| anonim_4396 a întrebat:

Am cateva intrebari, sunt ateu, daca imi raspundeti la urmatoarele intrebari ma fac popa.

1. Daca Dzeu a creat pamantu, omul, universu pe el cine l-a creat? Nu veniti cu vesnicia veniti cu stinta si logica.
2.De unde vine?
3. Si de ce ne ajuta?
4.Si daca exista face bine de ce e rau in lume, au exista razboaie mondiale, oameni mor greu prin suferinta? Si daca el vrea sa opreasca raul de ce nu vine si sa ne ajute? Voi tot credeti dar il asteptam de 2000 de ani ca sa opreasca raul si asteptam ca fraieri.
Pun pariu daca raspundeati la intrebarile astea, erau numai crestini pe lumea asta

33 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

In calitate de ateu, iti raspund ca esti penibil si idiot. Inainte de astfel de intrebari, ar trebui sa ai habar de biblie macar.
1. Dumnezo' a existat initial. A existat pur si simplu, in afara timpului si spatiului. El a creat restul cum a vrut muschiu' lui. Citate sint sigur ca vor da colegii.
2. Vezi punctul 1.
3. Ne... ce? Autosugestia, placebo, propriile forte, astea ne ajuta. Raspunsul crestin e ca daca crezi cu adevarat in el, te rogi samd, o sa te ajute. Merge si asa. E o interpretare, fiecare dupa cit il duce capul sau cum ii e mai comod sa creada.
4. Raul e din cauza pacatelor oamenilor care si-au intors fata de la divinitate samd. La fel, se gasesc citate si aici din belsug - dumnezo' iti da liberul arbitru, stie ce o sa se intimple, dar totusi te lasa de capul tau. Rationament cam gaunos, dar fie. Idiotenie mai mare ca aia cu asteptatul nu puteai sa spui. Nu trebuie' sa astepti nimic, raul sau binele pleaca de la fiecare din noi si modul in care el/ea interactioneaza cu cei din jur.
P.S. Nu mai pune pariuri idioate. In loc sa ne batem in a cui dumnezeu e mai mare si mai tare, mai bine ne-am bate in citi semeni ne-am ajutat in ultimele 24 de ore...

| Inferno a răspuns:

Prima intrebare e ilogica. Dumnezeu prin definitie este fiinta cea mai complexa, unica si suprema.
Daca Dumnezeu ar fi fost creat de cineva sau cel putin daca ar fi aparut atunci inseamna ca s-ar supune timpului si nu ar mai corespunde definitiei. Drept urmare nu ar mai fi Dumnezeu.

Daca eu spun ca exista o planta cu flori verzi, intrebarea care se pune este daca in adevar exista o asemenea planta, nu daca planta cu flori verzi ar avea flori albe.

Cred ca in primul rand ar trebui sa definesti acel "Dzeu" din intrebare, ca nici dracu nu stie cine e. E divinitatea crestina, divinitatea deista, sau o alta divinitate de miliardele de posibilitati?

| danut a răspuns:

Intai invata sa respecti credinta altora, apoi sa scrii si la urma sa-ti exprimi corect intrebarile iar apoi vom incerca si noi sa-ti raspundem.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Vorbesti de respectarea credintei altora, dar te intreb, tu respecti credinta altora?

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Ai devenit "constiinta" mea? laughing
Poti "cita" un text de al meu unde stalcesc in bataie de joc numele unui Dumnezeu, Alah, etc. Te rog nu include fiinte create.

| Purec a răspuns:

1. A fost "creat "de un alt Dumnezeu mai mare in grad
2. De unde vine ce? Nu prea te-ai descurcat la intrebarea asta. Poate nici nu vine, se duce, ce relevanta are, a fost "creat" de un Dumenzeu mai mare in grad, ti-am zis

3. De obicei nu ne ajuta, dar daca ne ajuta totusi, o face doar ca si hobby. Deh plictiseala mare in Rai, norisori, flori, ochelariste si babe ( cica fetele sexy..preacurvesc, si merg in Iad, ce naiba.sad )

