| Neymar2 a întrebat:

Am aprop 14 ani, si nu m-am spovediti niciodata. Oare are ceva? :-s

26 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Man, după fanatici are, după oamenii normali n-are nimic.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ce sa aiba?

| Allrc24 a răspuns:

Ok.cei care comentati aiurea.mai bine nu mai comentati. Sfanta Spovedanie este unca dintre cele 7 taine prin care se spala pacatele.Adica toate pacatele facute de tine pana in momentul spovedaniei se iarta. absolut toate cu conditia ca spovedania sa fie sincera(adica sa nu minti acolo sa"uiti" intentionat anumite pacate si sa iti para rau sincer pentru pacatele tale si sa vrei sa te indrepti).ce nu intelege majoritatea lumii voi acolo mergeti sa va cereti iaertare de la Dumnezeu.nu preotul va iarta el este doar un martor.la spovedanie se afla Insusi Dumnezeu acolo si iti iarta pacatele.Este foarte beneficahappy iti recomand sa te duci

| KlaraWeiss a răspuns:

Spovedania e de la 7 ani...de atunci se considera ca omul are pacate personale. Inseamna ca nici nu te poti impartasi, nu-i asa?

| chelstone a răspuns:

Eu nu m-am mai spovedit de ani de zile si nici nu o sa o fac prea curand sau... niciodata

| Rapunzell a răspuns:

Are happy Daca mori maine, mori cu pacatele nemarturisite si neiertate.

| Maidanezul a răspuns:

Stai sa inteleg ai teama de Biserica? nu te lua dupa fraieri ca nu cade pe tine.Ai teama de Parinte nu te lua dupa fraieri ca nu te jupoaie de viu.Deci drumul la Biserica este la fel de liber ca cel spre club si biblioteca,Mai sigur esti in biserica ca in club ca ai vazut ce faca aia, sar unul la altul cu cutite topoare, mai si arme de foc.Preotul nu are la bracinar AKM. care este problema ta.

| aliceinchains a răspuns:

N-are nimic, stai chill.

| Catalinnna a răspuns:

Da, pentru ca, daca te-ai fi spovedit pacatele care l-ai facut ti-ar fi fost iertate, dar cum nu te-ai spovedit, ramai cu pacatele facute, daca crezi ca e mai bine asa. nu ai timp, in viata, sa tot amani lucrul asta, caci niciodata nu stii ce ti se poate intampla, asa ca mai bine e sa fii pregatit

| bendis92 a răspuns:

Depinde daca esti credincios sau nu. Parerea mea: Good for you! big grin

| TeoPT a răspuns:

Normal că n-are nimic. Eu nu înțeleg logica asta cu spovedania la 14 ani. Ce păcate ai făcut la 14 ani? Ți-ai mințit părinții că n-ai teme sau cum?

| aladinbeci a răspuns:

Eu zic sa mergi sa te spovedesti cat mai repede. Toti oamenii au pacate, doar Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu este fara de pacat. Dupa spovedanie te vei simti mai usurat sufleteste si mai aproape de Dumnezeu.

| Nolkyz a răspuns:

Mda... se presupune ca am facut un pacat mai mare. cand m-am spovedit nu am spus tot laughing dar na... unele chestii chiar nu sunt de zis laughing

| oasis a răspuns:

Mergi taica tot inainte, n-are nici pe dracu.

| FuckOff_4830 a răspuns:

Si eu fac in curand 15, nu m-am spovedit niciodata si nu este nimic. happy Pot sa ma rog si acasa, sa-mi dau seama ca am gresit, sa ma schimb singura, atat timp cat stiu ca cineva acolo sus are grija de mine. :3

| Liviu a răspuns:

Eu am 20 si nu m-am spovedit.
La ce preoteasa am la tara m-as duce mai des, da mie ca ma iau la bataie cu popa laughing)
Mrrrr daca mar spovedi ealaughinguhum... m-as duce mai desbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Neah, e timp si pentru pacate laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are nimic.

| ianaa a răspuns:

Nu are nimic big grin
nici eu nu m-am spovedit si am 13 big grin

| Sexonfire a răspuns:

Eu am 18, si nu m-am spovedit niciodata big grinlaughing

| irinaa a răspuns:

Du-te si te spala pe cap.

| antiVertebra a răspuns:

Ar fi nevoie de un raspuns mai serios. pai... nu stiu sigur daca are ceva. Am 14 ani. nu m-am spovedit niciodata si mai ciudat ...nu prea stiu ce-i aia. in carte arata ca iti pune popa mana in cap si tu zici ce injuraturi ai zis in ziua respectiva, te lauzi ce capi in gura ai dat, de-astea rolling on the floor. Nu cred ca e rau atat timp cand mai spui o rugaciune si incerci sa repari ce ai gresit. Mai sunt si care se duc la biserica si mai bine-ar sta acasa ca tot nu inteleg nimic.

| KlaraWeiss a răspuns (pentru antiVertebra):

Ia-ti un indreptar de spovedanie ca sa vezi ce inseamna pacate pentru ca s-ar putea sa fie mai multe lucruri decat ai crede tu ca sunt.
Citeste ce a scris Allrc24 ca bine a scris. Acasa nu te poti impartasi cu Trupul si Sangele
Domnului, iar faptul ca spui o rugaciune acasa nu te face sa iti fie iertate pacatele, se iarta numai prin spovedanie sincera, completa la preot.
Inteleg ca nu ai mai fost vreodata, dar sa stii ca nu ai de ce sa te sperii. Dumnezeu te iarta, dar trebuie sa recunosti ca ai gresit, ce ai gresit si sa arati ca iti pare rau; cam asta e spovedania si da, e nevoie de preot.
Nu mai stiu la ce varsta am mers prima oara la spovedanie, dar cred ca la 7 ani, cam asa ceva.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/3spovedania.htm
http://desprespovedanie.blogspot.com/

| alexandra20fs a răspuns:

Fugi!

| Tityreza a răspuns:

Poii...inca esti minora adica esti copil...iar copii nu's persoane big grin pana la 19 ani poti sa te spovedesti nu mai daca vrei dumnezeu te iarta si succes inainte big grin

| Catalinnna a răspuns (pentru Tityreza):

De unde ai scos tu povestea cu 19 ani? De la 7 ani, fiecare este raspunzator pentru pacatele care le va face din acel moment, caci pana la 7 ani parintii raspund pentru pacatele copiilor. mai documenteaza'tewinking poti foarte bine sa mori in pacate si la 19 ani, daca nu te-ai marturisit, degeaba se vor ruga apoi rudele tale pentru tine, caci sufletul tau tot in iad va merge.