| anonim_4396 a întrebat:

Am acasa o carte cu tot felul de ritualuri pentru noroc, dragoste si informatii despre marie alba ( totul este magie alba )
Credeti ca daca o persoana obisnuita/oarecare incearca sa practice unul din acele "ritualuri" ( care nu presupun amre efort si incantatii sau elemente ciudate ), pacatuieste?
Funda

20 răspunsuri:
| William a răspuns:

Ce e aia magie alba? Este tot magie, indiferent ca ii zici tu alba, neagra, roz sau albastra (sau orice alta culoare). Nu exista drac bun, deci este pacat. Treaba ta ce faci.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Nu stiu chiar ce contine cartea deci nu iti pot da un raspuns clar.Dar, la fel de putin efort necesita si injuratura.

Răspuns utilizator avertizat
| thealchemist a răspuns:

Ritualurile pentru cistig personal nu sunt "magie alba".

| danay72 a răspuns:

Da,de fapt intra in legatura cu demonii si Dumnezeu uraste aceste lucruri.Deuteronom18:10-12

| Silyca a răspuns:

Confor bibliei DA, pacatuieste fa cum vrei.

| RAY a răspuns:

Cred in imaginatia omului de a crede in orice basm si in auto-sugestie in astea cred, daca ai o imaginatie bogata sa vezi ca va functiona acea carte

| M25M a răspuns:

Conform Bibliei orice ritual care nu face parte din dogma crestina este considerat vrajitorie, deci da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tot ziceti, conform bibliei, extindeti ideea si cu citate..de unde reiese acest lucru

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Omorati vrajitoarele!

Exod 22:18~
"Pe vrajitoare sa n'o lasi sa traiasca."

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Omorati pe cei care se ocupa cu ghicitul (magie, horoscop, spiritism, etc)

Levitic 20:27~
"Dar daca un om sau o femeie cheama duhul unui mort, sau se îndeletniceste cu ghicirea, sa fie pedepsiti cu moartea; sa -i ucideti cu pietre: sîngele lor sa cada asupra lor.``

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da dar majoritatea lucrurilor din acea carte nu pot fi considereate neaparat magie. Si cand ziceam ritualuri nu ma refeream la ghicirea viitorului sau alte chestii. Oricum mersi pentru raspunsuri. nu stiu ce sa zic.

| CryChristiAN a răspuns:

''Sa nu practicati vrajitoria si ghicitul'' ( leviticul 19, 26)

''Sa nu se gaseasca nimeni printre voi care sa-si treaca fiul sau fiica prin foc, nici ghicitori sau prezicatori, nici auguri sau cititori in stele, nici descintatori, nimeni din cei ce regurg la chematorii de duhuri, la magicieni sau spiritisti. Caci uraciune este inaintea Domnului oricine face asemenea lucruri. Si pentru aceste uriciuni Domnul Dumnezeul tau ii va izgoni dinaintea ta.''(Deuteronom 18, 10-12).

''Sa-i ucideti cu pietre pe vrajitori:sangele lor sa cada asupra lor''(Leviticul 20, 27).

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Pacatuiesti, vrajitoria este interzisa caci in Biblie ne este zis ca "Afară câinii şi vrăjitorii şi desfrânaţii şi ucigaşii şi închinătorii de idoli şi toţi cei ce lucrează şi iubesc minciuna!"
Pe foc cu ea! Numai cu satan si cu ratacirile lui te poate face sa crezi in noroc, etc.

| Thunderstruck a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Pe foc cu ea, asa crestine! Sa dam foc la toate vrajitoarele, ateii si homosexualii! Voi sunteti mai rai ca ateii ma...N-am vazut atei care sa indemne la facut de gratar din vrajitoare.

| crestiniromani a răspuns:

OOO, pacatuieste, si inca cum... Poti sa le bagi in foc

| Simyna a răspuns:

Bine inteles magia e tot magie fie alba fie neagra magia alba tine tot de ocultism adica de practicile demonice si aceste ritualuri nu trebuie neaparat sa fie nu stiu cat de ciudate ca sa fie considerat pacat uite ce spune Biblia despre asta : "„ Dar dacă un om sau o femeie cheamă duhul unui mort, sau se îndeletniceşte cu ghicirea, să fie pedepsiţi cu moartea; să-i ucideţi cu pietre: sîngele lor să cadă asupra lor." (Levitic 20:27)"