| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit multi atei ca spun ceva de genul orice "trebuie sa apara din ceva sau din cineva"(sa nu-mi spuneti ca cine a zis asa ceva findca multi au scris asta). Dar indiferent daca crezi sau nu in Dumnezeu trebuie sa acepti ca ceva a aparut dintotdeauna ce nu are predecesor. In cazul crestinilor Dumnezeu exista dintotdeauna. In cazul ateilor universul exista dintotdeauna, sau mai precis particula din care s-a format big bang-ul. Particula asta de unde a aparut daca Dumnezeu nu exista? Exista un argument stiintific care demonsteaza ca universal nu poate fi existat dintotdeauna, dar nu imi mai aduc aminte care e.
Recent am vazut un documentar despre faptul ca universul se va sfarsii peste foarte multe miliarde de ani.
Inceputul si sfarsitul sunt termeni in relatie de antonimie si de simetrie. Orice lucru care are un sfarsit are si un inceput; daca are inceput va avea sfarsit. Daca Dumnezeu ar fi aparut candva atunci ar fi disparut candva si atunci nu ar fi fost etern si nu ar mai fi meritat sa fie Dumnezeu. Faptul ca am stabilit un inceput al universului arata si ca se va sfarsii candva. Dumnezeu e nemuritor si cum nemurirea nu se afla in sfera vietii si a mortii si implicit a timpului Dumnezeu nu se afla in sfera timpului ca sa aiba un inceput si un sfarsit.
"La inceput a fost Cuvantul si Cuvantul era cu Dumnezeu si Cuvantul era Dumnezeu" Daca la inceput a fost cuvantul atunci la sfarsit va fi tot cuvantul. Dovada: cele 10 porunci nu s-au modificat, nu au disparut si nu vor disparea. E chiar atat de greu sa intelegi ca El exista dintotdeauna?
Astept pareri decente si fara batjocura, va rog.

50 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Fizica cuantica ne-a oferit deja raspunsul.

| Zenicide a răspuns:

Salut. Stiinta poate explica detaliat cum a aparut universul nostru si timpul. Ce e in afara universului sau alte dimensiuni sunt necunoscute. Stiinta ofera raspunsuri detaliate la anumite intrebari si asta e diferenta. Religiile nu ofera raspunsuri deloc, in afara de magie desigur. Sau poti explica metoda prin care un eventual creator a creat universul, si tot ce exista in alte dimensiuni? E absurd.
De fiecare data cand raspunzi cu un zeu (sau Dumnezeu daca preferi) nu faci altceva decat sa complici intrebarea fara sa oferi un raspuns concret. In religie nu exista "nu stiu", asadar orice individ needucat poate raspunde la orice intrebare cu magie/zeu.
Sa zicem ca un creator a facut universul, cum ai ajuns la concluzia ca e vorba de Dumnezeul biblic? Tin sa te reamintesc ca Dzeu ucide mai multi oameni ca Satan in biblie, pedepseste oamenii la fiecare pas (oamenii ar fi prosti fara interventia lui Satan, acesta ar vrea sa ii duca si la pomul nemuririi nu doar la pomul cunoasterii dar intervine Dzeu), si ofera leacuri absurde pentru lepra prin sacrificii de animale http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=14&id=47
Acest zeu biblic sa fi creat universul?:)

| KaterinkaBoy a răspuns:

Aaaaaa...rahat.E a nspea oara cand dau la intrebari populare si gasesc certuri intre atei si crestini.Acum il rog pe cel care a pus intrebarea sa ma scuze fiindca imi arunc si eu parerea pe aici.Sa va dau putina intelepciune de pe 9gag printr-o intrebare: De ce toata lumea se cearta pe tema "cine a creat lumea?" si nu se concentreaza pe cine distruge actualmente lumea si cum oprim asta? Nu stiu, poate asa sunt eu mai tampit dar tare imi e scarba de certurile astea fara sfarsit, caci sa fiu sincer, pot iubii un ateu la fel de mult cat iubesc un crestin, musulman, budist etc.etc.Ne avantam sa demonstram ca este sau nu este fara nici un fel de rezultat pozitiv pentru niciuna din parti.Doar se creaza tensiuni, neintelegere, ba chiar mai grav, uneori, se ajunge la jigniri si amenintari.Imi pare rau sa vad astfel de certuri cand toata situatia ar putea fi rezolvata prin toleranta, bunatate si prietenie prezenta de ambele parti.O zi buna tuturor.; D

| RAY a răspuns:

Care ateu a scris asa ceva sa stiu imi poti da un link?
eu inca n-am vazut asa ceva ciudat si aseara am fost laa o intarnire de ateii si nimeni nu a pomenit de asa ceva tu visezi cu ochii deschisi?

inca nu stim ce a provocat acel big bang dar asta nu-i motiv ca zeul tau din miile de zeii inventati ar exista
da ai uitat sa spui ca cele 10 porunci sunt copiate de la egipteni desi zeiilor exista?
da e asa nimic nu apare din nimic si nimic nu exista din dintotdeauna
ceva complex ca un zeu desigur, lumea cuantica putea aparea din nimic

| RAY a răspuns:

