| TrăieşteClipa a întrebat:

Exodul 31:16 "Copiii lui Israel să păzească Sabatul, prăznuindu-l, ei şi urmaşii lor, ca un legământ necurmat. "

Oare legamant necurmat inseamna de ziua zeului Soare in mintea crestinilor?
Dar legamant vesnic?

Geneza 17:13 "Va trebui tăiat împrejur atât robul născut în casă, cât şi cel cumpărat cu bani, şi astfel legământul Meu să fie întărit în carnea voastră ca un legământ veşnic. "

Sau legile din VT sunt expirate?
Dar parca Iisus a zis ca nici o slova nu se schimba din lege, si ca el doar a venit sa implineasca legea nu sa o schimbe.

4 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Ce pretentie sa ai de la bazaconii vechi de mii de ani născocite de un trib de nomazi?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legea divina face parte dintr.un sistem judiciar, drept si iubitor de altfel.
Ca in orice sistem, realitatile si nevoile sistemului se schimba partial si se impune reformarea lor.

| BogdanMx a răspuns:

Sincer imi vine sa rad cand vad asemenea interpretari. Oameni buni, Biblia nu a fost scrisa in duhul acesta lumesc. Atata timp cat tu nu esti curat cu vietuirea si open-mind asa cum te-a lasat Dumnezeu, nu ai cum sa o intelegi.

Pacatele astea care le facem ne inchid mintea. Pentru ca intelepciunea umana nu sta in avansul acesta tehnologic.

Asa ca pana nu rupi zidul de pacate dintre tine si Dumnezeu, nu ai cum sa intelegi scriptura si o vei interpreta gresit spre a ta pierzare. happy

| TrăieşteClipa explică (pentru BogdanMx):

Stii raspunsul bisericii de ce Adam si Eva,Eden, Noe, Moise, sarpele, etc se regasesc si in textele sumeriene mult mai vechi?
Diavolul s-a intors in timp si a facut asta.
Deci si mie imi vine sa rad de atata prostie.