| anonim_4396 a întrebat:

Adam si Eva au fost creati de Dumnezeu in Eden, prima data nu? Adica in Rai. Si ei au muscat din mar si au fost izgoniti pe Pamant.
Dar intrebarea mea e. Pamantul cand a fost creat? Adica Dumnezeu a creat Pamantul inainte de Adam si de Eva? Adica in timpul in care Adam si Eva erau un Rai, Pamantul era facut? Daca da, pentru ce era facut daca ei traiau in Rai.
Poate nu ma exprim eu bine, dar sper sa intelegeti happy

46 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Adam si Eva erau in gradina Eden care se afla pe pamant, nu in cer.Geneza2:8,9 spune clar ca pomii cresteau din pamant.

| FemeiaPisică a răspuns:

Biblia spune că Eden a fost primul loc în care au trăit prima dată Adam și Eva, nu specifică dacă i-a creat chiar acolo. Iar, în legătură cu mușcatul din măr, în Biblie i se spune ''fructul interzis'' nu scrie nicăieri că a fost un măr, există posibilitatea ca ''fructul interzis'' si fost o smochină deoarece foloseau frunze de smochin ca și ''haină''.
După cum știm Dumnezeu a creat lumea în 6 zile, excepție ziua a 7-a în care Dumnezeu s-a odihnit. În prima zi scrie că cerul și pământul au fost despărțite, iar în ziua a 6-a a fost creat și Adam după ce au apărut animalele. Deci, pământul exista deja.

| Mădă0611 a răspuns:

Raiul era pe Pamant, si nu ca dumnezeu s-a suparat, si-a luat satra si a plecat, ci doar a deschis butelia cu oxigen, iar asta oxideaza tot, asa ca celulele au inceput sa moara, aparand foamea, boala, batranetea, dar odata cu foamea, a aparut rautatea. Martorii lui Iehova viseaza la 1000 de ani de rai pe Pamant, adica la starea dinaintea caderii in pacat. Fara moarte, nici flori n-ar exista, nici fructe sau legume, nici vreun ciripit de pasarica, fluturi, dar e grele cu logica, ce sa-i faci?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mădă0611):

Da ce legatura are asta cu ce intrebai eu, in afara ca zisasi ca Raiul era pe pamant.

| Mădă0611 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Explicam de ce nu mai e raiul pe Pamant.

| VelaJohnny a răspuns:

Pe pamant era Gradina Edenului, mentioneaza in relatarea din Geneza si niste rauri care sunt si in prezent tot acolo. Doamne, de ce nu citesti relatarea din Geneza? Mai bine te chinui sa lasi intrebarea si sa astepti raspunsul decat sa cauti o Biblie online. Geneza 1:1 spune ca la inceput a fost creat cerul si pamantul. Apoi incepe cu „zilele" de pregatire a pamantului pentru a fi locuit, in prima zi creaza soarele si face pamantul sa se invarta in jurul axei solare si a propriei axe pentru a face ziua si noaptea. in a 6-a „zi" este creat omul. Geneza 1:26 „Şi Dumnezeu a mai zis: „Să facem om după chipul şi asemănarea noastră; ei să stăpânească peste peştii mării, peste creaturile zburătoare ale cerurilor, peste animalele domestice, peste tot pământul şi peste toate celelalte creaturi care se mişcă pe pământ".
De ce zic „zi" si nu zi la acele „zile" e pentru ca e imposibil ca acele zile sa se refere la zile literare, a cate 24 de ore fiecare. Sfarsitul relatarii spune „Aceasta este istoria cerurilor şi a pământului, când au fost create, în ZIUA în care Domnul Dumnezeu a făcut pământul şi cerul."
Deci se refera la perioade de timp, in Biblie termenul de zi e folosit ca sa exprime perioade, de exemplu o zi uneori e un an, sau alteori 1000 de ani. Reiese clar, perioade de timp, imposibil ca dupa 7 zile literare sa se spuna apoi ca a trecut o zi.

| DoarBogdan a răspuns (pentru VelaJohnny):

Wow. interesant raspuns.

| 6684464 a răspuns:

