| oprescudorin11 a întrebat:

A tinde spre dumnezeire sau a fi Dumnezeu? In ce categorie v-ati incadra conform faptelor sau convingerilor?
Sau sugerati-mi alte categorii, va rog.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fi cu Dumnezeu. Oricine cheama numele mantuitorului, are dreptul de a striga AVA, care insamna TATA.Traind ingereste in trup e logic, ca tinzi spre indumnezeire, dar nu cred ca putem merge ca lucifer, pana la a ne crede noi insine, mai presus decat cel preainalt ori la fel ca Dumnezeu.cred ca viata noastra vesnica, tine de legatura noastra cu viata, cu sursa, iar Dumnezeu fiind vesnic, si sursa noastra este vesnica.Curios tare as fi sa stiu daca de la caderea lui lucifer, a mai cazut vreun inger, ori daca ingerii din ceruri mai pot cadea si acuma.fiindca banuiesc ca, in cer timpul nu curge. poate e doar prezent daca pentru Dumnezeu, o mie de ani, e ca ziua de ieri care a trecut.

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Inseamna ca ateii sunt mai rai decat Lucifer.De vreme ce nici macar ingeri nu au fost! Nici sanse sa mai fie? Sau cine stie! Ma gandeam induiosat la sufletul lor ratacit!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Este pilda cu fiul ascultator si cel neascultator.un crestin care zice ca face dar nu face ceia ce trebuie, e un cazut, pe cand un ateu neascultator dar faptuityor a vointei lui Dumnezeu este castigator al cununii vesnice.

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Eu altfel inteleg.Sau alta nuanta.Fiul ascultator face tot ce i se cere dar ii lipseste 'IUBIREA". Iubirea aproapelui este de asemenea inclusa in Decalog.De fapt se iubeste doar pe el, eludand pe Dumnezeu.Cand trebuia sa-si iubeasca si dusmanii! Faptul ca din viclenie se preface ca respecta poruncile, nu-i ajuta cu nimic.Toate poruncile se leaga intre ele. Daca una singura nu o respecti, nici nu mai conteaza restul, nu se gandeste in religia asta pe statistica sau procente. Aici este DA sau Nu.
Al doilea, n-as zice ca ateu. Pur si simplu face initial aceeasi greseala, nu-si cinsteste parintele (de fapt pe Dumnezeu). Dar atentie! big grinupa suferinta, realizeaza, se pocaieste si devine un crestin autentic.
Sunt multe de explicat aici, eu am facut referire doar la ceea ce ai zis tu. Adica fiul 'ascultator, si-a dat arama pe fata! El este ateul, care din motve nemernice isi da in final 'arama pe fata'.El voia sa mosteneasca tot! S-a bucurat ca fratele a plecat si nu mai avea cu cine imparti dragostea parinteasca. Numai ca Dumnezeu ne iubeste pe toti deopotriva, daca ne pocaim, nu mai repetam greselile etc.
Probabil ca si al doilea fiu, daca povestea se lungea, ajungea si el sa se pocaiasca, devenea si el un crestin desavarsit.
Nu-ti face probleme, nici multi preoti nu au inteles aceasta Pilda a lui I. Christos. E una dintre cele mai complexe.Si care-mi palce cel mai mult!

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Totusi trebuie sa recunosc faptul ca Pilda pe care ai citat-o explica mult mai nuantat la intrebare.

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Si ca sa ma explic si mai clar: imi face impresia ca este mai abominabil sa incerci sa-l fentezi pe Dumnezeu(imposibil) respectand doar ce-ti place(fariseul), decat ateul care se crede el insusi dumnezeu.Sau e acelasi lucru, se mai poate discuta pe tema.
Iar la Credinta Adevarata, desavarsita se tinde (se ajunge) NUMAI prin suferinta ( a spus-o Ioan Scararul).

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Pai sant doua pilde, am impresia ca se cam confunda.E pilda fiului risipitor, si pilda celor doi fii ai vierului, trimisi sa lucreze via.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Pe mine ma uimeste altaceva; Si anume ca o,ul este mai presus de ingeri,nu stiu unde am intalnit chestia dar explicatia era ceva de genul; ingerii nu au nevoie sa creada in Dumnezeu fiindca ei vad pururea fata tatalui ceresc, ori omul, e mult mai fericit, fiindca nu a vazut, dar a crezut.

