| AlexanderHamilton a întrebat:

Eu sunt un Ateu convins, nimic nu poate schimba asta, dar vreau sa va pun niste intrebari voua, crestinilor convinsi care credeti tot din biblie - sunt documentat in religia crestina, am citit ambele testamente, iar dupa citirea acestor testamente am devenit Ateu, nu am putut crede ca "tatal a tot creator" ar putea sa isi ucida copii cu atata brutalitate, fara mila ( asta pentru a clarifica motivele pentru care sunt Ateu, stiu sigur ca se vor intreba in comentarii )
Intrebarile sunt urmatoarele : 1. Cum am zis si mai sus, cum puteti avea incredere, cum puteti sa iubiti o asemenea fiinta care si-a ucis propii copii, inecandu-i sau ucigandu-i in moduri brutale. Care a ucis copiii egiptului cand a trimis bolile pe pamant, niste copii care erau absolut incocenti, singurul lor pacat era faptul ca "se nascusera sub calauzinta altei religii, altui zeu". Mi se pare absolut dezgustator.
2. In vechiul testament daca o femeie era violata de un barbat, acea femeie trebuia sa isi marite violatorul, ce parere aveti de faptul ca Dumnezeu e ok cu violul?
3. Ce credeti despre "oribilul" Lucifer? Toti il considerati cel care va aduce in iad, cel care va tortureaza in iad, cel care transmite raul, dar asta arata faptul ca nu v-ati citit propria biblie. Lucifer e un detinut, am putea spune mai special, al iadului. Nu este cel care tortureaza, mai degraba este torturat.
4. Cum vi se pare faptul ca Dumnezeu a ales ca voi sa purtati "pacatul omenesc" - "pacatul" fiind ca primii oameni au mancat dintr-un mar, DINTR-UN MAR OAMENI BUNI, Dumnezeu a considerat "pai, cam asta le-a fost, fara sansa a doua, mi-au mancat UN SINGUR MAR", iar din faptul ca cineva a mancat un mar amarat voi trebuie sa purtati acest "pacat".
5. Daca Dumnezeu vede totul, viitorul, trecutul, prezentul si a creat tot, nu inseamna ca el a stiut ce se va intampla cand l-a creat pe satana? Si nu numai ca l-a creat pe satana, a creat si toate bolile : cancer, sida, hiv, tuberculoza, hepatita, ( Lucifer nu e mentionat nicaieri in bibible sau oriunde in documentele sfinte sa poata sa creeze absolut nimic, deci el nu putea crea bolile ), de asemenea sa zicem ca "lucifer cauzeaza toate relele de pe pamant" - ceea ce nu face, nu exista - atunci de ce nu poate Dumnezeu sa fie taticul nostru cel bun si sa opreasca aceste relele?
6. Cum va simtiti ca NIMENI nu v-a cerut acordul de a devenit Crestini sau de a deveni botezat?
7. Stiati ca Iisus nu s-a nascut pe 25 Decembrie si ca Sarbatoarea Crestina pe care noi o sarbatorim este de fapt furata de la Sectele Pagane?
8. Ati observat ca in ziua de azi oameni se roaga la popa, la biserica - idolizandu-i pe acestia - nu la Dumnezeu in propiul sens al cuvantului? Lucru care poate sa fie facut acasa, nu la Biserica.

Cam atat momentan. Pastrati decenta.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
32 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Daca tot te lauzi ca ai citit Biblia, unde scrie ca primii oameni au muscat DINTR-UN MAR? Ok, si daca nu scrie ca Diavolul a creat bolile, unde scrie in Biblie ca Dumnezeu a creat bolile, daca tot ai citit ambele Evanghelii si esti documentat?

| AlexanderHamilton explică (pentru Dandanache):

Scrie ca Dumnezeu a dat viata tuturor si oricui. Oricui insemnand bolile.

| Dandanache a răspuns (pentru AlexanderHamilton):

Hai cu versetul in care scrie asta, domnul specialist, sa discutam direct pe text.

| AlexanderHamilton explică (pentru Dandanache):

Ba omule, tu esti ofensat grav, Vrei sa iti arat un scrie ca dumnezeu a creat totul? Esti foarte bolund, imi pare rau sa iti zic asta, toata biblia deduce asta. Oamenii ca tine sunt un alt motiv pentru care sunt ateu, sunteti prea idioti.

| Dandanache a răspuns (pentru AlexanderHamilton):