E doar o teorie de-a mea, nu s-a dovedit nimic

| TrentonChase a răspuns:

Prietene inainte sa apara cele 10 porunci au mai trait pe Pamant milioane de oameni, si daca stam si le analizam serios vom vedea ca este imposibil sa le respecti fara abatere chiar de catre cel mai mare bigot.

| LittleEvil666 a răspuns:

Eu sunt de parere ca atata timp cat nimeni nu poate raspunde la intrebarile astea si aici ma refer la biserica si n preoti prefer sa ma abtin in a decide asupra unei entitati superioare mie:
Cine la creat pe el?
El de unde a aparut? Tot ce am primit a fost Crede si nu cerceta. De ce? Pentru ca ajungi sa iti pui doar intrebari despre existenta sa si sa nu gasesti raspunsuri.

Legile universale spun clar ca trebuie sa te nasti din ceva ca sa existi fapt dovedit ca si fiul lui s-a nascut din om.

Atata timp cat religia si toate scriierile au fost scrise de catre mana omului asa de usor pot fi simple povesti sau nu aici depinde de fiecare persoana in parte ce crede.

Eu sunt impartial si prefer sa nu ma bag in aceste discutii pentru ca nu se vor termina niciodata.

| martzian a răspuns (pentru LittleEvil666):

"Eu sunt impartial si prefer sa nu ma bag in aceste discutii pentru ca nu se vor termina niciodata." Desigur. Si rata are solzi, iar pestele zboara. Numele dumneavoastra de le ca vine?

"Legile universale spun clar ca trebuie sa te nasti din ceva ca sa existi fapt dovedit ca si fiul lui s-a nascut din om." - Dar principiul cauza efect? Ne aratati unde ati gasit o explicatie pentru aparitia lumii din nimic? Sau nu vreti sa aveti nici o opinie?

"Cine la creat pe el? " - El este dintotdeauna.Sa nu va mirati si sa spuneti ca este ilogic. Conceptul asta este acceptat si de stiinta, pentru ca nimeni nu a identificat inceputul timpului dar nici ce a fost inainte de timp.

"Tot ce am primit a fost Crede si nu cerceta. " - Gresit. Biblia va indeamna sa cercetati toate lucrurile. Repet, aveti cumva, cu toata evolutia asta fantastica a stiintei, o explicatie plauzibila si o teorie demonstrata pentru tot ceea ce vedeti astazi? Sau credeti orbeste, fara sa cercetati, cazand in pacatul de care ii acuzati pe ceilalti?

| LittleEvil666 a răspuns (pentru martzian):

Pai asta este si ideea preferam sa ne ascundem in spatele unei divinitati si gata am scapat decat sa aflam adevarul...atata timp cat nici una din teorii nu s-a demonstrat exact si doar de aceea sunt teorii si aici ma refer Bing Bang si Existenta lui Dumnezeu prefer sa ma abtin.
Asa ca toate sunt niste clisee in care noi ne simtim protejati si in siguranta.Si preferam sa ne scufundam in ele decat sa gandim logic si sa ne traim viata dincolo de niste chestii pe care noi ni le facem reale.

Doi la mana daca el exista da...si pana acum a ajutat lumea si etc. De ce s-a orpit de o data brusc? De ce nu se mai arata ca inainte cum scrie ca s-a aratat?

| martzian a răspuns (pentru LittleEvil666):

Observ ca va prefaceti a nu observa intrebarea mea. Inainte sa imi spuneti ca e absurd ceea ce cred eu doar pentru ca asa vi se pare, oferiti-ne alternativa dumneavoastra. Statul pe gard nu va ajuta.

Eu nu pot sa va demonstrez ca Dumnezeu exista. Va pot garanta ca nici un om sincer a cautat sa afle asta, nu a fost dezamagit. Eu insumi am experimentat asta, fara sa fiu un lunatic. Sunt un fost ateu, aproape distrus de viata de noapte si consumul de alcool. Odata cu convertirea la crestinism viata mea a luat o turnura pe care oricine si-ar dori-o. Viata mea are sens si directie, merita traita. Mi-am terminat scoala (apropo de crede si nu cerceta) si sunt in masura sa ii ajut pe cei din jur din postura de consilier. Am o familie cum nu am crezut ca exista, mai ales uitandu-ma la societatea din jur si, dincolo de orice, L-am descoperit pe Dumnezeul acela care vi se pare poate prea frumos ca sa existe.

"De ce s-a orpit de o data brusc?" Nicidecum, nu s-a oprit, cu atat mai mult brusc. Ne-a oferit fiecaruia dintre noi alternativa pentru a ne intoarce la relatia initiala a omului cu Creatorul. Cum? Prin Isus Hristos care a platit pretul. De ce? Pentru ca ii pasa, pentru ca ne iubeste.

