sadrian46
| sadrian46 a întrebat:

Am aici o experiență personală, care o să placă și la tei și la atei. Sau o să îi enerveze pe ambii, cu toate că nu cu această intenție am scris-o.
Am scris-o special pentru cititorii TPU, în stilul acestui site.
Poveste real de reală.
Spiritul surorii fiicei dlui Ștefan.
Are și o poză pentru copii.
Aștept păreri.
https://dosarelexsikix.blogspot.com/

Răspuns Câştigător
| Superior a răspuns:

Sincer,cred tot ce ai spus.
Referitor la concluzie,apreciez faptul ca ai fost relativ sincer cu tine cat si cu cititorii.
O observatie (personala) am : profesia de fizican nu face in mod absolut o sinergie ideala cu determinarea religiei ateiste.
Din punctul meu de vedere,dupa cum stii,consider ca noi oamenii suntem ceva mai mult decat carne si oase.
Mi-am dat seama ca,atunci cand vorbesc despre religie (sau mai corect spus din perspectiva mea, filozofie sau spiritualitate), oamenii vor considera ca sunt subiectiv si vorbesc prostii in favoarea cauzei mele pentru a castiga un argument (chiar daca in realitate, daca "evenimentele" care m-au determinat sa fiu asa convins lipseau, as fi fost ateu dar semnificativ mai trist).
Prin cuvintele scrise de tine am trait oarecum o parte din experienta.

3 răspunsuri:
| CinevaAnonimă a răspuns:

Această poveste îmi trezeşte fiori.

| TristanTzara a răspuns:

O explicație rațională, cred eu, e că nu ar fi fost același Ștefan, cel de pe ușă cu dl. Ștefan. Adică e o posibilitate, deși, evident nu pot determina cât de mult ați investigat această întâmplare.

| sadrian46 explică (pentru TristanTzara):

Era acelaș, 100%. Mulțumesc de atenționare, dar am și o carieră de detectiv, ratată, dar totuși pasiunea mea. Am fost comparat cu Sherlock Holmes, de detectivi profi. Nu mă laud, că nu am de ce.