Frate... asta scrie pe primele 2 pagini in Biblie. straight face

| DoarBogdan a răspuns (pentru 6684464):

Pai nu stiu -_-. pentru mine e de ajuns sa cred.

| 6684464 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Dar totusi, prima pagina straight face zau asa laughing, nu conteaza, crede!

| DonaldTrump a răspuns:

Inainte a facut pamantul, la urma a facut omul. Ce ma intriga pe mine e ca el a creat lumina inainte de a face sursele de lumina (stelele/Soarele(si ala o stea da ma rog) )

| DoarBogdan a răspuns (pentru DonaldTrump):

Inteleg

| VelaJohnny a răspuns (pentru DonaldTrump):

ÎNCEPUTUL
Sunt create cerurile materiale şi pământul (Geneza 1:1).

Pământul fără formă şi în întuneric
ÎNTUNERIC

Pământul este fără formă, pustiu şi învăluit în întuneric (Geneza 1:2).

Ziua 1: lumină; zi şi noapte
ZIUA ÎNTÂI

O lumină difuză pătrunde în atmosfera pământului. Dacă pe pământ ar fi existat un observator, acesta nu ar fi putut percepe sursele de lumină. Totuşi, diferenţa dintre noapte şi zi devine vizibilă (Geneza 1:3-5).

Ziua 2: întinderea
ZIUA A DOUA

Pământul este acoperit de ape şi de o masă densă de vapori. Aceste două elemente au fost separate, apărând un spaţiu între ape şi masa de vapori. Biblia numeşte acest spaţiu „o întindere între ape" şi „Cer" (Geneza 1:6-8).

Ziua 3: uscat şi vegetaţie
ZIUA A TREIA

Apele se retrag şi apare uscatul. Atmosfera se limpezeşte, permiţând astfel unei cantităţi mai mari de lumină solară să ajungă pe suprafaţa pământului. Apare vegetaţia, speciile înmulţindu-se în a treia şi în următoarele zile de creare (Geneza 1:9-13).

Ziua 4: luminători cereşti
ZIUA A PATRA

Soarele şi Luna devin vizibile de pe suprafaţa pământului (Geneza 1:14-19).

Ziua 5: peşti şi păsări
ZIUA A CINCEA

Dumnezeu creează animalele marine şi creaturile zburătoare în număr mare, pe care le înzestrează cu capacitatea de a se înmulţi după specia lor (Geneza 1:20-23).

Ziua 6: animale terestre şi oameni
ZIUA A ŞASEA

Sunt create animalele terestre, mici şi mari deopotrivă. A şasea zi culminează cu capodopera creaţiei fizice a lui Dumnezeu: primul cuplu uman (Geneza 1:24-31).

Pentru ca apa de suprafaţă să rămână în stare lichidă, o planetă trebuie să se afle la o anumită distanţă de soare. „Pe Marte este prea frig, pe Venus este prea cald, dar pe Pământ este ideal", explică planetologul Andrew Ingersoll. În mod asemănător, pentru ca vegetaţia să se dezvolte trebuie să existe suficientă lumină. De remarcat că relatarea biblică arată că într-o primă perioadă de creaţie, Dumnezeu a făcut ca lumina soarelui să pătrundă printre norii negri de vapori de apă care învăluiau oceanul, ‘ca un scutec’ în care este înfăşat un copil.

Asta e din punct de vedere stintiific, daca pamantul era tot acoperit de ape, dupa ce Dumnezeu crease soarele, inseamna clar ca lumina si caldura nu patrundea prea bine din atmosfera pe pamant. În prima zi, Dumnezeu a făcut să înceapă să apară lumină pe suprafaţa pământului. Acest proces s-a încheiat mai târziu, când soarele şi luna au putut fi vizibile de pe pământ.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

La început Dumnezeu a creat tot ceea ce vedem, simţim, vedem, auzim sau încă este necunoscut nouă. Apoi L-a creat pe Adam, şi fiindcă era singur a creat-o pe Eva să-i fie alături la bine şi la greu. Dacă Raiul era chiar Pământul? Depinde de fiecare cum percepe şi cum vede aceste lucruri. Ceea ce este şi, probabil va fi greu de înţeles pentru om - părerea mea - nu vrem, sau nu putem să percepem şi să înţelegem ce înseamnă cu adevărat creerea şi creaţia, să nu mai pomenesc de ceea ce pleacă de la ele.