"De ce nu se mai arata ca inainte cum scrie ca s-a aratat?" Nu aveti nevoie de o reprezentare fizica a lui Dumnezeu. Daca va uitati in Evrei, la cap. 11, credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puternica incredintare in lucrurile CARE NU SE VAD. Stiti ce i-a spus Isus lui Toma necredinciosul?

| martzian a răspuns (pentru LittleEvil666):

PS: apropo, nu stiu daca va apartin, dar unele dintre postarile de pe blogul dumneavoastra m-au impresionat.

| LittleEvil666 a răspuns (pentru martzian):

Sunt ale mele 100% sunt scrise de mine e o mica pasiune(acum nu stiu in ce masura v-au impresionat Buna sau Rea).

Eu unul nu neg Existenta totala a lui Dumnezeu dar ca urasc ceea ce a ajuns religia in zilele noastrea de aceea nu ma afiliez nici uneia chiar daca practic sunt crestin.
Ceva a fost inainte dar ce? de aici a plecat tot si am ajuns tot aici pentru ca religia e facuta in asa fel in cat daca cauti ajungi in acelasi punct?

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

De ce ar fi existenta zeului tau mai plauzibila decat existenta altor zei din moment ce toti aveti exact aceleasi dovezi? Cat la suta esti sigur ca alti zei nu exista? Cat la suta esti sigur ca alti zei la fel de puternici ca al tau nu exista? De ce ar conta pentru altii ce spune biblia daca pentru tine nu conteaza ce spun scrierile altor religii? Le consideri si pe acelea ca fiind reale? Accepti existenta mai multor zei mai mici, la fel de puternici sau chiar mai puternici decat zeul tau?

"Eu nu pot sa va demonstrez ca Dumnezeu exista" Atunci opreste-te aici. E ilogic sa mai incerci sa aduci argumente daca afirmi ca nu poti sa demonstrezi existenta zeului tau.
" Odata cu convertirea la crestinism viata mea" La fel o spun si altii despre religiile lor, deci tu nu ai nimic mai special.
"pestele zboara" Sunt pesti care chiar zboara, aici ai dreptate.
"nimeni nu a identificat inceputul timpului dar nici ce a fost inainte de timp" Si asta inseamna ca trebuie sa spui "niste zei"? Doar pentru ca nu se stie, fara dovezi, fara sa demonstrezi ca zeii respectivi chiar exista, afirmatiile tale si a altora sunt egale cu 0. Momentan, stiinta nu stie, dar nici religia si nici tu. Raspunsurile cu "zeii mei au creat totul" sunt inutile. Doar pentru ca nu stim ceva, fara dovezi nu inseamna automat ca fix varianta ta din cele cateva mii este corecta.

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Stimate domn, imi plac pledoariile dumneavoastra, da! mai ales acelea in care va contraziceti singur.
"Cine la creat pe el? " - El este dintotdeauna.
"Eu nu pot sa va demonstrez ca Dumnezeu exista."
"L-am descoperit pe Dumnezeul acela care vi se pare poate prea frumos ca sa existe "
Sa nu mi-o luati in nume de rau, sunt un credincios al sufletului meu ( nu merg la biserica, nu ma spovedesc, nu indemn nici pe altii sa faca aceste lucruri dar sfanta cruce si o rugaciune zis din suflet si numai cu cuvintele mele mi le fac ), am auzit de la un simplu om in etate, un taran, ca daca ai incredere in tine Dumnezeu va fi cu tine, ce inseamna sfatul batranului pentru dumneavoastra?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"am auzit de la un simplu om in etate, un taran, ca daca ai incredere in tine Dumnezeu va fi cu tine, ce inseamna sfatul batranului pentru dumneavoastra?"
Cati oameni exista atatea teorii exista. Pe cine sa crezi?
Eu prefer sa merg direct la sursa adica la Biblie ca sa nu ma pierd pe drum.
Alte sfaturi asemanatoare au mai fost, dar poti fi sigur ca sunt bune?

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene, nu iti inteleg nici virulenta, nici motivatia, nici evidenta faptului ca citesti pe diagonala - fara sa iti dai macar silinta sa pricepi.

"De ce ar fi existenta zeului tau mai plauzibila decat existenta altor zei din moment ce toti aveti exact aceleasi dovezi? " - Incearca si vei afla ca e singurul. Pana atunci nu poti avea pretentia ca intelegi.

"Cat la suta esti sigur ca alti zei nu exista?" - 100%. Tu cat la suta esti sigur ca nu exista? Si ce vei face daca vei afla contrariul?

"De ce ar conta pentru altii ce spune biblia daca pentru tine nu conteaza ce spun scrierile altor religii?" - pentru ca si-a demonstrat infailibilitatea. Este "manualul" de viata cel mai bun care exista - te invit sa cunosti crestinii practicanti daca nu ma crezi.

"Le consideri si pe acelea ca fiind reale?" - Nu.

"Accepti existenta mai multor zei mai mici, la fel de puternici sau chiar mai puternici decat zeul tau?" - Nu.

