Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Hey chitaristilor! Am vazut ca unii(exp)tot se mai plang de durerea de degete, sau poate o resimt numai eu, dar vreau sa știți ca, cant de trei ani si durerea încă nu a disparut.Am pielea prea sensibila?

Am aici jos si o experienta de-a mea cu chitara.Am scris-o special pentru voi:
https://textestganduri.blogspot.com/2020/06/acord-in-dez acord.html?m=1
Astept pareri.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am fost plecat o perioada si, intre timp, bataturile au devenit ca un fel de pielita care cadea usor daca trageam de ea (ceea ce am facut, caci am un tic sa-mi trag de pielite). Zilele trecute cand am revenit mi-am refacut bataturile cantand. Primele doua zile au fost teribil de dureroase, dar ideea e sa canti in fiecare zi, chiar daca doare, ca sa iti transformi basicile in bataturi.

Strangi un pic din dinti, mai canti si azi si maine, poate si poimaine, iar apoi o sa ai degetele destul ds rezistente la durere.

2 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Canti constant?
Daca imi dispar bataturile, in 3-4 zile de cantat constant apar la loc si nu mai simt nimic.

| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

De regula, da. Deci bataturile dispar cu timpul.Eu aveam impresia ca vorbim aici de o piele mai strong, nu de un surplus de piele pe exterior vizibila care trece.

În orice caz, ai vreo idee cum sa mai atenuez putin durerea resimtita la cateva zile de standby?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am fost plecat o perioada si, intre timp, bataturile au devenit ca un fel de pielita care cadea usor daca trageam de ea (ceea ce am facut, caci am un tic sa-mi trag de pielite). Zilele trecute cand am revenit mi-am refacut bataturile cantand. Primele doua zile au fost teribil de dureroase, dar ideea e sa canti in fiecare zi, chiar daca doare, ca sa iti transformi basicile in bataturi.

Strangi un pic din dinti, mai canti si azi si maine, poate si poimaine, iar apoi o sa ai degetele destul ds rezistente la durere.