| Morrígu a răspuns:

Biblia e plină de contradicții. Doar asta ai găsit?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Morrígu):

Nu laughing. Dar nu prea vreau sa mai pun astfel de intrebari happy.
Ma simt ca si cum m-as indeparta de credinta si sper sa nu o fac.

| Morrígu a răspuns (pentru DoarBogdan):

Simți că te îndepărtezi de credință? Ce te reține?

| ?Panda? a răspuns (pentru DoarBogdan):

Multe din asa-numitele contradictii sunt de fapt lucruri ce trebuie analizate mai atent. De exemplu?

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Pai Dumnezeu a creat omul ultimul, cînd omul a fost creat deja exista tot pe pamint.Raiul era pe pamint și ei trăiau ca și noi pe pamint pina cînd au mușcat din fruct și atunci Dumnezeu ia pedepsit și i-a pus la muncă.De atunci omul trăiește pe pamint doar o anumită perioada și este nevoit să muncească. Deci da pământul era creat deja cînd Adam și Eva au apărut pe pamint.

| DoarBogdan a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Aha, deci Raiul era pe Pamant inainte.

| FrumusicaSufletista a răspuns (pentru DoarBogdan):

Da cam așa ceva, asta e ceea ce am aflat eu

| DoarBogdan a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Mersihappy
Inca ceva. Ce crezi ca inseamna: Fericiti cei saraci cu duhul, pentru ca ei vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu?
Eu unul cred ca face referire la faptul ca trebuie sa crezi si sa nu cercetezi.

| 6684464 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pai. parca mi-a spus cineva ca scrie undeva in Biblie ca in fata Domnului cunoasterea este nebunie sau ceva de genul. Va rog, daca stie cineva ca nu e asa sau ca e altfel sa ma corecteze.

| ?Panda? a răspuns (pentru DoarBogdan):

"Fericiti cei saraci cu duhul", nu inseamna fericiti cei nebuni sau nestiutori, cum este expresia aceea ca cineva e sarac cu duhul, si Nu se refera nici la a crede si a nu cerceta. Iisus fericeste pe cei ce cauta sa se imbogateasca in lucruri duhovnicesti, ale duhului, si mai ales pe cei ce sunt SMERITI cu duhul.

| DoarBogdan a răspuns (pentru ?Panda?):

Mersi pentru raspuns. Si nu ma refeream la cei nestiutori. Adica trebuie sa stii ceva ca sa crezi in Dumnezeu. Faceam referire la faptul sa nu te indoiesti de El si sa nu cauti tu un raspuns mai bun la explicatiile Lui.

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Înseamnă ca cei ce nu știu de Dumnezeu, copii mici sau persoanele ce nu au auzit de Dumnezeu vor intră direct în rai căci ei nu știau ca păcătuiesc, dar noi care știm de existența Lui trebuie să nu păcătuim în conținu și să ne rugam la el adică să fim conștienți și să ne asumam responsabilitatea pentru faptele noastre.Nu știu dacă m-am exprimat corect.Ai înțeles ceva?

| DoarBogdan a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Doar stii ca inteleg ce vrei sa spui happy.
Eu unul ma rog. Dar nu stiu daca fac intotdeauna ce e bine. Nu stiu daca sunt corect cu fiecare persoana in parte. Eu poate incercand sa fac bine fac un rau altcuiva. Daca incerc sa constietizez situatia, asta ma duce la alta si la alta si la alta...
Ca si acumhappy. Poate nu ar trebui sa mai postez astfel de intrebari.

