| Pantera2012 a întrebat:

Aha deci am avut dreptare despre Religii ca este Doctrina Falsa
Uitati aici si minunativa?
Satana a fost si este cel mai bun prieten al Bisericii, deoarece a tinut in functiune aceasta metoda de manipulare in masa, Crestinismul. Doctrina falsa despre Iad si Satana au mentinut aceasta religie infloritoare prea mult timp. Fara un diavol, ca ei sa indrepte degetul spre el, aceasta religie ar fi disparut demult.
Sunt folosite des expresii de genul: "Satana, printul Iadului", "Satana te impinge sa faci lucruri rele!" "Daca o sa-l urmezi o sa ajungi in eternul foc al Iadului!".
Semantica cuvantului "Satan" inseamna "adversarul", "opusul", sau "acuzatorul". "Diavol" provine din vechea limba Indiana, unde "devi" insemna Zeu. Satana este impotriva tuturor religiilor care frustreaza omul si il condamna pentru instinctele sale naturale. I s-a dat un rol de "rau" datorita faptului ca reprezinta partea carnala si partea pamanteasca a vietii.

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca satan nu ar fi pacatuit, atunci nu ar fi indemnat pe Adam si Eva sa pacatuiasca, si ei ar fi trait fericiti in gradina Edenului in ascultare de Dumnezeu.

| ramona30 a răspuns:

Pai religia era egala cu zero fara o latura coercitiva. Cum puteai sa faci naivul sa linga icoane si sa dea bani la popi si biserici fara sa-l ameninti cu iadul. satana este adevaratul dumnezeu al religie. El a adus sutele de milioane de adepti.

| DragosConstantin a răspuns:

Nu-l lasa pe Satana sa-ti intunece mintea cu asemenea lucruri.El ar face orice ca sa te faca sa renunti la credinta in Dumnezeu.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Inseamnă că satana le-a întunecat mintea celor din ţările nordice (majoritate). Acolo, 90% sunt atei. Şi sunt cele mai dezvoltate ţări din Europa. Deci... dumnezeul ăsta al tău vrea să revenim la epoca de piatră, când descoperam roata?

| DragosConstantin a răspuns (pentru Woodenpints91):

Nu si nu Dumnezeu ne-o dat la toti libera alegere sa facem ce vrem noi.
Eu doar l-am sfatuit pe pusti sa aiba grija sa nu faca o greseala pe care poate o va regreta intr-o zi.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru DragosConstantin):

E o greşeală din punctul tău de vedere, ca şi creştin. Probabil din punctul de vedere al cuiva ce are o altă religie, şi tu eşti o greşeală.

| Mann02 a răspuns (pentru Woodenpints91):

Daca mai citesc mult la raspunsurile tale o sa ajung sa am impresia ca esti mort ma laughing))

| Thunder a răspuns:

Ai avut dreptate pe dracu'. Ai dat un copy-paste si gata esti mare revolutionar.

| TheLittleReaper a răspuns:

Interesanta afirmatie, are logica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma.si dupa cate vad acest satan are mare grija sa arate prin slugile sale preaplecate ca Dmnezeu este rau,si ingradeste libertatea omului spre sex,droguri bautura,curvie,crima, ca face abuz de atotputernicie, atotcunoastere etc.stim .cunoastem.frumasa deschidere si atractiva are satan asta pentru oameni.dar intentie ciudata privind capatul de drum.trupul in pamant, si sufletul in iad.pe cand Dumnezeu a spus; sa nu va temeti de cei ce pot face rau trupului.ci sa va temeti de acela ce va poate pierde si trupul si sufletul in focul cel vesnic. dupa cum spui tu si satan eu trebuie sa ma multumesc a fi vierme.sa nu tind a ajunge fluture fiindca e o minciuna? asa o fi.dar uite ca unii viermi ajung fluturi.e rau asta?