| cristinagabi a întrebat:

Am citit un articol despre iubirea aproapelui..si din pacate nu prea mai stim sa ne ajutam si sa ne iubim aproapele in zilele de azi.Aici este articolul.:( http://www.crestemimpreuna.com/......aproapele/
Care este parerea voastra?

3 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Si oare cand si-au iubit crestinii aproapele? Si l-au iubit in timpul cruciadelor? Sau poate in timpul inchizitiei? Dar in timpul reformei religioase din Europa? Ah da, e clar ca si-au iubit aproapele in perioada colonizarilor altor continente. De exemplu, pe amerindieni asa de tare i-au iubit, ca i-au tot trimis in rai cu prima ocazie.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru sublime89):

'Si oare cand si-au iubit crestinii aproapele?'
-Never.

Imi amintesc ca intr-o seara eram cu familia la ziua cuiva (parca) si la un moment dat au inceput sa discute despre ce au vazut la stiri. Era vorba despre un viol. Apoi au inceput sa spuna fiecare ce pedepse i-ar da agresorului. "Eu l-as pune sa mearga pe jar...", "Eu i-as fi taiat mainile", "Eu l-as fi rasticnit pe cruce". Ce au spus de fapt continea si injuraturi.
"Crestinii sunt buni si iubitori cu toti."

| sublime89 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Da, unul din multele exemple clare de iertare tipic crestina.