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Pai dacă ai intrebari pe acest subiect mă poți întreba.Eu am studiat acest capitol căci de mică m-am confruntat cu persoane de diferite religii, fiecare îmi spunea versiunea sa, deci studiind am aflat multe lucruri și pot explică și altor persoane.Și nu trebuie să te gindesti ca ești o persoană îngrozitoare căci faci păcate pentru ca fiecare om e normal să facă păcate, doar ca depinde în ce măsură.

| DoarBogdan a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Nu am omorat pe nimeni, sa stii happy

| FrumusicaSufletista a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pai nici nu am spus asta:d Dar dacă spui a omorî are mai multe sensuri :d :d

| DoarBogdan a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

big grin. Uite alta: De ce in zilele de azi, nu mai apar Sfinti? Adica "apar nu e cuvantul potrivit. Cum de nu se mai descopera acum? Poate nu ma exprim bine.

| FrumusicaSufletista a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pai doar Dumnezeu poate declara pe cineva drept sfint și anume în Biblie.Biblia a fost scrisa după cele spuse de El, iar acum nu va mai apărea nici o biblie, deci nu are cum Dumnezeu să ne dea un semn drept persoană respectivă este sfinta, în plus puterea lumii înconjurătoare este foarte mare asupra omului în comparație cu cuvintele Lui și este foarte greu ca o persoană să evite lumea înconjurătoare și să asculte doar cuvântul Sau, drept urmare nu mai poate fi sfinta dacă nu reușește să îndepărteze această influența a lumii înconjurătoare. Sper ca am putut să îți răspund pe deplin la această întrebare.

| DoarBogdan a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Mda... Eu sper sa nu fac vreo aluzie gresita prin intrebarile mele happy

| ?Panda? a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Se poate ca Dumnezeu sa arate ca o persoana e sfanta. Sfintii nu sunt doar personajele biblice. Sfinti si drepti sunt de la inceputurile lumii (ex. Abel), pana la sfarsiturile ei, si vor fii intotdeauna. Doar ca sfintii de obicei sunt smeriti, luand exemplul lui Hristos, care de obicei, nu se lauda ca fiind Mesia asa si sfintii, nu se baga in fata camerelor de filmat, altii sunt chiar batjocoriti si luati in ras de lume (ex. martirii), iar multe despre ei se afla abia dupa moartea lor. Sfinti sunt, insa niciodata nu se vor bate in piept ca sunt sfinti, dar Dumnezeu ii poate descoperi. Pace happy!

| DoarBogdan a răspuns (pentru ?Panda?):

Pai intrebam cum de nu se mai descopera Sfinti si in zilele noastre, dupa moartea cuiva, evident.

| ?Panda? a răspuns (pentru DoarBogdan):

Vezi Arsenie Boca, Iustin Parvu, Ilarion Argatu, si duhovnicii romani contemporani.

| DoarBogdan a răspuns (pentru ?Panda?):

Arsenie Boca nu a fost canonizat inca.

| ?Panda? a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu exista dubii ca este sfant. Canonizarea este o recunoastere in randul oamneilor ca o persoana este sfanta (desi se stie si in randul oamenilor ca duhovnicii contemporani si martirii din temnitele comuniste sunt sfinti). Dumnezeu nu are nevoie de o slujba de canonizare ca sa daruiasca unui om sfintenia desavarsita.
Sfint nu esti cand esti trecut in calendar si ai aureola in icoane, ci cand te-ai apropiat extraordinar de tare cu sufletul de Dumnezeu, si ajungi la o iubire foarte mare fata de El, la care putini ajung. Celelalte lucruri ex: durerea, banii, etc, ti se par niste fleacuri ce trebuie folosite si traite vremelnic in comparatie cu iubirea de Dumnezeu. Sfintii, se roaga si de pe pamant si din Cer pentru noi, pentru ca viata nu se termina cu moartea trupeasca. Sunt fooooarte multe de spus despre sfinti.
Eu, de exemplu, cand citesc viata unui sfant raman cu gura cascata si simt un respect extraordinar fata de acea persoana. De exemplu, Martirii Brancoveni, sau Sf.Pavel, sau sfintii din lagarele comuniste.
Si mi-am mai amintit doua exemple : Serafim Rose si Valeriu Gafencu.

| DoarBogdan a răspuns (pentru ?Panda?):

Da chiar stii multe despre religie.

| FrumusicaSufletista a răspuns (pentru ?Panda?):

