credintei cum ramane? nu e mai bine ateu? nu ma bat nici cu evreii, nici cu musulmanii, nici cu budistii sau orice alt specimen...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

A fi ateu e o alegerea, a nega evolutia care este dovedita e prostie, si din nefericire prostii sunt in Romania, dar nah ce sa-i faci, de vina e sistemul de invatamant care au scos din programa teoria evolutie, iar bietii oamenii cand deschid o poleimica pe tema T.E. nu stiu nici ce reprezinta aceasta teorie.
Dovada:http://www.tpu.ro/......iintifica/
http://www.tpu.ro/......a-2-de-ce/

| doctorandus a răspuns:

Vorbele de duh trebuie apreciate ca atare, chiar daca nu suntem de acord cu ele. Din perspectiva lui avea temei sa afirme asta, dar nu e si perspectiva mea. Eu cred ca Dumnezeu exista, dar nu e donator de sens al vietii.

| RAY a răspuns:

Daca ne uitam la suedia vs Romania eu nu vad ca acest citat sa aiba o valoare reala si doar una demna de un legionar care omora evrei, dar de astea nu se vb

| Mădă0611 a răspuns:

Tutea a fost furat, i s-a furat creierul, de asta purta caciula, sa nu se vada craniul gol.

| Hombre a răspuns (pentru Mădă0611):

Pardon, purta fes, la cat a fost de trantor nici macar o caciula nu si-a luat.

| sublime89 a răspuns:

De parca zeul lui nu tot de nicaieri vine si nu tot spre nicaieri se indreapta. Societatea romaneasca trebuie sa scape de venerarea asta adusa lui Petre Tutea. Trebuie sa ne gasim alte modele, nu niste fascisti religiosi.

| ErrorFound a răspuns:

N-am o parere prea buna despre Ţuţea si chestia asta e una dintre motive.

| suffarstar a răspuns:

De fapt, si ateii spun ca omul este un animal rational evoluat dintr-un mamifer
inrudit cu maimuta.
Eu unul nu prea is de acord cu chestia asta. Dar un om fara de Dumnezeu e un om gol, un pribeag.

| Moisie a răspuns:

Doia vorbe trei prostii, dar la ce sa te astepti de la un tutea?
Omul a fost si mai este un animal vorbitor, in functie de cat de religios este, daca e foarte religios e OAIE (din turma Domnului) Daca e ateu si a dobandit CONSTIINTA, atunci este un creator, adica un pui de Dumnezeu, dar calea care porneste de la ateism si apoi trece prin Stiinta, duce spre Dumnezeire!
Sarara oaie Petru Tutea, a venit din p... ma-si si s-a dus in p... ma-si.
Va place?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A aberat rău. Am așa un dispreț pentru creștinii care te provoacă necontenit, acid pe os și tot au ipocrizia de a-și apăra dogmele.
Eu cred că e chiar invers. Nu au scop în viața palpabilă și preferă să aștepte până la moarte, deci nu o prețuiesc. Un ateu/agnostic va face ce îi stă în putință să trăiască așa cum va dori, nefiind limitat. Nu avem nevoie de a aștepta până după moarte (nu credem în așa ceva) pentru împlinirea acelor idealuri.
Dacă Dumnezeul lor ar dispărea, s-ar simți lipsiți de motivație, asta pentru că sunt la cheremul zeității.
Noi nu. Facem ce vrem în funcție de posibilități, ne mai reprofilăm, nu ne e frică decât de lucruri reale și oameni reali (pe care îi vedem și/sau cu care avem contact) ce ne pot atinge.

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice crestin adevarat are un scop in viata iar viata lui are mai mult farmec daca il are pe Dumnezeu.E adevarat ca nu trebuie sa asteptam moartea ca apoi sa primim ceva rasplata, si asta pentru ca Dumnezeu ne promite aici pe pamant posibilitatea de atrai vesnic fara suferinta boala si moarte.Asta este un adevarat scop in viata.
Dar voi pentru ce traiti? Ai zis bine...in functie de posibilitati, adica la fel ca o frunza luata de vant intr-o parte si in alta voi alergati prin viata dar de fapt nu realizati nimic deoarece o data cu moartea nu mai aveti nimic.Ssi avand in vedere ca satana conduce in prezent aceasta lume(1 ioan5:19) avand in vedere ca v-ati indepartat de Dumnezeu fara sa stiti il slujiti pe cel rau.
Nu are importanta daca nu credeti in el, de fapt el se bucura ca ii faceti voia fara sa va dati seama
Daca un copil isi renega tatal, nu inseamna ca acesta din urma nu exista.La fel este si in cazul vostru.Credeti ca santeti mai smecheri ca ceilalti oameni dar de fapt umblati in in tuneric fara nici un ghid valabil in viata

