| Meme10Memu a întrebat:

Daca universul ar fi dintotdeauna noi am mai fi trait de multe ori facand aceleasi lucruri ca acum in trecut ceea ce e greu de crezut. Asadar universul are un inceput si avand un inceput evident ca Dumnezeu exista?

4 răspunsuri:
| NikFlorian a răspuns:

Întrebarea dumneavoastră este interesantă, cu toții am fost tentați sau am fi tentați să credem în existența altor dimensiuni( ceea ce nu e greșit), dar să credem în faptul că ar putea exista dimensiuni ale trecutului sau ale viitorului e fascinant dar în același timp e imposibil, deoarece singurul lucru care există este prezentul, un prezent continuu, trecutul e ceva ce a fost în urmă, adică istorie, acele lucruri s-au întâmplat și au rămas consemnate ori verbal, ori în scris, ori în memoria personală a fiecărui individ sub numele de "amintiri", viitorul este doar un prezent care va avea loc, viitorul nu există, doar figurat, el fiind înlocuit de un prezent continuu, care se întâmplă. Începutul lucrurilor sunt prefigurarea lucrurilor viitoare, deci nimic nu are un sfârșit, desigur oamenii se raportează la noțiunea de început prin mintea omenească, cum facem cu toții, spre exemplu: " a început, școala, munca, etc.", dar legat de Univers, desigur a început din ceva, de la ceva, de la Cineva, dar suntem limitați să pricepem aceste lucruri, precum zice versul: " Nu cerceta aceste legi, că ești nebun de le înțelegi." Moartea lui Fulger G. Coșbuc
Așadar Dumnezeu există înainte de început și este greu de înțeles acest fapt de mintea umană deoarece noi suntem, tineri și limitați pentru cunoașterea în profunzime a lui Dumnezeu.

| Meme10Memu explică (pentru NikFlorian):

Tentatia asta este asemanatoare cu ideea "daca e sa se intample se intampla" sau daca exista conditii favorabile se intampla chiar daca acel lucru e rau sau bun. Totusi, daca trecutul ar deveni prezent cei care fac fapte rele si-ar putea anula faptele rele prin intoarcerea in trecut ceea ce ar fi imoral pentru ca astfel de oameni nu ar fi necesar sa-si asume vreo raspundere pentru vreo greseala sau ca orice este reparabil si remediabil ceea ce e greu de grezut. Asta e o dovada ca exista moralitate obiectiva independent de vointa omului. Asta e alta dovada ca Dumnezeu exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NikFlorian):

Mare dreptate aveti, asa tare ma intristeaza faptul ca uni oameni nu accepta ca Dumnezeu exista, le dai dovezi iar ei tot nu accepta, isi intuneca mintea si isi impietresc inimile

| Iuliana67567 a răspuns:

Eu cred că ai dreptate.