"La fel o spun si altii despre religiile lor, deci tu nu ai nimic mai special." E o diferenta. Eu am incercat si "alte religii". Iti spun eu, minciunile nu schimba vieti in bine. Am exemple concrete.

"fara sa demonstrezi ca zeii respectivi chiar exista, afirmatiile tale si a altora sunt egale cu 0. " - Este alegerea ta daca le respingi sau nu. Pana la urma este viata ta, iar adevarul e greu de digerat.

"Atunci opreste-te aici." - De ce? In viata mea am dovada. Si oricine o poate avea. Neputinta mea isi are originea la tine, nu la mine, daca iti aduci aminte citatul lui Augustin. Apropo, tu ce ce poti "DEMONSTRA"?

"Momentan, stiinta nu stie" - atunci te sfatuiesc sa iti urmezi propriile sfaturi.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma asteptam sa sariti ca arsi, dragii mei. Si nu ma impresioneaza. Dupa cum ii spuneam unui alt domn, este viata voastra si sunteti liberi sa alegeti.

"mai ales acelea in care va contraziceti singur." - Esuati la capitolul logica. Sau nu intelegeti termenul contradictie... Asta daca nu mai aveti si alte exemple.

" "Cine la creat pe el? " - El este dintotdeauna." - Prima afirmatie nu imi apartine. O sa va dati seama daca observati lipsa cratimei. Este un citat pentru clarificare, pe care il dau pentru ca sa va fie mai usor sa intelegeti la ce am oferit raspuns. Probabil nu cunoasteti faptul ca se obisnuieste, dar veti invata...

" "Eu nu pot sa va demonstrez ca Dumnezeu exista." "L-am descoperit pe Dumnezeul acela care vi se pare poate prea frumos ca sa existe " " Nu este nici o contradictie. Probabil ca ati observat faptul ca am spus ca nu pot sa "VA" demonstrez. Este absurd sa incerci o demonstratie care se poate obtine personal doar cu credinta si cu o inima sincera - in lipsa acestora.

"Sa nu mi-o luati in nume de rau" - Nicidecum. In afara de afirmatiile fara acoperire nu va reproseaza nimeni nimic.

"am auzit de la un simplu om in etate, un taran, ca daca ai incredere in tine Dumnezeu va fi cu tine" - Ma intreb la ce va referiti ca fiind "incredere in tine"? Daca luati exemple din propria viata si din viata celor din jur veti vedea ca omul este expert in a se autodistruge, in a-si fi propriul dusman. Chiar Iorga spunea ca "omul nu a gasit o cale mai buna catre adevar decat greseala. Prin urmare, sper ca nu veti merge la nesfarsit cu increderea in propria persoana - in cautarea lui Dumnezeu. Nu stiu daca va permiteti pretul si daca aveti suficienta vreme intr-o singura viata.

| martzian a răspuns (pentru LittleEvil666):

"Sunt ale mele 100% sunt scrise de mine e o mica pasiune(acum nu stiu in ce masura v-au impresionat Buna sau Rea)." - M-au impresionat prin calitate, sinceritate, stil - intr-un mod placut si neasteptat.

| martzian a răspuns (pentru LittleEvil666):

"urasc ceea ce a ajuns religia in zilele noastrea de aceea nu ma afiliez nici uneia chiar daca practic sunt crestin" - Aveti dreptate sa simtiti asta. Trebuie sa stiti insa ca formalismul si fariseismul acesta promovat de religiile zilelor noastre nu este deloc cel biblic. Crestinul nu este chemat la o religie ci la o relatie. Daca v-ati saturat de religie este timpul sa incercati relatia.

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

"Incearca si vei afla ca e singurul" - dovedeste ca e singurul si ca nu sunt mai multi la fel ca el sau chiar mai puternici. Nu-mi da citate din biblie pentru ca si eu pot sa-ti ofer fragmente din scrierile altora. Si din moment ce ai zis ca scrierile altora nu le accepti, nici eu nu accept scrierile tale religioase.

Cat la suta esti sigur ca alti zei nu exista? - Tu ai raspuns cu 100%, eu iti raspund tot cu 100% dar aici il includ si pe al tau.

"pentru ca si-a demonstrat infailibilitatea. Este "manualul" de viata cel mai bun care exista" - Asta e valabil doar pentru tine si pentru cei care iti impartasesc religia.

Urmatoarele raspunsuri au fost "Nu". Exact asta considera si ateii si cei care au alte religii despre scrierile tale sau despre zeul/zeii tai.

"E o diferenta. Eu am incercat si "alte religii"" Incearca sa nu te minti singur. Nu ai incercat, ai fost cel mai probabil "in trecere" si foarte putin interesat de alte religii. Nu ai fost un adept adevarat la fel cum voi ziceti despre crestinii care se convertesc ca nu au fost crestini adevarati.

"Este alegerea ta daca le respingi sau nu" - e valabil si pentru tine cand vine vorba de alte religii. Si ele sunt adevaruri si dupa cum zici tu, se pare ca nu le digeri prea bine.