De fapt sunt crestin-agnostic, mai mult agnostic decat crestin. Surprinzator, de cele mai multe le raspund, in maniera asta, crestinilor, nu ateilor. Nu sunt ofensat absolut deloc ca tu bati campii. Pe TPU e plin de semidocti cu inteligenta submedie si m-am obisnuit deja cu ei. Ce ma deranjeaza e in schimb laudarosenia ta complet deplasata. Din modul in care te exprimi, e clar ca esti cam tantalau si ai serioase carente de logica, iar Biblia ai citit-o pe sarite sau ai cules pasaje de pe internet, dar te dai DOCUMENTAT in religia crestina. Esti documentat in ipocrizie eventual, cu teologia nu prea ai treaba.

| AlexanderHamilton explică (pentru Dandanache):

CRESTIN AGNOSTIC =]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]] eu zic sa iti taci fleanca, arata cat de prost esti cu aceste 2 cuvinte unul langa altul. Eu zic sa te sinucizi, nu zic asta intr-un mod ironic, ci intr-un mod serios.

| Toteuboss a răspuns (pentru AlexanderHamilton):

Bineinteles ca exista notiunea de crestin agnostic, dar trebuie sa ai o minima educatie sa stii asta.

https://en.wikipedia.org/wiki/Agnostic_theism
http://community.beliefnet.com/......gnosticism

Nu mai e nevoie sa imi dai ignore. M-am inselat, nu esti un pic tantalau, esti sinistru de imbecil. Nu doar ca esti congenital prost, fara educatie si cultura generala, dar esti dureros de nesimtit. Nu suport moronii plini de tupeu, asa ca nu mai am de gand sa continui conversatia.

| AlexanderHamilton explică (pentru Toteuboss):

Ti-ai facut alt cont numai ca sa imi arati cat esti de retardat? Doamne ce om prost. Hai jet in mortii ma-tii, eu port aici conversatii inteligente cu oamenii, nu am timp de ratati ca tine, du-te in mortii tai.

| ania a răspuns:

Chiar dacă ți se par absurde unele lucruri din Biblie oare e un motiv rațional suficient să fii un ateu chiar atât de convins încât nimic să nu poată schima asta?
Universul, materia au un început deci necesită o cauză imaterială. Dacă orice lucru ar avea nevoie de o cauză și înainte de oreice cauzare n-ar fi existat nimic nici n-ar fi început vreodată să existe ceva. Dacă există totuși o energie genială care a cauzat universul fără a fi la rândul ei cauzată, cel mai probabil poate interacționa cu creația sa.Ce te împiedică să spui odată-Creatorul meu, dacă totuși exiști, convinge-Mă Tu, să te înțeleg nu cum zic alții că ești ci cum știi Tu că ești!?

| AlexanderHamilton explică (pentru ania):

Buna ziua, eu nu am cerut sa ma convingeti sa devin Crestin, iar ca sa va raspund la intrebare, ati zis ca totul are nevoie de un creator, dar pe Dumnezeu cine l-a creat? Am postat mai multe intrebari la care tot va astept raspunsul. Multumesc.

| ania a răspuns (pentru AlexanderHamilton):

Nu am spus că totul are nevoie de un Creator ci dimpotrivă că dacă totul ar nevoie de un creator atunci înainte de oriece cauzare nici n-ar fi început vreaodată să existe ceva. Tocmai că universul nostru cu un început e o docadă că trebuie să existe o cauză necauzată. Dacă universul are un Creator și acel creator ar avea nevoie de un alt creator și așa mai departe, și înainte de orice cauzare n-ar fi existat nici o cauză necauzată, nici n-ar fi început vreodată un proces de cauzare.Adică tocmai că apariția unui univers cu un început e imposibilă logic în afara existeței unei cauze necauzate.

| relian a răspuns:

3-pe lucifer nu l-a creat Dzeu pentru ca s el era un zeu ca si Dze doar ca nu era sef, era pe o functie mai mica.
4-Unde scrie ca omul a mincat un mar? Se pare ca nu prea ai citit biblia asa cum te lauzi.A mincat din fructul oprit, deci nu e vorba de nici un mar, de unde ai scos chestia asta tu stii, dar e bine sa ne spui si noua.
In rest astia is oamenii fiecare cit il duce mintea aia face.

| AlexanderHamilton explică (pentru relian):

Faptul ca este un mar sau alt fruct putin conteaza, conteaza ceea ce s-a intamplat. Si da, pe Lucifer Dumnezeu l-a creat in Biblie.

| Holiday a răspuns:

5. Lasand la o parte faptul ca intr-adevar Biblia e doar o poveste fara nici o baza reala, se pare ca cele doua personaje, Satana si Dumnezeu nu sunt chiar asa de dusmani, ba mai mult, fac pariuri pe seama la ce fac sau nu oamenii la un pahar de bere...

