| Duckey a întrebat:

Am auzit niste versuri bisericesti : " Unde nu-i tristete si nici indurare, decat viata fara de sfarsit ", nu stiu daca acesta este inceputul, mijlocul sau sfarsitul. Vreau toate versurile inceput sfarsit. PROMIT ca dau funda!

Răspuns Câştigător
| AlexeHellsing a răspuns:

Aceasta este o rugăciune pentru adormiții întru veșnicie frate, ai greșit puțin cuvintele, dar nu-i nimic. Iată toată rugăciuneatongueomenește, Doamne, pe cei ce întru nădejdea Învierii si a vieții celei ce va să fie au adormit, părinți și frați ai noștri și pe toți cei care întru dreapta credință s-au săvârșit, și iartă-le lor toate greșalele pe care cu cuvântul sau cu lucrul sau cu gândul le-au săvârșit ș-i așază pe ei, Doamne, în locuri luminoase, în locuri cu verdeață, în locuri de odihnă, de unde a fugit toată durerea, întristarea și suspinarea și unde cercetarea feței Tale veselește pe toți sfinții Tăi cei din veac. Daruiește-le lor si nouă împărăția Ta și împărtășirea bunătățiilor Tale celor negrăite și vesnice si desfatarea vietii Tale celei nesfarsite si fericite. Ca Tu esti invierea si odihna adormitilor robilor Tai (N), Hristoase, Dumnezeul nostru, si Tie slava inaltam, impreuna si Celui fara de inceput al Tau Parinte si Preasfantului si Bunului si de viata facatorului Tau Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin. Cu sfintii odihneste, Hristoase, sufletele adormitilor robilor Tai, unde nu este durere, nici intristare, nici suspin, ci viata fara de sfarsit.

6 răspunsuri:
| Silviuloan a răspuns:

Cu sfintii odihneste Hristoase Sufletul adoritului robului Tau, unde nu este durere, nici intristare, nici suspin, ci viata fara de sfarsit.-condacul canonului ce se canta la inmormantare si la parastase...

| roxaa15 a răspuns:

Aceste vresuri fac parte din slujba de inmormantare sau pomenirea mortilor

| RAY a răspuns (pentru roxaa15):

Da ai dreptate

| DeathLord93 a răspuns:

Citirea stalpilor happy

| Clau_Clau_2000 a răspuns:

Aceasta este o rugăciune pentru adormiții întru veșnicie frate, ai greșit puțin cuvintele, dar nu-i nimic. Iată toată rugăciuneatongueomenește, Doamne, pe cei ce întru nădejdea Învierii si a vieții celei ce va să fie au adormit, părinți și frați ai noștri și pe toți cei care întru dreapta credință s-au săvârșit, și iartă-le lor toate greșalele pe care cu cuvântul sau cu lucrul sau cu gândul le-au săvârșit ș-i așază pe ei, Doamne, în locuri luminoase, în locuri cu verdeață, în locuri de odihnă, de unde a fugit toată durerea, întristarea și suspinarea și unde cercetarea feței Tale veselește pe toți sfinții Tăi cei din veac. Daruiește-le lor si nouă împărăția Ta și împărtășirea bunătățiilor Tale celor negrăite și vesnice si desfatarea vietii Tale celei nesfarsite si fericite. Ca Tu esti invierea si odihna adormitilor robilor Tai (N), Hristoase, Dumnezeul nostru, si Tie slava inaltam, impreuna si Celui fara de inceput al Tau Parinte si Preasfantului si Bunului si de viata facatorului Tau Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin. Cu sfintii odihneste, Hristoase, sufletele adormitilor robilor Tai, unde nu este durere, nici intristare, nici suspin, ci viata fara de sfarsit. Este sfarsitul din ce ai spus tu :*

| PaulValentinUrsu a răspuns:

Dacind