"De ce?" - din bun simt si inteligenta. E absurd sa vorbesti cu convingere despre existenta a ceva ce nu poti demonstra ca exista.

"Neputinta mea isi are originea la tine, nu la mine" - gresit, neputinta ta e la tine. daca afirmi existenta unui zeu sau a unei creaturi fantastice, trebuie sa-i demonstrezi existenta. daca nu poti si zici " de ce?" cand trebuie sa te opresti, dai dovada de penibilism si prostie.

"Momentan, stiinta nu stie".- dupa cum am zis, stiinta nu stie unele lucruri dar nici religiile si nici tu daca raspunsul tau la diversele intrebari este "zeii mei au fact asta".

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Observ ca raspunzi doar la ce iti place.

"Tu ai raspuns cu 100%, eu iti raspund tot cu 100% dar aici il includ si pe al tau" - Te cred. Dar, mergand pe propria-ti logica, te rog sa demonstrezi. Richard Dawkins spunea ca nu este sigur ca Dumnezeu nu exista. Poate esti mai in forma decat domnia sa...

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Si ce importanta are daca cineva anume zice 99% nu exista? Tu faci apel la "autoritate" si asta este ignoranta din partea ta.

Tu zici ca esti 100% sigur ca alti zei nu exista dar esti 100% sigur ca al tau exista. Si culmea ipocriziei, nu poti sa-i demonstrezi existenta. Chiar daca ar exista niste zei sau poate doar unul, sansele ca acela sa fie fix al tau sunt extrem de mici.

Demonstreaza tu prima data, inainte de a avea tupeul sa-mi ceri mie sa demonstre ceva. Demonsteraza tu ca nu exista si alti zei si ca exista doar al tau. Ah, am uitat, ai zis ca "NU POTI".

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Cat despre "raspunzi doar la cel iti place", cred ca ti-am acoperit tot comentariul deci afirmatia ta e complet eronata.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Demonstreaza tu prima data" - Caraghios si la nivel de clasa pregatitoare. Daca taceai ramaneai filozof... laughing

NU ma asteptam sa vii cu argumente. E o mica mare diferenta intre cel ce spune "nu pot" (din motive evidente - ce tin in primul rand de tine si in al doilea rand de faptul ca nu vorbim de o realitate fizica, supusa legilor de acest gen) si cei care mint si se fac de rusine printr-o aroganta fara acoperire. Prietene, imi spui ce vrei, de fapt? laughing

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cat despre "raspunzi doar la cel iti place", cred ca ti-am acoperit tot comentariul deci afirmatia ta e complet eronata." Nicidecum. Pentru ca nu ai demonstrat nimic, dar ai ridiculizat, in urma unei citiri pe diagonala. Oricum disctutia capata valente jenante. Te-ai bagat penibil in seama si ai aruncat cuvinte mari iar acum o dai din colt in colt. Permite-mi sa inchei eu balciul, nu vreau sa crezi ca te tine cineva cu forta si ca nu poti iesi onorabil...

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Slab, nu esti demn de o dezbatere.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Slab, nu esti demn de o dezbatere." Tinere, incepi sa sari calul, iar mitocania se penalizeaza. Iti reamintesc faptul ca tu esti cel care a renuntat la dezbatere, atunci cand a fost pus in fata demonstratiei cu care tot brava ca un motan in calduri. Pana la urma - repet - nu te tine nimeni cu forta in discutii. Bunul simt si un minimum de caracter nu tine de a crede sau nu.

"Mai bine un caine viu decat un leu mort" cum ar zice cineva...

PS: tu chiar crezi ca totul se rezuma la a avea dreptate cu orice pret?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tipule, tu ai fost cel care ai afirmat 100% ca alti zei nu exista. Eu ti-am spus acelasi lucru dar l-am inclus si pe al tau. Inainte sa-mi ceri mie sa demonstrez ca al tau nu exista, demonstreaza tu ca ceilalti nu exista. Dupa ce demonstrezi tu, doar atunci poti avea tupeul sa-mi ceri mie sa fac acelasi lucru.

Multam de ignore, mi-ai demonstrat ca nu esti demn de o dezbatere. Nu esti pregatit. Rezolva-ti propriile "Zbateri" si probleme.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Multam de ignore" - Cu placere. Unignored now. "Ignore" ti-am dat ca sa te protejez de tine insuti si ca sa iti indic faptul ca NU doresc sa continuam pe tonul asta. Nimeni nu are de castigat dintr-o polemica de acest gen. Daca nu vrei decat sa ai dreptate si refuzi sa iei in calcul alte opinii, poti avea ceea ce iti doresti.

"mi-ai demonstrat ca nu esti demn de o dezbatere" - OK, nu sunt demn de o dezbatere. Te simti mai bine? Ti-a crescut imaginea de sine?

"Nu esti pregatit." - Ok, nu sunt pregatit. Pe ce domeniu esti mai pregatit decat mine?

"Rezolva-ti propriile "Zbateri" si probleme." - Ok. Multumesc de sfat. Dupa cum spuneam, cele majore s-au rezolvat. Restul le vom avea cu totii, toata viata. E loc si pentru tine daca vrei.

