| Teffan a întrebat:

Care este atitudinea protestantilor de astazi fata de evrei,avand in vedere ca acestia au fost socotiti drept poporul privilegiat de Dumnezeu,pana in momentul crucificarii lui Isus?
De exemplu,Luther,initiatorul Reformei,prezenta o serie de atacuri agresive impotriva lor,printre care cele din lucrarea "On the Jews and their lies". Luther a fost un antisemit virulent,fiind acuzat la vremea lui de cele mai oribile propuneri in ceea ce-i priveste pe evrei, dupa ce s-a convins ca era imposibil sa-i converteasca la crestinism.

Intrebarea:
Care e opinia protestantilor de pe acest site fata de evreii de azi,"de ieri" si din trecutul biblic?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate forma o imagine generala a populatiei in functie de religie, Iar Potestantii se caracterizeaza printr-o abordare mai mult simbolica a religiei., cu rol mai diminuat, in comparatie cu catolicii&ortodoxii.
Iar in Romania sunt putini protestanti undeva la 3%., A nu se face confuzie intre Protestanti si Neo-Protestanti
Daca stiu bine oficial sunt protestant deci. chiar n-am nici o parere negativa sau pozitiva despre evrei., tot ce pot spune e ca sunt o natie/religie veche., ei sunt creatorul religiilor ai caror membrii reprezinta 50% din populatia globului Crestini&Islamisti.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate rasele sunt corcite. Si toate natiile. Tu ai stramosi albanezi, cehi si britanici, ba chiar si niste evrei. Europenii de acum 1000 de ani fie nu mai au niciun urmas, fie sunt stramosii tuturor europenilor de azi. Chestie simpla de matematica, matematica la nivel de liceu fie cu tine! Deci da, fiecare evreu european de acum 1000 de ani fie nu mai are deloc urmasi, fie este stramosul tau.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Reflectați înainte de a vă război cu rudele dvs. Și da, asta e, în războaiele europene oamenii și-au omorât nepoții, unchii și verii, ceva mai îndepărtați, desigur. Până și Corneliu Zelea Codreanu era descendent al unei puzderii de evrei și evreice din Europa secolului IX d.Hr. Dacă nu vă convine puteți pune placa cu matematica este o știință zionistă și cu genetica este o pseudoștiință burgheză.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Comentul tau nu ar elegatura cu ce am spus eu Sus. Toate rasele sunt corcite da.
Faza cu stramosii comuni de acu 1000 de ani, din nou am mai auzit-o. Dar mai trebuie de luat ceva in calcul : Incestul. Pana nu de mult casnicia intre verisori era ceva comun, ca doar cum tii averea in familie? -> te insori tot in familie. Mai Toti regii europei erau inruditi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Deindata ce ai schimbat subiectul intrebarii sa adaug ceva la commentul tau :
https://www.youtube.com/watch?v=Xr2CtmpKU6A