4. De ce sa vina? Daca nu are un motiv suficient de bun? Plus ca daca ar eliomina raul, s-ar termina si distractia ( singura pe care o are) Ar lancezii si s-ar ingrasa stand in Rai fara sa miste un deget, eventual ar manca niste gogosi ( daca ar avea cine sa ii faca)

5? Esti doar unul care se crede cool cu cat e el de ateu. citeste pe litere: R A T A T

| LeKaAlex a răspuns (pentru Purec):

No, nu ma cred cool pentru ca sunt ateu lol, crezi ca sunt rocker dala? si uitate aici pe site www.howtosuicide.com fane o favoare, nici n-ai inteles ce-am intrebat

| Purec a răspuns (pentru LeKaAlex):

"No, nu ma cred cool pentru ca sunt ateu lol, crezi ca sunt rocker dala? si uitate aici pe site www.howtosuicide.com fane o favoare, nici n-ai inteles ce-am intrebat"

Ba da te crezi cool, dar trece, cu timpul, daca nu trece, esti cum am stabilit mai devreme. " fane" vine de la Stefan?:))

| LeKaAlex a răspuns (pentru Purec):

Se vede ca n-ai peste 11 ani si nu sti ce inseamna ateu, kid...

| NemNUZ a răspuns:

,,au exista razboaie mondiale,, religia spune ca daca esti lovit sa intorci si celalalt obraz! Viata pe pamant este un test, e normal sa fie grea.
Si acum cel mai interesant,, stinta si logica,, spune-mi tu logica ta.

| Mădă0611 a răspuns:

Raspunsurile nu sunt suficiente ca sa fii crestin, fara o gandire critica, da, poftim:
1. compara "dumnezeu" cu "natura", care exista fara sa fie creata de catre cineva.
2. vezi 1, desi mai avem multe de aflat.
3. pentru ca suntem creatia lui. (adevarul e ca nu ne ajuta asa cum cred teistii, daca vorbim de dumnezeu, un zeu, nu ne ajuta deloc)
4. dumnezeu nu intervine in libertatea oamenilor, din iubire; ai spune ca victima cuiva nu are libertate, dar, fara sa cunosc toate religiile, sunt aproape sigura ca o sa fie rasplatita in viata de apoi, teoretic.

| digital7shady a răspuns (pentru Mădă0611):

1. Natura exista fara sa fie creata de cineva? OK, sa ne luam dupa Biblie, unde Dumnezeu a facut natura("Apoi a zis Dumnezeu: "Să dea pământul din sine verdeaţă: iarbă, cu sămânţă într-însa, după felul şi asemănarea ei, şi pomi roditori, care să dea rod cu sămânţă în sine, după fel, pe pământ!" Şi a fost aşa.", Geneza, c1v11). Dar, in lumea reala(el a cerut stiinta si logica, nu gandire de copil de gradinita), vegetatia a evoluat, ca si restul dintre noi.
2. Vine de pe Jupiter. Made the world, ftw.
3. Reciteste, ti-ai facut-o singura. Iarasi lipsa de logica si gandirea de gradinita.
4. Las-o balta...

| Mădă0611 a răspuns (pentru digital7shady):

1. Natura nu inseamna doar verdeata, mai copil extraticulat din cresa laughing.
2. Du-te culca-te!
3. Natura ne ajuta prin faptul ca suntem adaptabili mediului, si nu doar pe noi, ci toate formele de viata, dumnezeu deloc, fara autosugestie, ar intelege si mintea ta adormita ca nu exista, dar e grele viata...
4. Nu stiu de ce te-ai bagat in discutie daca nu pricepi nimic.

| digital7shady a răspuns (pentru Mădă0611):