Discutia se incheie aici, nu este cazul sa ajungem mai departe decat am ajuns. Reluam doar daca te hotarasti sa iti prezinti propriile argumente, sa ne faci dovada potentei si a faptului ca esti mai "demn"...

De curiozitate, doar, ce varsta ai?

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Eu ti-am oferit exact acelasi raspuns pe care l-ai oferit tu doar ca eu am inclus un zeu in plus fata de tine. inainte sa-mi ceri mie sa-mi demonstrez afirmatia, demonstreaz-o tu pe a ta dupa care cere-mi mie sa fac acelasi lucru. poti sanu nu poti sa demonstrezi ca ceilalti zei nu exista? daca poti, atunci fa-o.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Eu ti-am oferit exact acelasi raspuns pe care l-ai oferit tu doar ca eu am inclus un zeu in plus fata de tine." - Asta e o abordare tipic "la misto" care indica devierea atentiei de la punctul sensibil si anume incapacitatea ta de a avea un contraargument - in conditiile in care argumentul crestin nu ti se pare multumitor.Cel putin la capitolul religie, spun eu, am deschis mai multe carti decat tine. Asa ca iti cer demonstratia faptului ca NU exista Dumnezeu - una pur stiintifica, care ar trebui sa fie pe teritoriul tau. Nu e nici o rusine sa spui NU POT.

De ce iti cer asta? Pentru ca e usor sa acuzi cand tu habar nu ai ce sa crezi si nu iti aduci aminte, probabil, ultima carte citita. Imi cer scuze daca ma insel, dar asa dai impresia cuiva care iti lectureaza raspunsurile de pana acum...

Si, te rog, scuteste-ma cu "tupeul" pe care il am sa iti cer ceva, ca nu esti cu nimic mai cu mot decat noi toti. Nu imi trasezi tu ce am voie si ce nu sa spun. Pana la proba contrarie, nu ai un raspuns valid.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

PS: "poti sanu nu poti sa demonstrezi ca ceilalti zei nu exista?" - Da, pot, din momentul in care tu accepti ca Dumnezeu - asa cum ni se reveleaza in Biblie - exista.

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Stiinta nu e pe teritoriul meu si nu are legatura cu ateismul.

"demonstratia faptului ca NU exista Dumnezeu"... trecand peste absurditatea cerintei, eu ti-am zis ca iti demonstrez dupa ce imi demonstrezi tu ca ceilalti zei la care le negi existenta NU exista. e ultima data cand iti mai zic : poti sau nu? daca poti, demonstreaza.

tu ai ai facut primul afirmatia, tu trebuie sa-mi demonstrezi primul.

in al 2-lea rand, practic, nu tu esti cel care trebuie sa demonstrezi ca niste zei nu exista ci persoanele care afirma ca zeii respectivi exista.

tu ai anulat existenta zeului tau prin afirmatia facuta chiar de tine conform careia "nu poti sa demonstrezi ca exista".

e ultima data cand iti mai zic : poti sau nu? daca poti, demonstreaza.

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

"Da, pot, din momentul in care tu accepti ca Dumnezeu - asa cum ni se reveleaza in Biblie - exista."

Dar tu accepti ca zeii altor religii - asa cum se reveleaza in scrierile respective - exista? Daca nu, atunci nici eu nu accept. daca accepti, atunci si tu si ei aveti exact aceleasi dovezi si trebuie sa accepti si existenta tuturor zeilor. Si daca accepti, tocmai te-ai contrazis. daca nu accepti, esti doar ignorant in materia asta. accepti doar ce iti convine si ignori restul.

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Cand o sa intelegi de ce nu crezi in existenta altor zei o sa intelegi de ce nu cred nici eu existenta zeului tau.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

„Stiinta nu e pe teritoriul meu si nu are legatura cu ateismul." – Foarte tare. Sa inteleg ca ateii sunt ignoranti? Pentru ca stiinta are un rol foarte important pentru mine, ca si credincios.
„trecand peste absurditatea cerintei, eu ti-am zis ca iti demonstrez dupa ce imi demonstrezi tu ca ceilalti zei la care le negi existenta NU exista." – trecand pentru ridicolul abordarii de tip clasa zero (tu primul, ca eu ma mai gandesc) ai sarit un pas. Pana la a demonstra faptul ca ei nu exista trebuie sa fii convins ca Dumnezeu exista. Iar asta se poate experimenta. Impotenta oamenilor de stiinta indica tot in directia asta, apropo de o discutie pe care nu o poti sustine. Daca vii si spui ca esti convins de existenta lui Dumnezeu, iti pot da toate argumentele biblice. Nu este nimic absurd in cerinta mea. Daca tu vii cu o demonstratie pur stiintifica asupra formarii universului, este suficient. La asta ma refer. Dar nu te mira ca cineva iti spune ca este imposibil sa „demonstrezi" pe baza legilor strict fizice un Dumnezeu transcendent si imanent. Da, demonstratia se poate face, dar e nevoie de cobai.winking

„in al 2-lea rand, practic, nu tu esti cel care trebuie sa demonstrezi ca niste zei nu exista ci persoanele care afirma ca zeii respectivi exista." - Acum cine se contrazice?

