| LoveToHate a întrebat:

Am auzit de multe ori expresia:"Sunt un om cu frica de Dumnezeu!"
De ce va e frica? Cum e sa-ti fie frica de el? De ce ar trebui sa-ti fie frica, din moment ce el este bun?

16 răspunsuri:
| rocco09 a răspuns:

Ai scris bine, e o expresie, si e luata din biblie! Sensul expresiei este respect si reverenta! Evreii atunci cand au scris biblia nu aveau in limba lor aceste termene, aveau un singur cuvant care le cuprindea pe toate "frica"!

| CryChristiAN a răspuns:

Sa-mi dai te rog funda pentru acest raspuns daca il consideri bun.
De Dumnezeu trebuie sa ai frica ( ma refer la frica aceasta fizica), dar eu am FRICA mai mare de El deoarece ma tem sa nu- pierd (adica sa nu pierd legatura cu Creatorul)si sa-L pierd in ce sens; vezi tu cand omul savarseste un pacat, el pierde legatura cu Dumnezeu, dar se poate reintoarce la Acesta prin pocainta.Chestia aceasta am invatat-o de la parintele Cleopa. Citeste si pe www.sfaturiortodoxe.ro

| Raniia a răspuns:

Frica de Domnul este un izvor de viata ea ne fereste de cursele mortii.

| CryChristiAN a răspuns (pentru CryChristiAN):

Mi-e frica si sa nu fiu pedepsit de catre El pentru pacatele mele.

| DyNo a răspuns:

Daca ti-e frica de ceva sau de cineva, automat il si urasti, fara sa-ti dai seama... Deci fata de Divinitate poti avea doar sentimente pozitive, frica este unul negativ, si unul dintre cele mai rele sentimente, care nu ar trebui sa existe.

| OOOLEOOO a răspuns:

''Singura mea frica este curajul meu''

Bob Marley

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Si fugi, si fugi....si pac te-ai impiedicat! A dracu treabalaughing

Esti genial, ochisorul meu scump. Mi-ar place sa te vad pe cruce.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Tu stii sa raspunzi fara clisee?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Cineva se poate teme de părinţii lui care sunt buni în sensul că se teme să nu facă ceva ce nu le place. Nu este vorba de o teamă morbidă, ci de o teamă plină de respect, o teamă reverenţioasă. O zi bună.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Frica de D-zeu inseamna ascultare de El, de invataturile si poruncile scrise.Si nimeni nu poate fi bun cu cei care ii distrug creeatia.

| Minks a răspuns (pentru Raniia):

Cum adica, va invadeaza corpul cu adrenalina si deveniti mai vigilenti?

| Raniia a răspuns (pentru Minks):

Sti cine iti invadeaza corpul cu adrenalina? -alcoolul.Adrenalina la maxim, in urma cu o saptamana, un eveniment tragic, 5 tineri goneau in cursa mortii, trei sunt decedati si doi grav accidentati. Daca aveau frica de Dumnezeu, respectau si ascultau de invataturile Lui erau feriti de cursele mortii.

| Minks a răspuns (pentru Raniia):

E clar ca nu ai inteles ca eram sarcastic.

| Raniia a răspuns (pentru Minks):

Abtine-te nu rade daca poti! Dumnezeu nu se lasa batjocorit.

| Minks a răspuns (pentru Raniia):

Pai nu, ca are si el orgoliu. happy

| Slendăriț a răspuns:

Cu frica de Dumnezeu adica daca ai facut o greseala ragreti si iti este frica sa nu pierzi legatura cu Dumnezeu sau tu sa te pierzi si sa uiti cum sa fii bun cu toti.