Mersi de completare.Aceasta am și spus, dar oricum mersi pentru explicație.Pace:d

| DoarBogdan a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Da chiar, ca vad ca si el stie multe despre religie. E pacat sa crezi in zodiac?

| ?Panda? a răspuns (pentru DoarBogdan):

Zodiacul a fost inventat de pagani (nu mai stiu exact de care popoare, dar pe acolo prin Orient ), iar ei chiar credeau ca stelele le pot influenta viata. E imposibil ca niste astre sa-ti influenteze viata personala. Plus ca mai exista prostii din astea de genu sa nu-ti pui covor rosu in casa ca distruge energia zen, etc.
Un psiholog spunea ca intamplator ni se poate intampla ceva ce a "prezis " horoscopul, iar, desi acel lucru nu s-a intamplat din cauza horoscopului, noi sa credem ca acel lucru ne-a fost prezis.
Da, este pacat destul de mare sa crezi in zodiac, parca e un fel de vrajitorie, mai ales fiindca provine din paganism.

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Nu,nici nu m-am gindit la așa ceva.:d si nu cred ca poți face vreo aluzie punind această întrebare.

| DoarBogdan a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Stai ca iti mai scriu prin mesaje in privat.

| viperscooby a răspuns:

Din Facere 1, 1: "Si a facut Dumnezeu cerul si pamantul" rezulta ca Dumnezeu a facut mai intai lumea nevazuta. Tot inaintea creari lumi vazute a avut loc si caderea ingerilor rai, deoarece Eva a fost ispitita de diavol. In Facere cap 1 se prezinta referatul creari: lumea a fost facuta in sase zile. Creatorul a creat la sfarsit pe om deoarece a vrut ca omul sa fie stapan peste ea si un reprezentant a lui Dumnezeu in creatie. Un alt lucru important este ca omul a fost creat la sfatul Sfintei Treimi ( sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra) printr-o lucrare directa (Si a luat Dumnezeu tarana si a facut pe om si a suflat asupra lui cu suflare de viata) si o data cu creatia Adam a primit si sufletul. Lumea nevazuta si vazuta au fost create prin cuvant ( Si a zis Dumnezeu sa fie...). Revenind la intrebarea pusa, in primul rand, Gradina Edenului se situa la izvoarele Tigrului si Eufratului. Omul fii o fiinta materiala avant trup nu putea sa traiasca in raiul facut pentru suflet. Dumnezeu l-a asezat pe Adam pe pamant pentru a fi un reprezentat a lui, de a face cunoscuta cratiei voia Sa. Un alt lucru important este acela ca Dumnezeu l-a creat pe Adam cu vointa libera deoarece fara faca ea am fii doar o marioneta condusa de un papusar, si omul nu ar mai fi cazut in pacat. Adam avant suflet el avea si cele trei facultati sufletesti: ratiune, vointa si simtire. El se dovedeste ca are ratiune pri faptul ca da nume fiecarui animal fara ca Dumnezeu sa intervina si cunoaste si modul creari Evei desi era in somn adanc. Se dovedeste ca are simtire prin faptul ca ia la cunostinta ceea ce il inconjoara si se manifesta prin stari sufletesti. Perioada pe care au traito protoparinti in rai poarta numele de perioada primordiala. In aceasta perioada omul era intr-o perfectiune relativa si nu absoluta deoarece numai Dumnezeu este perfectiunea absoluta si avea posibilitatea de a nu muri (posse non morte) Odata cu caderea in pacat apare moartea si durerea. Datorita caderi omului cade si lumea si ea devine ostla omului. Iar revin la un lucru important ca o zi in creatie nu trebuie socotita ca o zi normala de 24 h caci o zi inaintea lui Dumnezeu este ca o 1000 de ani si 1000 de ani ca o zi. Sper ca te-am lamurit, daca mai ai nelamuriri sa imi spui.

| MNKsS a răspuns:

Edenul nu e Raiul...Ei au fost creati pe Pamant in Campia Mesopotamiei (sau cum ii zici tu Eden). Acolo era Gradina aceea minunata!