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Eu m-am referit la Fiul Risipitor, e mai cunoscuta, mie, cel putin, se spune la Lithurghie o data pe an. Cealalta nu mi-o amintesc acum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Un vier ii spune fiului ascultator, sa mearga sa sape via.acesta spune ca se duce, dar uita, ori nu se duce.atunci vierul ii spune celuilalt fiu, sa mearga.acesta refuza categoric, dar mai apoi, se razgandeste si merge si sapa via.CARE din cei doi a facut voia tatalui?

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

In mod sigur sunt comentarii in Patristica, unde Sfintii parinti au facut diverse speculatii. Dar eu cred ca oamenii au crezut in Dumnezeu vreme inainte in mod firesc.Dezavantajul oamenilor in cer priveste Credinta rezida si din faptul ca au corp si simturi (umane ) care pot indemna la neascultare(ca sa nu zicem necredinta).Dar si oamenii pot vedea fata tatalui ceresc, au spus iarasi sfintii (oamenii sanctificati), daca respecta 'cu sfintenie' poruncile. Ultima concluzie pe care ai zis-o este chiar interesanta.

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

N-am reflectat inca. Daca imi mai acorzi timp sau imi spui.

21 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

In niciuna. Dumnezeu e doar Unul, oricine iti va spune ca tinde spre a fi Dumnezeu ar trebui sa se caute la capwinking Toti pacatuim, mai mult sau mai putin, mai grav sau mai putin grav, dar toti o facem. Iar El e fara de pacat!

Ca oameni nu putem sa fim nici Dumnezeu nici sa ne dumnezeim (mie imi pare a fi acelasi lucru), putem doar sa incercam sa fim buni. Si cred ca El ar fi multumit happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Oana92):

Cred ca exagerezi cu smierenia. Daca zici ca te pricepi la psihologie, ocupa-te si de cativa din userii ce activeaza pe 'Religie'. Desigur, cum ai spus, 'cu duhul blandetii'. Ceva practica voluntara nu-ti strica!

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsul tau imi pare deplasat. In primul rand nu cred ca exagerez cu nimic, daca tu ai impresia ca tinzi spre dumnezeire e problema ta; ai vrut parerea noastra si eu ti-am oferit punctul meu de vedere. Daca nu iti convine il pot stergewinking

Nu sunt psihologul acestui site si nici daca as fi nu ar fi treaba mea sa ma ocup de useri ce nu mi-au cerut parereawinking.

Repet, raspunsul e deplasat. Se pare ca cine nu e de aceiasi parere cu tine nu e ok.

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

In general am foarte multe pareri diferite fata de multi. Nu ma intereseaza sa-mi impun parerile.Am glumit, legat de asa zis tratamentul unor useri.Chiar sa vrei n-ai reusi.
Punctul tau de vedere mi-a placut, chiar si formularea, din pacate TPU nu mi-a permis sa acord mai mult de o funda, desi an facut repetate cereri in acest sens, asa ca mi-a ramas doar o evaluare.Care conteaza si asta.In plus, mi-am inchipuit ca, la fel ca si mine, fiind smerita, nu aduni averi pe pamant.
Ma simt onorat sa-mi raspunzi de fiecare data, esti unul din userii care chiar pot ajuta.

| oprescudorin11 explică (pentru Oana92):

De asemenea, mi-ai atras atentia ca formularea intrebarii nu coincidea cu intentia mea. Deci mi-ai fost de real ajutor corectandu-ma cu delicatete.Alta data poate voi fi mai atent.
Am mai gresit si in alte situatii, userii respectivi m-au ignorat, ceea ce nu e rau.Cu justificarea asta voiam sa-ti dovedeasc doar ca, desi tin la parerile mele, respect si parerile contrare.

| oprescudorin11 explică:

(Numai pentru oameni sinceri, macar cu ei insisi).Pot accepta si discutii generale, impersonale, presupun ca nu voi primi nici un raspuns.

| Ben00 a răspuns:

Prima.
Alte categorii ar fi : a tinde spre o burta plina, a tinde spre timpul umplut cu divertisment maruta, sau spre natura cu bere si gratare sfarainde...

| oprescudorin11 explică (pentru Ben00):

Vorbesti serios?

| Ben00 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu am spus spre ce trebuie sa tindem. Mai mult constat ce se regaseste "in natura"

| oprescudorin11 explică (pentru Ben00):

Corect. Ar fi a treia categorie, care chiar exista. Celelalte raman imaginare pentru majoritatea.