"6 Fiii lui Dumnezeu au venit* într-o zi** de s-au înfăţişat înaintea Domnului. Şi a venit şi Satana în mijlocul lor.
* 1 Imp 22:19; Iov 38:7; ** Iov 2:1;
7 Domnul a zis Satanei: „De unde vii?" Şi Satana a răspuns Domnului: „De la cutreierarea* pământului şi de la plimbarea pe care am făcut-o pe el."
* Iov 2:2; Mat 12:43; 1 Pet 5:8;
8 Domnul a zis Satanei: „Ai văzut* pe robul Meu Iov? Nu este nimeni ca el pe pământ. Este un om fără prihană** şi curat la suflet, care se teme de Dumnezeu şi se abate de la rău."
* Iov 2:3; ** Iov 1:1;
9 Şi Satana a răspuns Domnului: „Oare degeaba se teme Iov de Dumnezeu?
10 Nu l-ai* ocrotit Tu pe el, casa lui şi tot ce este al lui? Ai binecuvântat lucrul** mâinilor lui şi turmele lui acoperă ţara.
* Ps 34:7; Isa 5:2; ** Ps 128:1; Ps 128:2; Prov 10:22;
11 Dar ia întinde-Ţi* mâna şi atinge-Te de tot ce are, şi sunt încredinţat că Te va blestema** în faţă."
* Iov 2:5; Iov 19:21; ** Isa 8:21; Mal 3:13; Mal 3:14;
12 Domnul a zis Satanei: „Iată, îţi dau pe mână tot ce are, numai asupra lui să nu întinzi mâna." Şi Satana a plecat dinaintea Domnului

| TrăieşteClipa a răspuns:

Vezi ca in Biblie nu scrie nicaieri despre mar.Scrie doar fruct si se refera cel mai probabil la sex.
Cain a fost conceput cu unul dintre cei 200 de elohim.
Probabil medicul genetician (sarpele).
Eva a fost a doua sotie a lui Adam.Prima a fost Lilith.
YHWH era casatorit cu Astarte si nu era chiar un dumnezeu.
In rest de acord cu tine.
Crestinismul a fost inventat de un sarlatan Saul din Tars care a trait un episod psihotic pe drumul Damascului.

| AlexanderHamilton explică (pentru TrăieşteClipa):

Multumesc pentru completari, suport si informatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O să comentez și eu câteva puncte.

"3. Ce credeti despre "oribilul" Lucifer? Toti il considerati cel care va aduce in iad, cel care va tortureaza in iad, cel care transmite raul, dar asta arata faptul ca nu v-ati citit propria biblie. Lucifer e un detinut, am putea spune mai special, al iadului. Nu este cel care tortureaza, mai degraba este torturat."

Greșit, de fapt lucifer era denumirea cu care era poreclit guvernatorul local al Tirului, în fapt cuvântul "lucifer" vine din latinescu "lucix ferre", care add-literam ar fi tradus " stea a zorilor". Chestiunea a fost tradusă greșit în latină, când a fost tradus Isaia în latină. De asemenea fraza:
"Ai fost pus un heruvim în eden." În textul original fraza ar fi fost o comparație, care ulterior a fost scoasă, iar miticul eden era cică chiar pe terenul Mesopotamiei.
În realitate Satana era procurorul divin (supranumit " înger al morți" ) pe scur în procesele juritice tradițional evreiști judecătorul are rol de avocat, iar procurorul este cel care acuză ( satan în ebraică înseamnă acuzator).

"5. Daca Dumnezeu vede totul, viitorul, trecutul, prezentul si a creat tot, nu inseamna ca el a stiut ce se va intampla cand l-a creat pe satana?"

Cred că problema e și mai ambiguă, și anume dacă Dumnezeu e omniprezent și atemporal rezultă, că eveniment actuale, geneza și apocalipsa ar trebui să aibă loc simultan. Adică conform mitului noi în această clipă, dar într-o altă linie temporală infinită ar trebui să fim prăjiți la foc mic. laughing
Sau cel puțin asta ne spune Teoria Relativități Generale.

"Stiati ca Iisus nu s-a nascut pe 25 Decembrie si ca Sarbatoarea Crestina pe care noi o sarbatorim este de fapt furata de la Sectele Pagane?"

