| CinevaAnonimă a întrebat:

Ai avut vreo data ca duhovnicul tau face minuni? Sau ca canoanele pe care ti le da sunt perfecte pentru tine si exact ceea de ce aveai nevoie?

Sa va spun ce mi s-a intamplat, sau mai exact, mi se intampla:
Am de citit niste rugaciuni in fiecare saptamana( acesta e canonul). Insa daca nu le citesc in primele zile ale saptamanii sau aman pentru sambata sau duminica, in acele zile pot sa spun ca se tine tot raul de mine. Devin o fire slaba, manioasa, suparacioasa, nu gandesc limpede, ma cert cu toti, nu ma pot concentra, etc.

Inainte de a ma spovedi astfel de lucruri erau,, normale" pentru mine, dar acum mi se intampla doar daca nu citesc ceea ce mi s-a dat ca Canon.

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dacă citești zilnic din Biblie, il lași pe Dumnezeu sa îți vorbească prin sfaturile date. Ți se pare ca îți merge rău, pentru ca asa crezi. Dar Isus a zis sa ne rugam din suflet, nu rugăciuni rostite pe de rost. Matei6:6-8

| Holiday a răspuns:

Tampenia asta cu rugaciunile functioneaza ca un drog. Daca nu iei intri in sevraj si faci tot felul de traznai. Daca vrei sa te lasi de ele fa-o incet sau apeleaza la institutii si persoane specializate in asta.winking Aaa, si rupe orice legatura cu dealerul, in cazul tau popa ala cu canoanele.

| CinevaAnonimă explică (pentru Holiday):

Nu sunt dependenta de rugaciuni. Este bine sa primim canoane deoarece ele ne sunt mijloace de indreptare.

| Holiday a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Mai fata, toate astea nu sunt decat metode de indobitocire religioasa...care mai departe duce la posibilitatea de manipulare, de obtinerea de venituri de pe urma celor indoctrinati etc. Asa au functionat si asa functioneaza inca povestile astea. Spiridusii si nevoile lor sunt doar pretexte, ei nu exista.

| CinevaAnonimă explică (pentru Holiday):

Bine. Explica-mi cum se intampla minunile ( de exemplu : ne trezim dimineata) si de unde pot icoanele sa izvorasca mir.

| Superior a răspuns:

Niciodata nu primesc Canon-uri, preotul doar imi ureaza noroc si daca am nevoie de ajutor sa aplelez la el.

| T0T a răspuns (pentru Superior):

Dacă preotul tău îți urează noroc înseamnă că nu e preot. Noroc e un demon cum îl prezintă unii. De asemenea la creștini norocul ține doar de diavol.

http://www.crestinortodox.ro/......81230.html

| Superior a răspuns (pentru T0T):

Nu imi zice "Sa ai noroc", in locul norocului am vrut sa prezint toate urarile acestuia (Sa-ti fie bine; Sa te ajute Dumnezeu; Sa aiba Dumnezeu grija de tine; Sa te rogi si cu puterea lui Dumnezeu poti trece peste orice)

| Andrei258 a răspuns (pentru Superior):

Nu sunt canonuri ci canoane se dau pentru vindecarea sufletului asa cum medicul ne da pastile sa ne vindecam trupul

| Andrei258 a răspuns:

Canonul se stabileste de catre duhovnic in functie de gravitatea pacatelor savarsite de catre penitent adica cel care se spovedeste canonul o data ne facut trebuie marturisit la urmatoarea spovedanie daca de exemplu este un Canon ne facut duhovnicul trebuie sa il faca

| IisusChrist0s a răspuns:

Este valabil doar in cazul spalatilor pe creier.