„tu ai anulat existenta zeului tau prin afirmatia facuta chiar de tine conform careia "nu poti sa demonstrezi ca exista"." – Am „anulat" existenta lui Dumnezeu? Nu stiam ca sunt atat de puternic. NU am anulat nimic prietene. laughing Daca te voi intreba cum imi demonstrezi ca tatal tau (care, apropo, este trup nu fiinta atotputernica transcendenta) exista, vei spune sa vin si sa ma conving. In asta constra si demonstratia mea "Dacă însetează cineva, să vină la Mine, şi să bea. Cine crede în Mine, din inima lui vor curge râuri de apă vie" (Ioan 7:37-39)
„e ultima data cand iti mai zic : poti sau nu? daca poti, demonstreaza" – Cum spuneam pot. Cum? Simplu: 1. Exista Dumnezeu? Da. Cum demonstram? Prin experienta ta personala cu El si prin celelalte dovezi din lumea inconjatoare. Nu trebuie sa crezi automat ci doar sa te convingi. Dupa ce ti-ai format convingerea asta, trecem la pasul 2. „Caci este un singur Dumnezeu (1 Timotei 2:5)"
Acum, poti spune: e absurd ce spui, pentru ca stiinta spune altceva. Este singurul mod de a trata lucrurile daca refuzi autoritatea Scripturii sau incercarea sincera de a afla adevarul. Din punctul asta te invit sa ne „demonstrezi" ca ne-am inselat.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dar tu accepti ca zeii altor religii - asa cum se reveleaza in scrierile respective - exista? " - Ce motiv as avea, daca Dumnezeu mi-a oferit siguranta ca exista?

"Daca nu, atunci nici eu nu accept." Tare. Nu stiam ca depinzi atat de mult de mine. laughing

"daca accepti, atunci si tu si ei aveti exact aceleasi dovezi si trebuie sa accepti si existenta tuturor zeilor." Nicidecum. Revelatia divina este unica si inconfundabila. Trebuie sa incerci.

"daca nu accepti, esti doar ignorant in materia asta. accepti doar ce iti convine si ignori restul." - Nu ti se pare ca ai pierdut un link esential in logica ta?

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Tu te folosesti de scrierile tale religioase si de experientele tale pentru a-i demonstra existenta zeului tau. nu sunt dovezi bune deoarece asta pot face si altii care au alte religii si alti zei. daca dovezile tale sunt bune, atunci si dovezile altora sunt bune si exista mai multi zei nu doar unul, nu doar al tau.

in cazul in care nu stiai, stiinta chiar nu are legatura cu ateismul. documenteaza-te mai mult pe acest subiect.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cand o sa intelegi de ce nu crezi in existenta altor zei o sa intelegi de ce nu cred nici eu existenta zeului tau." - Nici nu ai idee cata dreptate ai. Pacat ca ai doar dreptate si nu ai idee ce inseamna ce tocmai ai scris. Trebuie sa stii, eu nu cred in "zeii" la care faci referire pentru ca m-am raportat la Dumnezeu ca la o persoana nu ca la un concept (si asa si este).

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

„Tu te folosesti de scrierile tale religioase si de experientele tale pentru a-i demonstra existenta zeului tau." Nicidecum. Am introdus „scrierile" mele religioase doar dupa momentul experientei (tale) personale, esentiala in a crede. Te asigur ca ma refer la un demers cat se poate de pragmatic, nu la o forma de manipulare si de devianta inspre un misticism patologic.

„nu sunt dovezi bune deoarece asta pot face si altii care au alte religii si alti zei." – Pana la un punct poate fi corect, mai ales din perspectiva unui necunoscator. O singura cale insa se va demonstra a fi valida. Stii povestea cu papusa de sare? Am mai spus-o aici...

„daca dovezile tale sunt bune, atunci si dovezile altora sunt bune si exista mai multi zei nu doar unul, nu doar al tau." – Corecta logica. Doar ca „dovezile" mele se refera la un Dumnezeu care iti raspunde, nu doar la o divinitate inventata de homo sapiens. Din nefericire – sau din fericire- idolii nu iti vor da acest lucru.Nu stiu de ce insisti sa imi pui in carca "dovezile" comune, doar ca sa poti tine cu dintii de un rationament care scartaie. happy

„in cazul in care nu stiai, stiinta chiar nu are legatura cu ateismul." – Probabil ca in cazul tau asa este. Logic, sunt si atei care sunt certati cu cartea. Totusi, vei afla ca nu toti. Doar ca, asa cum spuneam, tu folosesti ignoranta in ambele sensuri. Tu „nu crezi" pentru ca „nu crezi".

„documenteaza-te mai mult pe acest subiect." – Vorbesc din perspectiva unui fost ateu – unul sincer si interesat sa afle adevarul. Si, pentru ca nu exista TPU si Google pe atunci, am cautat raspunsurile la biblioteca...