Nu numai data nașteri lui Iisus e disputată, ci și existența lui ar trebui să fie. Faptul că niciun autor contemporan cu el nu ne relatează bibliografia lui, înafară de persoanjele mitologice din biblie ( și astea fiind alcătuite după ureche, la cel puțin 40 de ani de la presupusele evenimente). Vezi de exemplu poveste eclipsei și cutremurelor divine de la moarte lui Iisus, două evenimente neconsemnate de istorie. Josephus cel mai cunoscut istoric evreu face referințe foarte ambigue la adresa personajului, fiind suspecte de interpolare frazele respctive (adică în textele originale era cum să zic...nule).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti in urma cu mintea, ca daca oi fi citit, ai pierdut timpul degeaba, si in duh nu ai inteles nimic, doar ai dat marunt din buze asa cum faci acum cu tastura.inainte de a citi biblia,te-ai rugat, sa fii ajutat a intelege macar atat cat iti e dat? fiindca dupa cum ai luat-o pe aratura, mergi in alta directie, dar mergi ca vei ajunge, siiii te vei convinge.

| AlexanderHamilton explică (pentru anonim_4396):

Sunt ateu. De ce sa ma rog? Si recunosc, am formulat gresit, eram ateu inainte sa citesc bibilia, faptul ca am citit biblia pur si simplu a pus lemne pe foc. Nu mi-ai raspuns la intrebari. Astept Raspunsurile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexanderHamilton):

Mai za-lup cand vorbesti de lumina si de intunerec,si zici ca ai cetit biblia, te gandesti doar ca, cine are o lumina, si o ridica sus, intunerecul se va risipi de la sine.deasemeni,este scris asa cum bine stii; cine are lumina, nu o ascunde sub oboroc, ci o ridica sa o vada toti cei din intunerec si sa o urmeze.Acuma intelepciunea omeneasca poate fi considerata lumina in masura in care slujeste tuturor din toate punctele de vedere, perntru ca omul sa nu mai simta nici un gol, dar deplinatatea vine si in duh, fiindca daca citesti eclesiastul o sa dai de un cautator al adevarului absolut care incepe asa; Desertaciune. 2 O, deşertăciune* a deşertăciunilor, zice Eclesiastul, o deşertăciune a deşertăciunilor! Totul** este deşertăciune.Si bineinteles urmeaza celelalte toate si bag sama ca nu era un prost acel om.tu vrei raspunsuri de la un OM.eclesiastul a fost un om,si raspunde genului asta de intrebari.Ce pot eu sa-ti spun este ca m-am convins singur studiind biblia,ca acel ce cauta pietre de poticnire in biblie le va gasi fiindca asta cauta. daca se impiedeca de una doua, si merge inainte, probabil va da de lumina. Daca nu va da de lumina, va bajbai vesnic, fiindca este scris; Viata vesnica este aceasta; ca omul sa adune cunostinta despre tine si despre cel pe care tu l-ai trimes.Asta e viata, cale, si adevar.Indoielile si contradictiile fiecare si le rezolva,fiindca si eu le-am avut si le mai am si merg inainte cu Dumnezeu, si ma bucur ca si alti oameni au un Dumnezeu, indiferent care, fiindca nu voiesc sa am dea face cu un om fara de nici un Dumnezeu, fiindca OMUL e o fiara cruda si periculoasa.Foarte periculoasa.

| AlexanderHamilton explică (pentru anonim_4396):

Interesante cuvinte...chiar daca nu sunt raspunsuri la intrebari, sunt foarte interesante. Multumesc.

| ExprimareLibera a răspuns:

Pentru a deveni ateu se analizează informațiile exclusiv științifice cu privire la existența divinității.
Ai fi putut foarte bine să devii deist. Dacă citești Biblia si devii ateu, nu stiu ce sa zic. Interesant...

| Lucică1998 a răspuns:

1. Pornesti de la o premisa gresita si anume aceea ca omul este copilul lui Dumnezeu, dar omul este doar una dintre creatiile Sale. Daca citesti atent Biblia vei observa ca doar omul care renunta la pacat si ii slujeste lui Dumnezeu este numit "fiu al lui Dumnezeu".

2. Confunzi lucrurile, aici este vorba de cazul in care o femeie nemaritata se culca cu un barbat, cu consimtamantul ei. In cazul violului, barbatul era pedepsit cu moartea.

3.Ai dreptate pe jumtate, momentan Lucifer nu este in iad, el va fi aruncat in iad numai la 1000 de ani dupa "sfarsitul lumii", iar acea mie de ani si-o va petrece legat (nu se stie locatia).

