| AjutorRRRRRRRRRRR a întrebat:

Prin ce se deosebeste iubirea crestina fata de aproapele de iubirea aproapelui fara raportarea al D-zeu

Răspuns Câştigător
| Filip23 a răspuns:

Prin cine este "aproapele". Fara raportarea la Dumnezeu, aproapele e familia. Restul faptelor bune sunt caritate sau solidaritate de grup. Si prin ascultare; fara raportare la Dumnezeu o faci cand vrei si cum vrei, prin raportare la Dumnezeu devine indatorire si ascultare. Si chiar mai mult, lege, desi putin crestini ajung la acest nivel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Filip23):

Isus a spus ca aproapele sunt chiar si oamenii de nationalitati diferite, exemplu e cu acel samaritean care l-a ajutat pe un iudeu...citeste ilustrarea (pilda) sa vezi ca am dreptate

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Iubirea fata de aproapele presupune al iubi cum a facut Isus, adica pana la moarte.Dar azi iubirea de aproapele nu mai implica sacrificii din partea oamenilor.Ioan13:34,35

| R0R0 a răspuns:

Pe Dumnezeu il adoram- il iubim ca pe nimeni altul
Pe aproapele il iubim ca pe noi insine

| TrăieşteClipa a răspuns:

Aproapele înseamnă orice făptură omeneasca.
Acum depinde de conceptul fiecaruia despre aproapele sau.

| maryus24 a răspuns:

Prima data invata sa scrii, doar tu stii ce ai vrut sa scrii acolo, unde este virgula.gramatica

| AjutorRRRRRRRRRRR explică (pentru maryus24):

Dupa,,virgula '' se pune virgula nu punct deoarece este o enumeratie.