| Steregoi a întrebat:

Acum Dumnezeu se odihneste de ceea ce a creat? Inseamna asta ca nu mai trebuie sa muncim nici noi? Dumnezeu i-a dat lui Adam sa lucreze in gradina Eden in timp ce Dumnezeu se odihnea? Pai cum vine asta? Adam era sclav in timp ce Dumnezeu statea? Cristos n-a stat degeaba in timpul sabatului si vindeca oameni si deci Cristos n-a mai tinut sabatul. Cum se poate odihni omul mereu la fel ca Dumnezeu si in ce sens poate intra un om in odihna lui Dumnezeu? De ce le-a dat Dumnezeu evreilor sa respecte o zi de sabat pana la Cristos?

4 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Dumnezeu face ce vrea. Noi cam trebuie sa muncim in continuare.

| Steregoi explică (pentru PainTech):

Nefacand pacate intram in odihna lui Dumnezeu adica ne odihnim si noi chiar daca trebuie sa muncim si daca muncim sa muncim cu moderatie si nu pentru a strange cu lacomie bogatii mari sau pentru a trai ca in rai pentru ca acest sistem nu e un rai ci doar sistemul ce va urma va fi rai.

Evreilor li s-a spus sa tina sabatul pentru a dedica o zi lui Dumnezeu si pentru ca Hristos inca nu se jertfise. Dupa ce Hristos s-a jertfit putem fi curatiti de pacate si astfel sa intram in odihna lui Dumnezeu in permanenta si nu doar intr-o zi de sabat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma tu iar ai fumat. Nu numai ca le scoti de nu stie nimeni de unde dar nu ai auzit de pus fiecare intrebare separat?
1. Se odihneste
2. Ba din contra acum noi trebuie sa muncim
3. De unde ai scos pe-asta cu lucrat in gradina?
4. Ce sa vina? Un mar in cap?
5. Daca asta inseamna pentru tine sclavie lasa-te de job
6. Nu-l cunosc pe Cristos, stiu doar despre Hristos
7. Pe lumea cealalta te poti odihni
8. la fel ca la 6.

| Steregoi explică (pentru anonim_4396):

Facerea 2:15:"Şi a luat Domnul Dumnezeu pe omul pe care-l făcuse şi l-a pus în grădina cea din Eden, ca s-o LUCREZE şi s-o păzească."

Adam lucra nestiind de sambete si de duminici.