| Cocîrlăndosu a întrebat:

Am auzit mai demult ca Martin Luther, parintele protestantismului, ar fi fost antisemit. Suparat ca nu a reusit sa-i converteasca pe evrei la noua doctrina, dintr-o netarmurita dragoste crestineasca si iubire pentru oameni, el facea urmatoarele recomandari:

"În primul rând să se dea foc la sinagogile lor sau școli și sa se îngroape și să se acopere cu noroi ceea ce nu se va arde, astfel încât nici un om sa nu mai vada vreodată o piatră sau zgură din ele."

"In al doilea rând, vă sfătuiesc ca si casele lor să fie, de asemenea, demolate și distruse. Pentru ca in ele ei urmăreasc aceleași obiective ca și în sinagogile lor. În schimb, ei ar putea fi obligati sa stea sub un acoperiș sau într-un hambar, cum stau țiganii."

"În al treilea rând, recomand ca toate cartile lor de rugăciune și scrierile talmudice, în care sint predate idolatria, minciuna, înjurăturile și blasfemiile, se li se confiste."

Si exemplele ar putea continua si alte citate horor cum sint cele mentionate mai sus. Textele prezentante mai sus provin dintr-o lucrare scrisa de Luther, "Despre evrei si minciunile lor." Se pare ca intolerantra, ura si instigare la violenta manifestate de Martin Luther au fost promovate in mai multe ocazii si chiar in scris in alte lucrari ale sale.

Totusi, nu as vrea sa calomniez memoria unui om important al istoriei. Cei care stiu mai multe despre acest subiect, puteti prezentati mai multe surse credibile de informare?

P.S. Se pare ca si Hitler l-a apreciat pe Luther pentru viziunile sale, intoleranta si ura fata de evrei avindu-si ca sursa de inspiratie ideile exprimate de acesta inainte cu 400 de ani.

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ai auzit gresit. Martin Luther care, dupa ce si-a luat doctoratul in teologie a ajuns la concluzia ca nu o religie ci o relatie personala bazata pe dragoste iti aduce mantuirea. El a luptat impotriva celor care vindeau indulgente si isi permiteau sa ceara bani pentru a li se ierta pacatele oamenilor, desi ei nu aveau aceasta putere. El a ajuns la concluzia ca adevarata religie este cea care schimba inima si o face dupa voia lui Dumnezeu.

| Cocîrlăndosu explică:

Şi dacă totuşi este adevărat? Se pare că adevarata religie descoperită de el nu prea i-a schimbat inima dacă a indemnat la ură si violenţă împotriva unor oameni nevinovaţi.

| M25M a răspuns:

Informatiile tale provin dintr-o sursa sau mau multe?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am auzit ca stefan cel mare, era un om, nu mare la stat, iute la manie si degaraba a varsa sange nevinovatu.am auzit di la un cronicar.da am auzit mult mai multe din cartile cetite, si din calendarul crestin ortodox, si di la manastirea putna.deci poti auzi si bune si rele despre un om.depinde de la CINE vine informatia si pe ce traseu.ca in ultima instanta toti putem spune; de-am fost rau voi m-ati ierta.ca si raul cateodata prinde bine la ceva.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei da, dar sa nu uitam ca Stefan a fost facut sfint!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Şi ce naiba e atât de rău în a fi antisemit?

| Zenit313 a răspuns:

Multi oameni celebrii din trecut erau antisemiti, si pe buna dreptate.

Chiar si Eminescu era antisemit si ateu, dar asta nu se invata la scoala.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, eu zic ca e rau sa fii antisemit. Si ei sint oameni, au familii, au copii, au sentimente. De ce sa-i dispretuim? Nici pe islamisti, nici pe amerindieni, nici pe asiatici, nu trebuie sa dispretuim pe nici unii dintre acestia. Sintem noi mai buni ca ei? Prin ce? Tie ti-a placut ce s-a intimplat la Otopeni cu tinara japoneza care a fost violata si omorita? Mie mi-a parut extrem de rau, mi-a fost mila de acea fata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

De ce să-mi pară mie rău de o asiatică? Nu sunt la curent cu acest caz, dar parcă vinovat pentru moartea acesteia este un ţigan. Deci nu-mi pare rău, ci sunt revoltat, că această mizerie a omenirii numită " ţigan " a făcut chestiile astea. În rest, nu-i plâng eu pe asiatici, că şi aşa sunt prea mulţi.

" Sintem noi mai buni ca ei? " - Nu, nici nu trebuie.
Fiecare are motivele sale pentru a dispreţui anumite etnii, anumite naţii, anumiţi oameni, etc. Nu e nimic rău în asta. Eşti liber să alegi cum vrei să fii(deşi unora le este imposibil să înţeleagă acest lucru).

| AnnealedPride a răspuns:

Daca ajungi singur la o concluzie nu trebuie sa fie si postata aici ca sa obtii vreun fel de confirmare.
Dar, da... maama ce antisemitism iesea din Luther, dupa ce-i iesise "miscarea".

DAR, asta nu il face un om mai mic, mai putin important, precum nici nu ii diminueaza realizarile, sau calitatile de orator si de OM.

| MMihai a răspuns:

Cine l-a acuzat pe ăsta de inteligență?

| ManStrong a răspuns:

Este cunoscut faptul ca afost antisemit si nu aascuns deloc acest fapt.A avut merite deosebite dar nu acesta a fost planul lui de la inceput.Lumea era pregatita deja pentru o mare schimbare, si el a fost pivotul care a pus o in functiune.