| ginoxxx a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Dar tu pentru ce traiesti? pentru asta? https://www.facebook.com/photo.php?v=746176075396748
pai daca ar fi dupa religie o banala apendicita s-ar trata cu aghiasma si rugaciune si mai tarziu cu vesnica pomenire.
prostia naste monstii. un om prost e usor de dus de nas.

| William a răspuns (pentru anonim_4396):

''Am așa un dispreț pentru creștinii care te provoacă necontenit, acid pe os și tot au ipocrizia de a-și apăra dogmele'' eu simt la fel despre atei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Scopul vostru principal este acela de a face totul pentru Dumnezeu, de a ajunge în rai, vă simțiți recunoscători pentru că fără el nu ați fi existat. Celălalte sunt doar secundare în vederea satisfacerii primului. De exemplu: vreau să ajung cântăreț pentru că asta îi place lui Dumnezeu, glasul frumos cu care v-a lăsat. Aș comenta despre restricții „instrumente nu știu de care/mesaje nu știu de care „morale". Credeți că o faceți pentru voi, dar doar simplul fapt că vă e teamă de restricțiile impuse de Dumnezeu, că viața lui e dedicată a ceea ce am spus la început, nu sunteți liberi deloc.
Te rog să nu amintești de legi și de fapte ce afectează un om, aici vorbim de ceva realist.
Bun. Și dacă trăiești mult și prost, la ce mai trăiești? Îți extinzi șansele de a face ceva bun, am înțeles, asta până când te îmbolnăvești și nu mai ai ce să faci. Nu știi cum este în rai decât din niște descrieri ale unor oameni care-s morți, deci nu ar avea cum să-și susțină punctul de vedere. Sau poate nu au existat vreodată. Nu pune la socoteală coma, atunci creierul poate vedea tot felul de imagini, creierul nu mai funcționează normal, anumite centre ce țin de raționament se dezactivează și influența mediului e alta.
Te-aș ruga să înțelegi diversitatea, să îți deschizi mintea. Nu toți trebuie să fim la fel, iar asta nu e ceva greșit.
Scopul nostru? Nu mă etichetez. O să-ți spun despre al meu.
Nu-l știu. Sunt în formare. Vreau să ajung să scriu cât mai bine, să am rezultate cât mai bune pentru a mă putea din țară curând, unde traiul este mai bun. Vreau să învăț fluent engleza și franceza. Vreau să aflu cât mai multe despre ceea ce mă interesează. Vreau să cunosc lumea și cât mai multe despre sociologie. Să cunosc lume. Să găsesc persoane care să-mi semene cu care să nu mă plictisesc vreodată. Aș avea cea mai fericită viață, iar munca pentru întreținerea mea ar fi o plăcere în cea mai mare parte a timpului.
Asta fără vreo teamă că nu respect modelul vostru și că lui Dumnezeu nu îi place.
Nu realizăm nimic? Ahaha. No. Bill Gates e ateu, oricine o știe. Cei mai mulți oameni de știință sunt, cei care au decis să nu mai folosim rugăciunea pentru vindecare, ci substanțe din natură/chimice, rezultatele unor cercetări menite să descopere lumea, lăsând în urmă simpla explicație „așa a vrut Dumnezeu".
Tatăl meu există, asta se poate dovedi prin faptul că sunt rezultatul unui spermatozoid fecundat, de asemenea prin teste de ADN, apoi de paternitate. Asta fiindcă mama are dovada că s-a întâmplat ceva. Aia-s eu.
Dumnezeu e transcedent. Imposibil de înțeles la nivel uman și preferați să credeți în el după ceva ce nu puteți dovedi.
Minunat, m-am umplut de draci, de ce am intrat pe TPU azi?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru William):

Noi vă lăsăm în pace.
Nu noi stârnim cruciade, războaie discriminatorii, nu noi mani***m masele împiedicând evoluția, nu noi punem accent pe puritate când suntem de fapt niște ipocriți care nu-și cunosc/respectă legea, dar repet, avem ipocrizia de a ne apăra dogmele!