Din poza nu ai mai mult de 14 ani... rolling eyes Oricum, asta nu conteaza. Nu am fost exMatriculat din cresa, n-am fost dat la cresa.
2. M-am trezit acum o ora, nu pot sa adorm.
3. "Natura ne ajuta prin faptul ca suntem adaptabiliu mediului". Din nou, logica de gradinita...(aici cam lipseste orice logica, dar meh...) Prin acceptarea evolutiei, negi Geneza. Dumnezeu a facut toate animalele, nu? Si Noe a luat cate o pereche din fiecare specie de animal. Dar, daca numai Noe si familia lui au supravietuit potopului, inseamna ca noi(toti oamenii de pe pamant) ne tragem din familia lui. Pe langa incest, care este interzis in biblie, sa ne gandim la rasa lui Noe. Era caucazian, nu? Atunci cum exista astazi africani, mulatri, asiatici? O sa spui ca s-au mutat pe alte teritorii. Sa zicem ca o parte din familie s-a dus pe teritoriul Africii de azi, si datorita caldurii si "naturii" li s-a inegrit pielea si culoarea parului. Pai asta inseamna evolutie. Si aici ne intoarcem la "Prin acceptarea evolutiei, negi Geneza".
4. Nu pricep pentru ca ai o minunata lipsa de logica in orice zici. Nu e vreo problema cu mine, la ultimul test de IQ am obtinut 131 de puncte. Tu?
Te rog, chiar daca esti "crestina", cu doua cautari pe Google gasesti "Evolutionismul" si "Selectia Naturala". Cunoaste-ti dusmanul, nu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru digital7shady):

Ti-am zis sa mergi sa te culci. laughing Mai citeste-mi astea 2 raspunsuri.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si daca iti raspund se poate sa te faci popa - drac? una e popa si alta e preot si vai de crestinii pe care i-ai pastori, multi si-au ales aceasta chemare ca pe o meserie de aceea se vede ceea ce nu trebuie

| sublime89 a răspuns:

"3. Si de ce ne ajuta?" Mda, ne mai ajuta cu cate un potop global, sau un altfel de genocid ici colo.

| Liviu a răspuns:

Sunt ateu, ai pus niste intrebari logice, dar la care vei primi raspunsuri vagi gen " Suntem limitati" cum spunea o puicuta mai jos.E gresit spus 'el ne-a facut limitati' corect spus este "el va facut limitati' pe voi astia care credeti in dumnezeu.Nu exista asa ceva, nu sunt dovezi, doar scrieri de cativa schizofrenici. Daca exista dumnezeu, credea toata lumea in el.

| AtateaConditii a răspuns:

1. El ne-a facut limitati, noi nu ne putem imagina cum arata infinitul.
2. El a fost mereu.
3. Pentru ca e Tatal Nostru si vrea sa ajungem in Rai. In plus El ne-a creat e normal sa ne ajute doar nu o sa ne lase de izbeliste sa suferim ca prostii.
4.Lumea e condusa de Diavol, Dumnezeu il lasa sa isi faca planul si ajuta numai pe cei care au sanse sa ajunga in Rai.
Lumea e confuza deoarece Dumnezeu nu se arata in mod direct si Biblia pe parcurusul anilor a fost schimbata. Multe informatii au disparut si de aceea unele lucruri sunt neclare. Trebuie doar sa crezi in El si sa ai incredere ca dupa moarte exista viata. Nu pare logic multe chestii dar daca D-zeu vede ca ii ramai loial te rasplateste. Si pentru mine e ciudat si de multe ori ma enerveaza, dar nu ma mai agit, macar am scuze la judecata: Nu am stiut pe cine sa cred.:p

| Gaaby a răspuns (pentru AtateaConditii):

A spus sa raspunzi logic! Asta e logica? Lumea e condusa de Diavol, sigur nu e condusa de Mos Craciun?

| AtateaConditii a răspuns (pentru Gaaby):

Nu exista raspuns logic la o intrebare ca asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu iti voi raspunde pe puncte pentru ca nu poti face legatura intre ele ca sa intelegi, dar daca intelegi ceva din ce spun, atunci ar fi bine sa te tii de cuvant si sa te faci popa.
Pe dumnezeu l-a facut parintii lui asa cum te-a facut si pe tine. Tu, eu si ceilalti useri TPU, functionam ca niste celule din corpul lui. Sa dam un exemplu cum ca pamantul ar fi ficatul lui dzeu.Dau un exemplu ca sa intelegi cum functionezi tu in trupul lui dzeu. Daca intelegi fa si legatura din ce se spune in biblie cum ca dzeu traieste prin noi si noi prin dzeu.
Deci la intrebarea 1 gandeste-te logic si raspunde-ti singur.

La intrebarea 2, ti-am zis de unde vine, are si el parintii lui.