4.In primul rand partea cu marul este un mit, in Biblie se spune ca era un fruct, nu se specifica de care. Oricum ce e important este faptul ca pacatul a constat de fapt in neascultarea de Dumnezeu. Dumnezeu le-a dat lui Adam si Evei 2 porunci, prima: cresteti, inmultitiva si umpleti pamantul si stapaniti-l, iar a doua: sa nu mancati din pomul cunostintei binelui si a raului, astfel atunci cand au mancat au incalcat porunca lui Dumnezeu ceea ce e pacat si au fost alungati din Eden (care era un loc de pe Pamant, nu din Rai). Oameni nu poarta ACEL pacat, acela e un mit la fel de mare ca ala ca Satana e seful din iad. Omenirea a mostenit firea pacatoasa, acea cunostinta a binelui si a raului de la Adam si Eva, pentru ca daca nu cunosti ce este raul cum ai putea sa faci rau, Adam si Eva au mancat din acel pom numai dupa ce au fost "informati" de Sarpe cu privire la acel pom.

5. Motivul pentru care exista acele boli e ceva numit "selectie naturala", la fel ai putea zice ca de ce exista lei ca saracele antilope sunt mancate de lei, dar daca leii nu le-ar omora, atunci ar fi atat de multe ca ar manca toata vegetatia din zona si ar deveni totul un desert si in final ar muri si ele, astfel daca bolile nu ar omora oamenii acestia s-ar dezvolta atat de mult incat ar distruge pamantul (vezi ce se intampla in China si India).

6.Botezul la copii este o practica care nu are nici o baza biblica si nu a fost practicat pana in secolul al 4-lea, cand au aparut niste idei noi, dar total eronate (vezi punctul 4) si s-a pastrat acest obicei in preamarita sfanta traditie care a ajuns mai importanta decat Biblia.'

7.Da Isus nu s-a nascut pe 25 Decembrie si DATA sarbatori a fost luata din paganism pentru ca coincidea cu sarbstori din diferite religii, iar ulterior s-au adaugat si obiceiurile pagane la aceasta sarbatoare. Dar totusi nu se mai stie care era de fapt data nasterii lui Isus, asa ca nu e nimic gresit sa sarbatoresti pe 25 Decembrie pentru ca nu are importanta acea data (probabil ca daca era importanta s-ar fi specificat in Biblie care era), ce e rau insa e ca in loc sa sarbatoreasca nasterea lui Isus majoritatea oamenilor practica niste ritualuri pagane si atat.

8.E adevarat ca nu e neaparat nevoie sa mergi la Biserica pentru a te ruga, dar e nevoie sa mergi la Biserica pentru ca ai nevoie sa asculti mai mult despre Dumnezeu, sa asculti predicile, pentru ca nu poti sa crezi cu adevarat in ceva fara sa ai macar un minim de informatii despre acel lucru. (sunt de acord cu tine la prima parte din punctul 8, ceea ce ma mira e ca nimeni nu observa absurditatea in asta, iar cei cativa care o observa devin atei sau ignora acest lucru nu incearca sa schimbe ceva).

| AlexanderHamilton explică (pentru Lucică1998):

Multumesc pentru raspunsuri.

| doctorandus a răspuns (pentru Lucică1998):

Tu confuzi lucrurile: pedeapsa pentru violul unei fecioare nelogodite era casatoria. Ma rog, tatal fecioarei putea opri casatoria si era compensat baneste. Pedeapsa pentru violul unei fecioare lodogite era moartea pentru amandoi, daca se petrecuse intr-un oras, sau moartea doar pentru violator, daca se petrecuse pe un camp.

| ionutandrei2003 a răspuns:

Crede in Dumnezeu!

| ionutandrei2003 a răspuns:

ZAWOLF.MAI BINE SA CREZI IN CEVA CE NU EXISTA DECAT SA NU CREZI IN CEVA CE CHAIR EXISTA.(Nu e fraza mea.Preluata de pe TPU.) DACA VREI HAI SA VORBIM PE PRIVAT DESPRE PROBLEMELE TALE. AM EXPLICATII LA TOATE DAR VAD CA NU MI SE POSTEAZA COMENTARIILE FOARTE LUNGI.
CONVERTESTETE LA CRESTINISM CREDE IN DUMNEZEU

| ionutandrei2003 a răspuns:

1) Copii s-au dus in Rai deoarece.n-aveau niciubpacat.
2) Cred ca este o chestie daca faci copii.
3)Satana a facut multe pacate.
4)Pacatul stramosesc se ia la botez.
5)Oamenii trebuie sa moara pentru a fi judecati.
6) Esti botezat pentru a scapa de pacatul stramosesc.
7)Nu conteaza cand s-a nascut. Noi il sarbatorim.
8)Mentalitatea oamenilor.