| William a răspuns (pentru anonim_4396):

Din cate mi se pare mie ateii nu rateaza nicio ocazie sa se certe cu un credincios asa ca nu vad cum ne lasati in pace. Calugarii de ce manastire au starnit razboaie si cruciade? Si cum impiedica evolutia credinta in Dumnezeu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru William):

Hai că îți fac o paralelă:
O persoană cu o pentagramă în formă de stea întoarsă trece pe stradă.
Ce spune creștinul: „Uau, cum îndrăznește să ia în râs cele sfinte? Nu îi e frică de bunul Dumnezeu? O să ardă în iad! Sper să se îndrepte!"
Ce spune ateul: „Fiecare face și crede în ceea ce vrea, poate vrea să epateze și atât, poate îi place forma. Cât timp nu te afectează, nu trebuie să-ți pese."
Călugării de la Tanacu au tratat ca la carte femeia aceea schizofrenică (nicidecum periculos pentru societate) și nicidecum nu se dorește privarea de informație actualizată în privința vinderii „remediilor sfinte" fraierilor care donează bisericii și speră la iluzii.
Fără intenția de a face reclamă cuiva, dar e cel mai la îndemână pentru amândoi:
http://www.tpu.ro/......-oferit-o/
http://www.tpu.ro/......ttp-youtu/
http://www.tpu.ro/......tibile-cu/
http://www.tpu.ro/......elevi-cum/
http://www.tpu.ro/......aniei-are/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca Tutea ar avea dreptate, atunci pamantul ar arata ca un infern. Ateii ar actiona pe baza instinctelor, ar genera necontenit razboaie, genocide, crime impotriva umanitatii, etc. In realitatea acests e apanajul religiilor, pentru ca in numele religiilor au murit mai multi oameni decat in numele a orice altceva...

Ca fapt divers si oamenii care au un dumnezeu, vin tot de nicaieri si tot catre nicaieri se indreapta, singura diferenta ar fi ca ei nu sunt macinati de nici o intrebare existentiala, zeul lor fiind cauza care se afla in spatele tuturor lucrurilor. Motiv pentru care religia e ideala pentru cretini.

Propaganda religioasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte adevarat.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Eu cred ca Petre Ţuţea (ca mai toti asa zisii filosofi) era o hahalera care nu muncea si care avea timp sa despice firu-n 4 iar apoi sa debideze tampenii.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Mie-mi place happy. Si nu ma refer doar la Dumnezeul meu ci la credinta in ceva superior mie care poate exista,poate nu (probabil nu voi sti niciodata). Altfel as fi o fantasma,as cutreiera Pamantul fara vreun scop,as fi poate ceva mai asemanator unui robothappy. Nu mi-ar placea sa traiesc doar in functie de ceea ce stiu fara macar sa visez la mai mult, sa sper si sa cred ca e posibil. Mie una imi face viata mai frumoasa, poate chiar mai usoara. Asa am ales eu sa traiesc, nu judec parerile si alegerile altuia ci doar imi imaginez cum ar fi sa fiu ca si el ( un ateu, de exemplu) si de cele mai multe ori nu cred ca mi-ar placea. Totu-i posibil dar eu am ales sa nu incerc si alte cai happy

| IustinDiac a răspuns:

Tutea este de parere ca singurul lucru care il diferentiaza pe om de animale este Dumnezeu, care i-a oferit o provenienta si un scop. A uitat sa specifice daca animalele sunt creatia diavolului, daca vin de nicaieri si merg nicaieri si daca animalele au un dumnezeu. Putem deduce ca el neaga ca animalele sunt creatia lui dumnezeu. Avand in vedere ca dumnezeu este o persoana ipotetica/fictiva si ca Tutea atribuie acestuia elemente de autoritate rezulta ca Tutea este un schizofrenic care comunica cu entitati care nu exista si ar putea fi internat daca ar fi in viata.

| vangaelis a răspuns (pentru IustinDiac):

Si asta-i e un punct de vedere bun de luat in seama

| ginoxxx a răspuns:

Intr-un fel el are dreptate. esti doar un animal rational daca nu crezi in ceva si nu te focusezi catre ceva anume. nu zic in credinta. poate fii orice, dar trebuie sa ai un tel in viata ca altfel vii de nicaieri si mergi catre nicaieri. parerea mea.