3.Ca si celulele din tine,se ajuta unele pe altele,pentru buna functionare a unui organism, o celula se naste, traieste si moare, una mai devreme sau alta mai tarziu, o celula poate muri si inainte sa se nasca.

4.Si in corpul tau ca si in corpul lui sunt razboaie intre celule bune si celule rele,si in corpul tau e dusmanie,ura si bunatate. Ca si tine,asteptand de nu stiu cate mii de ani sa vii tu,acele celule credincioase contiunua sa creada in tine,ca tu fiind dzeul lor. Asa ca gandeste-te ca fiind ateu,esti o celula negativa in corpul cuiva.

In biblie se vorbeste despre viata vesnica, dzeu avand viata vesnica doar prin noi, care avem capacitatea de reproducere, de ane naste si de amuri. Unul moare, atul se naste si uite asa dzeu traieste vesnic. Sper ca ai inteles.

Cred ca nu am spus nimic din stiinta si logica, ti-am explicat babeste ca la un copil de 14 ani sa intelegi cam cum sta treaba.Dzeu ne iubeste,cine nu s-ar iubi pe el insusi cu tot ce este in el? Tu ai putea sa opresti razboiul ce se da in ficatul tau de exemplu? Sa faci in asa fel incat sa fii sanatos tun si fericit? Nu poti, deci asa e si in corpul lui. Daca ai inteles, ar fi bine sa te apuci sa te faci popa, macar scoti si tu un ban cantand, asa ateu mult mai greu este.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gagiule? ramai asa.lasa ca popi sant destui si oricum nu stii ce insamna a pastori o turma de necuvantatoare, darami-te de cuvantatoare.deci eu crestin, te sfatuiesc ca mai bine mori prost decat sa stii raspunsul la intrebarile tale.bafta si mangaiete cu gandul ca; Fericiti sant cei saraci cu duhul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Heeeiiii? baaaa? gagiul e ateu.a-ti auzit maaaa? e ateuuu baaa nepricopsitilor nu orisice.e ateu.pai ce ne jucam? nu cumva sa credeti ca e crestin.e ateu, pe cuvantul lui.

| LeKaAlex a răspuns:

P.S Studiez de 4 ani stiinta eu am aflat raspunsurile la intrebari, dar am vrut sa vad ce ziceti voi. big grin Raspunsurile le gasesti in biblie ce-a ce trebuie sa descoperi intrebarile in stiinta.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru LeKaAlex):

Studiezi tu știință? Mie mi se pare că nu ai deschis nici o carte. Începi cu aia de gramatică, lasă tu știința.

| anonim_4396 explică (pentru LeKaAlex):

Studiezi stiinta de 4 ani? Deci inca de la varsta de 9 ani tu bagi stiinta in tine? Hai fii serios! Ce ai aflat tu e doar niste idei facute uitandu-te la clipuri pe youtube.

| LeKaAlex a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce varsta de la 9 ani? lol visezi? laughing

| anonim_4396 explică (pentru LeKaAlex):

Ai zis ca studiezi stiinta de 4 ani. Daca ai acum 13, minus 4 ani, ineamna ca de la varsta de noua ani tu studiezi stiinta si ai inteles ce nimeni nu intelege de milioane de ani.

| numauitaoricesevaintampla a răspuns:

Pai.
Eu nu inteleg subiectul cu stiinta si logica. Daca oamenii sunt in doua categorii,bai nene, dam vina unii pe altii crestinii pe cei ce se bazeaza doar pe logica si invers, spalati pe creier sunt cei care nu se pot convinge ca ei gandesc "prea logic", nu spun crede si nu cerceta, nu spun decat sa te intrebi oare ai fost dat cu un scop pe lumea asta decat sa acorzi atentie oamenilor care au murit inrazboaie caci asta e pana la urma totul doare la un moment dat.Nu putem salva prin cuvintesi faptele unor tari nu le poate indesa Dumnezeu nu poate da minte celor ce nu au si nu incearca sa caute...

| nomad19 a răspuns:

Da

| nomad19 a răspuns:

Da, desigur!

| Godsson1104 a răspuns:

Am un răspuns pentru toate întrebăriile tale : citește biblia și roagă-te