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Eu pot scrie voi deoarece sunteti doi in imagine dar tu nu, asa ca te rog sa-ti reeditezi raspunsul si nu-mi baga in gura cuvinte ce nu-mi apartin stimabile "presupus locuitor al planetei marte", acestui replay nu are o insemnatate mai mare si nici egala ca si tentativa de "sinucidere " a lui bombonel. Nu-mi face nimeni program iar credinta pe care o am in suflet nu o sa mi-o schimbe nimeni, nu ma nasc intr-o credinta si trec la alta ca "fie paine cat de rea tot mai bine'n tara mea "

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Eu pot scrie voi deoarece sunteti doi in imagine" - atunci ar trebui sa stii ca se impune si pluralul de la "singur" - mai ales daca nu foloseai persoana a doua din politete. Dar, na, "e doi", poate, pentru tine. happy

"dar tu nu, asa ca te rog sa-ti reeditezi raspunsul si nu-mi baga in gura cuvinte ce nu-mi apartin stimabile "presupus locuitor al planetei marte" - In primul rand este "editezi" si nu "reeditetzi". In al doilea rand raspund cum doresc, pe baza propriilor observatii, atata timp cat folosesc un limbaj decent. Asta cu atat mai mult cu cat te-ai bagat singur in seama. Nu permit nimanui sa imi dicteze ceea ce sa scriu - iar dumitale ti-am facut un hatar sa iti raspund. Macar pentru asta ai putea sa fii un pic mai multumit.

"acestui replay nu are o insemnatate mai mare si nici egala ca si tentativa de "sinucidere " a lui bombonel." - transmite-i salutari din partea mea, dimineata cand va treziti.

"Nu-mi face nimeni program iar credinta pe care o am in suflet nu o sa mi-o schimbe nimeni, nu ma nasc intr-o credinta si trec la alta ca "fie paine cat de rea tot mai bine'n tara mea "" - Corect. Prin urmare, daca te deranjeaza discutiile astea, nu te mai baga in seama si vei scapa de corvoada asta.

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

1. Omule, imaginea de la avatar reprezinta doua persoane, tu si sotia, nu ma contrazice ca am dreptate
2. Daca ai vazut bine am folosit ghilimelele deoarece m-am referit la nick-ul tau, departe de mine sa jignesc, scuze daca te-ai simtit lezat
2a. Sa reeditezi am scris foarte corect, te rog sa-ti aduci aminte ca atunci cand vrei sa-ti publici intrebarea/raspuns iti apare intr-un mic chenar Editeaza, asta insemnand sa-ti rectifici greselile de ortografie si nu numai, iar cand aapare a doua oara Editare ce inseamna?|
3.Se vede cat de politicos esti atunci cand faci referire la bombonel, mai pe intelesul tuturor sunt puscarias. Mai pe intelesul tau afla ca sunt ardelean din Oradea iar cu antecedentele penale nu ma impac.
4. Prin urmare am dreptul la libera exprimare, nu jignesc precum fac altii, stim eu cine dar nu dau nume

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Nu te-am contrazis deloc. Am spus doar ca nu porti folosi in aceeasi fraza si persoana a doua si singularul. Daca recitesti ce ai scris vei intelege.Probabil ora ne-a jucat feste.
2."Daca ai vazut bine am folosit ghilimelele deoarece m-am referit la nick-ul tau, departe de mine sa jignesc, scuze daca te-ai simtit lezat" - Multumesc de precizare.
2a. "A edita" se spune si a doua oara si a treia oara si a mia oara.

3. Nu eu am facut referire la bombonel. Ironia a pornit de la tine, dar ma bucur sa vad ca te prinzi. Imi cer scuze de analogie, recunosc ca e o gluma proasta, care nu se aplica.

"afla ca sunt ardelean din Oradea iar cu antecedentele penale nu ma impac." Ma bucur, cu atat mai mult cu cat locuinta mea este in... Oradea! Noi suntem bucuresteni, dar am stat o perioada acolo - 3 ani mai exact - suficient cat sa devina acasa si sa ne fie tragi oradenii. Unde stai in Oradea?

4. Am inteles. Imi cer scuze daca am fost mai acid, probabil in mod disproportionat, jignindu-te.

O zi buna!

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Vrei sa stii adresa mea? nuuuu, ma trezesc Doamne fereste cu geamurile sparte laughing, You have a beautiful wife, sa fiti iubiti!

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Hahaha, nu doar ca nu am nici un motiv sa iti sparg geamurile, dar nici nu imi sta in caracter, apropo de faza cu bombonel. happy
In plus noi mai trecem pe acolo prin vacante sau cand schimbam chiriasii, acum locuim si muncim in Bucuresti. Multumesc de compliment, ii multumesc lui Dumnezeu pentru o nevasta pe cat de frumoasa pe atat de inteleapta, lucru tot mai rar la pachet.

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Asta da, sa fiti iubiti!